10 Mayıs 2023 Çarşamba

Dizi:Fyodor Mihayloviç Dostoyevski


Bir kez daha başarılı olmanın zeki olmanın etkileyici veya bir alanda öne çıkmanın insanı tarafımızın tamamını temsil etmediğini gördüm.

İnsan olmanın şartlarından belki de en önemlisi hayatın içinden yaralanarak geçmektir.Hayatı her rengiyle her duygu ve tutkusuyla deneyimlemekle beraber akıp giden yılların içinde elde kalan avuçlarımızda birikenleri başkalarına değil bizzat kendimize gösterebilmektir.

Çünkü günümüz dünyası bizden acıları da kederi de çok güzel bir şekilde saklamayı başarmıştır.

Bu tür yapımları izlemenin yanısıra meşhur şahsiyetlerin en derin en insani en zayıf yönlerine de şahit olmak belki biraz uygunsuz ama yine de bunları beyaz perdede görmek kendimize zaman zaman çektirdiğimiz ızdırabı da bir nebze hafifletecektir.''Hadi ama,kendine bu kadar eziyet etmenin ne kadar normal bir şey olduğunu görmen gerek artık'' dedirten içsesime kulak vermek bile bu kadar zevkli ve rahatlatıcı gelmemişti bu güne dek..

İnsansın diyerek doğamı ve yaradılışımı yaşanan acılar kazanımlar kaybedişler,iniş ve çıkışlarıyla karmaşasına rağmen derli toplu bir şekilde görüp,insansın hem de normal bir insansın demenin tadına vardım.


Dostoyevski dizisine benzer başka yazarların çekilmiş bu tarz ve lezzette yapımlar mevcut mu bilemiyorum..tadı henüz damağımdan gitmeden sizinle de paylaşmak ve blogumda yer vermek istediğim bu güzel yapımı kısa bir sürede bölümlerini art arda izledim,dahası yok mu dedim..

Yani yetmedi..

Rusyanın soğuk iklimi,dönemin iç mimarisi ve havasını solur gibi oldum,yazarların aydın görüşleri net fikirleri ise Dostoyevski gibi bir yazarın kendi eserlerini kendi sesiyle dinleme imkanı bulmuş insanlar kadar şansı hissettirdi diyebilirim..kesinlikle izlemenizi tavsiye etmek istiyorum..

Dostoyevski hayranı olarak modern dünyanın kirliliği ve kalabalığından sıyrılmanın bana çok iyi geldiğini ekleyerek yazımı bitirmek istemiyorum..


İzleme linki: 

DOSTOYEVSKI -Tüm bölümler


Daha önceki dizi tavsiyelerime göz atmak ve izlemek için BURAYA tıklayabilirsiniz.

Sevgiyle kalın..Kiremithanem
Kiremithanem

”Bu Dünyada Çiçeklere Bakmak İçin Cehennemin Çatısında Yürüyoruz,Haydi Gelin,Çatıya Çıkalım!”

5 yorum:

 1. bugünlerde güzel bir dizi izlesem derken daldan dala uçar iken, dostoyevski ye mi konsam acaba? :) post çok motive edici...

  YanıtlaSil
 2. Dostoyevski, başta Suç ve Ceza olmak üzere kitaplarını çok severek okuduğum yazarlardan.
  İnsan tahlilleri nasıl güçlüdür.
  Blog arkadaşlarımızdan yeni şeyler öğrendikçe nasıl mutlu oluyorum. Dostoyevski'nin tüm bölümlerini bilmiyordum.
  Teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sevgili Makbule hanım böyle bir yapımdan benim de haberim yoktu biraz daha araştırınca Suç ve Ceza'nın bir filmi bile olduğunu keşfettim benim için de güzel bir süpriz oldu Dostoyevski insan iç dünyasını kaleme almayı o kadar iyi başarıyor ki dediğiniz gibi tahliller okuyucuyu şaşırtıyor.
   İyi seyirler dilerim benden de sevgiler.
   (yorumunuz ulaşmış ancak henüz yayına alamamıştım)

   Sil
 3. Sayfanızda hayranı olduğum Dostoyevski'nin adını duyunca hemen dikkat kesildim ve dizinin linkini hemen not ettim. Paylaşım için çok teşekkür ederim. Dizi hafta sonuma ayrı bir derinlik katacak. Sevgiyle ve ruhumuza huzur veren sanatla kalın...

  YanıtlaSil

Yorumunuz en kısa sürede sevgi ve alaka ile cevaplandırılacaktır.
Yorum yaptığınız için teşekkür ederim.