30 Ağustos 2019 Cuma

Cuma Kartı:Secde


Bu günkü Cuma kartımızın konusu secde olmasını istedim,bu kartı hazırlamamdaki etken karşıma çıkan ve sizinle de aşağıda paylaştığım bir yazı sebep oldu,Allah'a şükürler olsun ki teknoloji artık bir çok güzelliği karşımıza çıkaracak kadar gelişti bizim de bundan nasiplenmemiz ve istifade etmemiz gerekiyor.

Dünya ve çağımızın ne kadar değiştiğini gösteren bir çok örnek ve durumlar yaşıyoruz.
Örneğin kırk yaşıma gelmiş olmama rağmen çocukluk yıllarımdan bir çok şeyi halâ hafızamda tutar dün ile bugünü kıyaslarım.
Bugün sizinle paylaştığım ve yazımın sonunda yer alan yazı üzerinde biraz düşündükten sonra çocukluğumda özellikle de köyde geçen yıllar boyunca bunayan veya akıl sağlığını kaybetmiş kaç insan rastladığımı veya gördüğümü hatırlamaya çalıştım.
Bu tür insan sayısı:0

Evet,akıl sağlığını belki büyük bir acı veya belki kişiyi derinden etkileyen bir durum sonucu kaybetmiş insanlar görmüştüm köylü bunlara ''deli'' diyerek geçiştiriyor ancak aynı zamanda bu insanları aşağılamak veya toplumdan dışlamak gibi davranışlar içinde bulunmadıklarını da hatırlıyorum.

Çocukluğumda karşılaştığım istisnasız yaşını almış her insan gayet kendindeydi..günümüzde de çevremde bu durum pek değişmedi diyebilirim ama karşımda secde etmeyen bir dine mensup insanların yaşadığı bir ülke bunun hemen yanında da hayatım boyunca secde edenler arasında bulunmuş oluşum var bu çok güzel bir tablo gibi karşımda duruyor ve konu secde etmek olduğu için secde edip etmeyenler arasındaki farkları rahatlıkla görebiliyorum.

Evet eskiler ve eskiden ve hatta günümüzde bile henüz hayatta olan yaşlılarımızda bunama denen durumunun olmadığını görebiliyorum.Ömrünün sonuna kadar Kur'an okuyabilecek kadar iyi görebilen yaşlılarımız çok azı Alzheimer hastalığına tutulmuş olmalarına rağmen namaz surelerini veya namaz vakitlerini kesinlikle unutmayan yaşlılarımız da var.

Aşağıda yer alan yazıyı okumanızı şiddetle tavsiye etmekle beraber üzerinde birazcık düşünmek için vakit ayıracağınızı da umut ediyorum.Ama bundan ziyade kula faydası olmayan bir şeyi Rabbimizin bize asla emretmeyeceğini idrak ederek secdelerimiz konusunda daha özenli olmayı veya henüz secde denilen bu muhteşem nimet ile tanışmayanları bir an evvel bu güzel günde tanışmalarını  Rabbimden diliyorum..

Kartı beğenen dostlarım dosyayı telefonlarına indirebilirler yazı ise öyle muhteşem ki mutlaka bir not defterinde yer almayı hak ediyor kanımca,tercih sizin.


Kartı sevdiklerinizle paylaşmak veya hediye etmek için Whatsapp paylaşım butonunu kullanabilirsiniz.
Kartı orjinal boyda görmek veya indirmek için:

SECDE


Kıymetli düşüncelerinize talibim.en samimi sevgilerimle gününüz hayırlı ve bereketli olsun inşaAllah,buyrun canlar;

Secdenin Sağlık Açısından Faydaları

Nasıl, bir bahçıvanın sebzelerin iyice yetişmesi için bahçeyi her zaman sulaması gerekirse, dokulardaki kan dolaşımı, yani hücrelerin iyice kanla sulanması, daha doğrusu hücrelerin iyi kanlanması gerekmektedir. Bunu bir misalle daha iyi açıklayabiliriz: Namaz kılıp secde etmeyen, bütün gün bir sopa gibi gezinen ya da masa başında koltuğunda oturan bir insanın kalbinden başına doğru pompalanan kan ile, namaz kılan ve günde başını 80 defa yere koyan bir kimsenin başına gelecek kan miktarı muhakkak ki aynı değildir. Günde, secdelerle başı 80 defa kanla pompalanan bir kimsenin saçlı derisi de 80 defa kanla yıkanıyor demektir. 
Beynin üzerindeki beyin zarları, yani meninksler de namaz kılan şahıslarda, kılmayanlara nazaran günde seksen defa daha fazla kanlanıyor demektir. Bu zarların üzerindeki dönüş deveranına ait sinuslardaki kan da namaz kılıp secde edenlerde 80 defa daha fazla olarak deverana iştirak ediyor demektir. 

Hâfıza ve şahsiyet ile ilgili frontal lop, yani beynin ön lobu, namaz kılıp secde edenlerde namaz kılmayanlara nazaran 80 defa daha fazla kanlanıyor demektir. O yüzden hâfıza ve şahsiyet bozukluklarına namaz sayesinde secde edenlerde çok daha az miktarda rastlanır. Bu insanlar, bunamaya pek uğramazlar. Bir insanın beyni günde secdeler sayesinde 80 defa kanla yıkanırsa, o insan ne erken ve ne de geç bunamaya yakalanır. 
Bunun için secdeli/namazlı ihtiyarlarda hemen hiç bunama görülmemektedir. Çok yaşamadığı halde yataklara düşüp küçük ve büyük abdestlerini tutamayanlar ve çoğunlukla bunama özellikleri gösterenler, namaz kılmayan kimselerdir. İnsan ayakta iken beyne giden ve beyin için iyi bir besleyici olan glikoz miktarının % 25, rükû halinde % 40, secde halinde ise % 75 oranında olduğu bilinmektedir. Diğer taraftan, insanın iradeli hareketlerini, yürüyüşünü temin eden merkezler, parietel lopdadır. 

Günde 80 defa secdeye gidildiği için, bu parietal loblar, 80 defa kanla iyice yıkanıyor demektir. Görme, işitme, duyma, koklama ve tatma merkezleri ociipital, yani arka lobda olduğu için namaz kılanlarda kılmayanlara nazaran günde 80 defa fazla kanla besleniyor demektir. Muvâzeneyi/dengeyi temin eden beyinciğin ve kafa çiftlerinin çıktığı beyin kökünün günde 80 defa kanlanması ve daha doğrusu beslenmesinin ne kadar kıymetli bir şey olduğunu anlamak için doktor olmak gerekmez. Buna şöyle bir misal de verebiliriz: Eczane raflarında senelerce duran bir ilacın tesir tarzı ile, aynı ilacı 80 defa çalkaladığımız zaman o ilacın yaptığı etki şekli aynı değildir.

 Hareket eden ve çalkalanan ilaç, mutlaka daha iyi karışır, homojen olur ve mutlaka daha iyi tesir eder. Yine, secdeler sayesinde mü'minin gözleri, 80 defa yere eğildiklerinden daha kuvvetli kan deveranına sahip olur. 
Göz içi tansiyonunda artma olmaz ve ön kameradaki sıvının devamlı değişmesi temin edilmiş olur. Glokom ve buna benzer vahim göz hastalıklarına namaz kılıp secde edenlerde daha az görülmesi bu yüzdendir. Kulakların yine iyi kanlanması, frontal, etmoidal, sfenoidal ve maxiller sinüslerin ifrazatlarını daha kolay boşaltmaları hep bu günde 80 defa secde eden insanlarda daha iyi olmakta ve sinüzitlerin meydana gelmesine büyük ölçüde engel olmaktadır. "

Rükû ve secdeler, bütün organları canlandıran kan dolaşımı için en iyi bir usûldür. Onun için namaz, sindirimi takviye edici ve iştah açıcıdır. Rükû, sırt ve mide kaslarını takviye eder, aynı zamanda midenin cidarı üzerinde meydana gelen yağları giderir. Secde ise, baldır ve uyluk kaslarını, bağırsak faaliyetleri ile mide cidarını takviye ettiği gibi, kanın, vücudun her tarafına ulaşmasını da temin eder. Yine secde, kasların za'fiyeti ile bezlerin hareketli olmasından meydana gelen mide ülseri gibi hastalıklardan korur. Namazda kol, bacak ve kafa hareket eder, bu hareketler ise, bütün kaslara, eklemlere ve kemiklere ulaşır. Namaz, vücudun üst tarafındaki kanı indirme etkisi gösterir. Bu sebepten, yüksek tansiyondan şikâyetçi hastalar, namazı tam olarak kılarlarsa açıkça faydasını göroürler. 

Secde ve namaz, sinir sistemine rahatlatıcı bir tesir yapar, kalp atışlarını takviye eder, dolaşım aksaklıklarını giderir, buhranı söndürür ve stresten uzaklaştırır. Morali ve siniri bozulanlar ve bu yüzden uykusuzluk çekenler için secdeye kapanıp namaz kılmak, yerinde bir tedavidir.

Ruha ve sinirlere rahatlık, huzur, sükûnet ve güven vermekte en önemli ilaç budur. "Biliniz ki kalpler ancak Allah'ı zikretmekle sükûnet bulur, mutmain olur." (13/Ra'd, 28)


Dipnot:Bu yazı Fehmü'l Kur'an Kitabında yer almaktadır.
Kiremithanem
Kiremithanem

”Bu Dünyada Çiçeklere Bakmak İçin Cehennemin Çatısında Yürüyoruz,Haydi Gelin,Çatıya Çıkalım!”

1 yorum:

 1. selamun aleykum guzel kardesim hayirli cumalar dilerim...

  Allah cc.ebeden razi olsun bayildim bu secde yazisina ustelikte bayilmakla kalmayip butun gruplarda paylastim ;)

  zira dogru kaynaktan dogru arastirmalar muhakkak paylasilmali zannimca ki yeni neslimiz daha dogru bilgilerle daha cok ogrenmis ve bilinclenmis olsun yaratilis gayemizi ve ibadetlerimizdeki hareketlerin esas onemini...malum yeni yetisen neslimiz daha cok okuyan arastiran neyi neden yapmasi gerektigini daha cok sorgulayan bir nesil ve bence harika bir paylasim olmus bu bizim icinde diger kardeslerimiz icinde.bilinclenmek acisindan.zira insan once kendiside merak ediyor neden namaz kilarken bu sekilde ibadetin bir hareket duzeni oldugunu.sadece dumduz dikelerekte yapilabilirdi yada oturup sadece yere kapanlanmaklada sekilleri degisik hareketlerlede ibadet seklimizin bir rutini olabilirdi...
  Subanallah!!!insan yaratilisimizdaki ve yasayisimizdaki her ince ayrintiyi nasilda nakis gibi islenmis ve bezenmis halde donatilarak dunyaya gonderilmis oldugumuzu ogrenince sahsen hayretlerden hayretlere dusuyor bu kadar muazzam ve kusursuz bir sanati yaratana ancak saygi ve gonulden derinden bir bag ile ask ve.muhabbetle baglilik olusuyor.her konuda saglikli bir bedene sahip olabilelim diye resmen rabbimiz bir hareket silsilesini olusturmus ve emir buyurmus.her gun icinde bu rutini yapmak sizidaha saglikli kilacak ve her organiniz icin daha verimli sonuc alabilin ve daha cok hayrini gorun diye resmen namazi bir kullanim kilavuzu ve saglikli yasamin garanti belgesi kılmis...
  ne diyebilirim ki guzel kardesim dedim ya ancak derin bir saygi ile bu duzene benide layik bulup yaratan rabbime sonsuz kere hamdediyor onunde ona olan hayretlerimle birlikte acziyetimi kabul ederek muhabbet egiliyor ve cani gonulden sukur edip yavrularimizada dogacak nesillerimizede bu muazzam duzeni kavrayabilmek ve uygulayabilmek gayretinin nasip olmasini diliyorum...ayeti kerimedede bildirildigi uzere "hic bilenle bilmeyen bir olur mu "deniyorya gercekten bilseydik hakkini vererek arastirip ogrenseydik islami eminim ki şuan dunya asla bu halde olmazdi.bu cok derin bir mevzu ve her konu baska bir konu basligini aciyor.farkettigin uzere yine susamiyor konustugum hizdaki menvalde yazmaya devam ediyorum en iyisi ben kacayim;)
  Allah cc hazirlayandan sunandan emegi gecenlerden vesile olanlardan ebeden razi olsun...

  YanıtlaSil

Yorumunuz en kısa sürede sevgi ve alaka ile cevaplandırılacaktır.
Yorum yaptığınız için teşekkür ederim.