2 Ekim 2019 Çarşamba

Sana Yakışanı Yap


En şahane öneriden başlayacağım.
Kendine yakışanı yap,evet kendimize yakışanı yapmak harika bir şeydir.
Bazen kasadaki ürünün ağzını açıp bir bisküvi de kasiyere ikram etmek gibi bir şeydir bu.
Küçük güzellikler kabul ancak hem kendimizi iyi hissettirir hem de karşındakini.
Kurban olayım,gülümse..
Hiç bir şey bir insanı sıcak bir tebessüm kadar rahat hissettiremez inan ki.
Empati kur..kurmalısın.
Bakıyorsun ki elleri dolu bir kadın çantasından bir şeyler çıkartmak için çabalıyor veya kapıyı açmakta/tutmakta zorlanıyor fırla yardımcı ol.Hiç bir şey deme hiç bir şey bekleme yap ve git.

Nerede olursan ol ne durumda olursan ol tebessüm etmeye çalış özellikle de hastane huzurevi vs gibi alanlarda günün geçiyorsa bunu ihmal etme.
Oradaki insanların buna daha çok ihtiyacı var..
İyilik yap bekleme karşılık,yapılan iyiliğe karşılık bekleyen ticaret etmiştir sözüne bayılırım..
Evet beklentisiz karşılıksız iyilik yapacaksın,sınırlarını ve karakterine zarar verecek kadar değil ama,enayi olmak yok.
Kaliteli insanın tanımını aradım bir zaman.
kaliteli insan kimdir nedir nasıl olunur yönünde çok şey okudum bana göre kaliteli insan kendine yakıştırdıklarıdır.
Kaliteden kaliteye de fark var bunu aklının bir köşesinde bulundur.
İncelikler nasiptir hediyedir herkesde bulunmaz.,Kalbinde güzellik ruhunda incelik varsa evet çokça incineceksin ancak bu incelikler ve bu incinmişlikler seni bir güzellik yapacaktır.Sen daima kılık kıyafetin nasıl olursa olsun bir sözün bir halin bir davranışın ile insanlar içinde sevilecek fark edilecek ve var olacaksın inan ki..
Yaşlansan da yüzün değişse de kilo alsan veya versen de hatta dişlerin bile dökülmüş olsa sendeki bu güzellik asla kaybolmayacaktır..
Kusursuz olmaya çalışma,kimse kusursuz olmayacaktır değildir ama bu çaban olmalı..kendine yakışanı yapma derdin her ve daima olmalı.
Sana yakışanı kendine yakıştırdığını yap,demek istediğim budur verdiğim örnekler sana bunun nasıl bir şey olduğunu az çok göstermiştir değil mi?


Kiremithanem
Kiremithanem

”Bu Dünyada Çiçeklere Bakmak İçin Cehennemin Çatısında Yürüyoruz,Haydi Gelin,Çatıya Çıkalım!”

6 yorum:

 1. Çok güzeldi be Sevgiciğim <3<3<3 Ne kadar önemli, ne kadar nahif ama bir o kadar da kolay aslında bunları yapmak... Hatırdan hiç çıkarmamalı... Gönlüne sağlık.

  YanıtlaSil
 2. Robot gibi yaşadığımızı düşünüyorum şu zamanda..Saydıklarını nasıl da atlayıp geçiyoruz.. O yüzden de huzursuz ve mutsuzuz işte..
  Ah ne güzel yazmışsın Sevgi...

  YanıtlaSil
 3. Ne güzel bir yazı olmuş.Beklenti ile yapılan iyilik ödünç vermek gibi.O zaman iyilik bunun neresinde.
  "İncelikler nasiptir hediyedir herkesde bulunmaz." bu cümleye de bayıldım :))

  YanıtlaSil
 4. Herkes zaten kendine yakışanı yapıyor. İyi yapan da kötü yapan da kendine onu yakıştırdığı için yapıyor. Biz rotamızı iyiliklerden yana çizelim ve Rabbim bizleri Sırât-ı Müstakîm'den ayırmasın.

  YanıtlaSil
 5. Ne guzel yazmissin ellerine ve yüreğine sağlık

  YanıtlaSil
 6. Her zaman gülümsüyorum biliyor musun? Yardimci olmaya calisiyorum sokakta gördügüm insanlara. Bazen terslendigim de oluyor. Bozuluyorum ama yine devam ediyorum.
  Gecen gün sehirler arasi bir otobuse bindim. Aylik biletimin gidecegim son noktaya kadar gecerli olup olmadigini sordum söföre. Bu kadar güzel gülen bir kadin neden iki kere ödesin ayni fiyati dedi söför amca. :) Mutlu oldum. Mutlu olmak icin bir cok sebebimiz var. Sükürler olsun Allah'a. Öpüyorum.

  YanıtlaSil

Yorumunuz en kısa sürede sevgi ve alaka ile cevaplandırılacaktır.
Yorum yaptığınız için teşekkür ederim.