25 Ağustos 2021 Çarşamba

Zor Zamanlar Güzel Kapılar Açar-Nebi Yıldız

 

Bazı kitaplar güzeldir..satırlarında yürüdüğün yolda sırdaşlığı hissettirir,benim gibisini yaşamış benim geçtiğim yollardan geçmiş gibi dersin,yükünü hafifletir.

Evet,çok güzeldir üstelik.içlerinde ışık var çünkü.Yollar var umut var hatta heyecan bile var.Merhamet şefkat empati,adalet!..Sevgi denizinin bütün malzemeleri içinde toplanmış sanki..bu kitap da öyle bir şey işte..
"Unutma, kendine yakışanı yapmazsan kendine yakışmayan bir hayat yaşarsın."


Unutma evlat, Allah, kalbine layık olmayan insanları senden alır. Bunun için üzülmek değil, şükretmek gerekir....


Bir zaman sonra öyle bir hale gelmiştim ki ; umuda, güzel günler yaşayacağıma veya mutlu olacağıma dair içimde bir damla bile inanç kalmamıştı. İşin en acı tarafı ise artık hiçbir şeyi düzeltmek istemiyordum. Sanırım pes etmiş ve yok olduğumu kabullenmiştim. Sanki ölmüştüm ve birilerinin gelip beni gömmesini bekliyordum...


Unutma, canını acıtan insanlardır ama yaranı saracak olan Allah'tır
Kazanmak mı istiyorsun? Öyleyse kalbini Allah'a emanet et


Değer verdiğin şeyleri hak ediyorsan onlar senin için bir sınavdır. Eğer değer verdiğin şeyler seni hak ediyorsa, onlar da senin için mükâfattır.

Hiç şüphen olmasın! Bir gün sen de kaybettiklerinden çok daha fazlasını geri alacaksın.
Kazanmak istiyorsan; nefsinle değil kalbinle, Şeytanla değil Allah'la beraber ol.Bu hayat bana şunu öğretti ; bir insan, sevdiği insandan yapamayacağı ya da hoşlanmadığı şeyler istemez. Eğer istiyorsa o sevgide eksiklik vardır, kusur vardır ya da çıkar vardır. Sana tavsiyem;mutsuz olmak ya da kaybetmek istemiyorsan insanlara hayır demeyi bir an ince öğrenmelisin.Eğer tutanacak bir dal arıyorsan ve o an içindeki intikam filizleri sana güzel görünüyorsa, bil ki o dal yapaydır. Ve bir gün kırılacak, seni yine aynı fırtınanın içine bırakacaktır.Unutma ; intikam sana hiçbir şey kazandırmayacak. Ama affedici olup Allah'a havale edersen Allah'ın hazine kapıları sana ardına kadar açılacak. Onlar gibi olursan kaybedeceksin. Kendin olup hayatına devam edersen hak ettiklerini bir gün mutlaka elde edeceksin.


..."Hayırdır ne kaybettin?" diye bir ses işittim. O an istemsiz bir şekilde, "Her şeyimi." cevabını verdim. Karşıdaki ses, "Her şeyini kaybeden bir insanın bir şeyler aramak aklına gelmez. Demekki bulacağına inandığın bir şeyler var ki onları arayabiliyorsun.""Üzülme! Eğer Allah sarsılmana müsade etmişse, bu, hak etmeyenler yüreğinden dökülsün diyedir."
Seni ağlatanlara de ki; Her bir gözyaşımın hesabının sorulacağı bir günde sizlerle tekrar karşılaşacağım.O gün ki, kimse kimseden kaçamayacak ve ben hakkımı hepinizden söke söke alacağım.
Sıkıldıysan ortamı değiştir. Mutsuzsan çevreni değiştir. Umutsuzsan bakış açını değiştir. Mutlu olmak istiyorsan kendini değiştir.Unutma, duaların seni kapıya kadar götürür ancak sana kapıyı şükürlerin açacaktır.
Umut, insanın ayakları gibidir...
"Düştüğünde seni bir tek Allah'ın terk etmediğini, medet umduğunda Allah'tan başka kimseden fayda olmadığını ve acı çektiğinde tesellinin bir tek Allah'ta olduğunu sakın aklından çıkarma."
Sözler merhem gibi,dursunlar burada,lazım olunca bir parça süreriz yaralarımıza,umudumuz güçlenir :)
Sevgilerimle..


Kiremithanem
Kiremithanem

”Bu Dünyada Çiçeklere Bakmak İçin Cehennemin Çatısında Yürüyoruz,Haydi Gelin,Çatıya Çıkalım!”

10 yorum:

 1. alıntılar kitaptan ise; bilinen şeyleri bir araya toplamış gibi geldi.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çoğunu tecrübe ederek öğrendik aslında doğrudur.

   Sil
 2. Alıntılar çok güzelmiş, umut verici. Not alıyorum kitabı, teşekkürler. :)

  YanıtlaSil
 3. duymadığım bir yazar, öğrenmiş oldum, geçer elime kitaplarıı :)

  YanıtlaSil
 4. İnsan bilse bile tekrar tekrar okumak iyi geliyor.

  YanıtlaSil
 5. Bunu ne kadar erken fark edersek işler gerçekten de daha erken kolaylaşır haklisin.

  YanıtlaSil
 6. Okumak istediklerim icine aldim,stori telde yok::( yoksa mis gibi hemen su an okurdum.Alintilar bile cok iyi geldi,bildigim seyler de olsa,ne kadar uygulamaya calissam da arada refresh yapmak sart:)

  YanıtlaSil

Yorumunuz en kısa sürede sevgi ve alaka ile cevaplandırılacaktır.
Yorum yaptığınız için teşekkür ederim.