23 Şubat 2018 Cuma

Renkli Kaktüs-Boyanmış Kaktüslere Dikkat

BOYALI/RENKLI KAKTUS


Son zamanlarda renkli kaktüs furyası dönmeye başladı.
Fotoğrafını gördüğüm zaman inanılmaz güzel göründü gözüme ama ilk sorduğum soru da elbette gerçek olup olmadığı yönünde oldu.Böyle bir şey olabilir mi vardıysa da bunca yıl nasıl oldu da karşıam çıkmamış olabilir merak etmeden duramadım.
-Şu resmi bana göndersene,dedim eşime.
Not olarak kaldı oresim ve bugün bu konuyu araştırdım biraz.

Renkli kaktüs var mı gerçekten?

Yoksa gördüklerim renklendirilmiş yani boyanmış kaktüsler miydi?


RENKLİ KAKTÜS-RENKLENDİRİLMİŞ KAKTÜS-BOYALI KAKTÜS

Renkli kaktüsler gerçek mi doğal mı?

Elbette doğada renkli olan kaktüsler de vardır ama para hırsı ve biz insanların farklılık arayışı öyle seviyelere ulaşmış olmalı ki bir çok yerde kimyasal boyalar ile boyanmış ve hatta üzerine doğal ve kendine ait çiçekmiş gibi ışıkta açan karanlıkta kapanabilen çiçekler yapıştırılmış kaktüsler satışı yapılmaktadır.
Resimdeki kaktüsler boyanmıştır.Benim kaktüslerim de marketten alınmış kaktüslerdir.Orkidelerden bir kaçını kaybettim ne yazık ki..sadece iki tane orkidem kaldı bir tanesi güzelce tomurcuk bağlamış yakında da patlayacaklar gibi ama bir diğerinden hiç ümidim yok.
Çiçek yetiştirmek de başlı başına ilgi isteyen bir şey tabii ki ve bilgi,bilgi edinmek de çok önemli.

Ek olarak bilmediğimiz yabancısı olduğumuz çiçekleri tanımadan hakkında bilgi almadan marketten almamanızı tavsiye edebilirim.
Markette günlerce raflarında öyle güzel durmalarının bir nedeni var dostlarım.
Eve alınıp geldiklerinde bir kaç gün içinde o ilk görüntülerinden ve sağlıklı hallerinden eser kalmıyor.Demek ki markette çiçeklere muhakkak bir şeyler yapılıyor veya veriliyor.
Ne veriliyorsa artık markette o bitkilere.

Kaktüslerin kendi çiçeklerini vermeleri bakım ve zaman gerektirir tabii ki,sabırsızlık göstererek veya markette gördüklerimizi eve alarak hata yaptığımıza inanıyorum.
Sıcak yapıştırıcı ile konan o güzelim çiçeklerin çoğu kaktüsün kendi açmış olduğu çiçeği DEĞİLDİR.
Yani üzerine başka bir çiçek yapışıtırılmış oluyor,aklım almıyor ama gerçek.Benim en son aldığım kaktüslerim (lütfen Maşallah deyin) sıcak ve çok güneş alan bir yerde odluklarından güzelce büyüyorlar.Buraya ilk alındığı zamanda çektiği fotoğrafları ekliyorum.Gelişmiş hallerini belki ileride paylaşırım şimdilik beklemek istiyorum.

Bu halleri oldukça güzel çünkü marketten yeni alınmıştı.Hamdolsun ki büyüyorlar ve sanırım kaktüs yetiştiriciliği çok daha rahattır.
Sulaması ve bakımı çok az emek gerektiriyor.Elbette çiçek veren türden bir kaktüsün çiçek açtığını görmek aylarca bir bekleyiş anlamına gelebilir ama yaradılışı budur,böyle olmalı ve beklemek gerekli.
Bu bitkilere de müdahale ederek,üzerlerine canlı ama kendine ait olmayan çiçekler monte ederek kimyasallar kullanarak renklendirerek doğanın bir güzelliğini daha değiştirmek zulüm değil mi?..

Var olan kaktüsleri boyamak,renklendirmek veya rengini değiştirmek isteyenlerin de görüş ve yorumlarını okudum.
Her tür müdahale çiçeğin yani bitkinin yaratılışına zarar vermektedir.Doğal yöntemi yoktur çünkü onu yaradan böyle yaratmıştır.
Allah onları öyle yaratmışsa neden değiştirmek isteniyor anlamış değilim.
Zalimsin insanoğlu.Kiremithanem
Kiremithanem

”Bu Dünyada Çiçeklere Bakmak İçin Cehennemin Çatısında Yürüyoruz,Haydi Gelin,Çatıya Çıkalım!”

12 yorum:

 1. Yazını görünce aklıma geldi. Senelerdir işyerimdeki pc önüne koymaya katüs alacağım ve halen daha alacağım. İyi mi :)))

  YanıtlaSil
 2. Hepsi çok güzel sevgi, sondan 2. bende de var.
  Sevgiler,

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Minyatür ağaç gibi duruyor o çiçek açar mı bilmem ama rengi çok güzel.

   Sil
 3. Ah ne çok rastlıyorum son günlerde.. Mobilyasına hangi renk uygunsa onu alıyor..
  Bunu yapanlar "sen güzel yaratamadın ben değiştireceğim bunu" demiş gibi oluyor bana göre, ne üzücü 😞
  Ama asıl sorun, çiçekleri süs eşyası olarak görmek aslında.. Canlı olarak bakmıyoruz ki onlara..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çiçekler tabii ki süs eşyası ama canlılar çocuklar gibi hayvanlar gibi Allahın süsleri bunlar kimileri renkli saksilara koyar o daha iyi bir fikir.

   Sil
 4. Kiliclarin uclarini simli boyuyorlar. Sinir oluyorum. Bitki fotosentezle yasiyor neticede. Nefes almasini engelliyorlar :/

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Işık onların yegâne besin kaynaklarından biridir uçlarını bu şekilde tıkamak da zulümdur o canlıya,çok yazık ben hiç görmedim iyi ki de görmemişim.

   Sil
 5. Çok seviyorum arada alıyorum fakat suyunu bir türlü ayarlayamıyorum öldüklerinde çok kötü oluyorum:((

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Toprağı iyice kuruyunca verebilirsin suyunu Kelebeğim bir de bolca ışık alan bir yere koyarsan çok mutlu olurlar renklerinden anlaşılıyor kaktüslerin düşmanı sudur çok fazla su verme biraz pinti davranacaksın yani :)

   Sil
 6. Çok severim. Nasıl uysal, nasıl teveküllü bir bitkidir.

  YanıtlaSil

Yorumunuz en kısa sürede sevgi ve alaka ile cevaplandırılacaktır.
Yorum yaptığınız için teşekkür ederim.