23 Ekim 2021 Cumartesi

Korona Evimizde


Allah biliyor ki bu yazıyı yazmak o kadar zor geliyor ki bana şu anda..kaç gündür girişini nasıl yapmalıyım akışını nasıl sürdürmeliyim sonunu nasıl bağlamalıyım yönünde düşündüm durdum.. 

Malumumuzdur ki bu virüsten sevdiklerini kaybeden insan sayısı oldukça fazla..Bundan dolayı bu insanların ne derece canı yandığını da olabildiğince önplanda tutup olabildiğince kendimi onların yerine koyarak bir diğer yandan da pandemi döneminde hedef gösterilen bir köyün sakinlerinden  dinlediğim bir çok gerçek hikayeyi de akılda tutarak incitmeden sizinle paylaşmaya çalışacağım..


Pandeminin İlk Ayları


Bu konu derin,acı ve ne yazık ki gerçek..Virüsten herkes istisnasız herkes bir şekilde etkilenmiş oldu, sonuç itibariyle..İlk aylarda büyük bir panik havası ve korku bununla beraber temel ihtiyaçlarımızın elden gitme kaygısı yaşandı..ve tabii ki sonrasında kimisi sevdiği birilerini kimisi işini kimisi eşini kimisi evini kaybetti..Çok hayatlar etkilendi kısaca..

Savaş gibi bir şey oldu ama silahlar patlamadı,bombalar insanların evlerini başlarına yıkmadı ancak hastaneler doldu,erzak sıkıntısı yaşandı,sınırlar kapandı..Gerek sosyal medya gerek televizyon her taraftan aynı uyarılar aynı görüntüler servis edildi..insanların psikolojisi çoğunlukla ağır darbe aldı.

Savaş gibi bir şeydi yani veya kendi tabirimle ieffaf bir savaş yaşandı..henüz tam olarak da bitmiş değil..dengeler oynadı,makamlar sallandı,ilişkiler zarar gördü hayatlar etkilendi..yazacak çok şey var..Pandemi ilan edildikten bu yana bu zaman zarfında tam 6 ülkeden de defalarca geçmiş oldum...

Bu da demek oluyor ki pandemi denen bu olguya bir çok açıdan bakmaya,hükümetlerin izlediği politikaları gözlemleme yer yer yaşanan sıkıntıları haksızlıkları değişiklikleri ve gelişmeleri de tartma gibi imkanım oldu..


Hakkınızı Helal Edin


Kismeyi incitmeden dile getirdiklerim hassasiyetime rağmen birilerini incitiyorsa hakkını helal etmesini rica ediyorum..derli toplu net bir açıklama yapmak bilim adamlarına bile zor gelirken benim değerlendirmeme lütfen gönül koymayın..

Bu virüs çok çok ciddi oranda benim hayatımı da derinden ve kökten etkilemiş oldu çünkü..buraya yansıtmadığım o kadar büyük gelişmeler yaşadım ki..bazen dilim varmadı yazmaya bazen de ifade edemem korkusuyla kelimelere dökmekten kaçındım..ama canım yandı hem de çok çok yandı..

Hamdolsun ki hiç bir sevdiğimi kaybetmedim,hiç kimseyi hastane koridorlarında veya daha kötüsü hastaneye alınamayacak kadar uzak tutulup,sevdiğimden bilgi alamayacak kadar zor bir durumu yaşamadım,yaşayanları bilirim kederlerini paylaştım..


Pandemi Ne Zaman Bitecek?


Pandeminin 2022 yılının Mart ayında sona ereceği ilan edildikten sonra (Almanya Sağlık Bakanı Jens Spahn ağzından çıkan resmi bildiri) başlangıcını ve sona ereceği tarihi bilen insanlara karşı şüphelerim daha da artmaya başladı..

Çünkü ters bir şeyler vardı,gerçekten mantğa ters gelen bir şeyler hep vardı..daha herşeyin başında uyuşmayan bu tabloyu tamamlamayan bir köşeyi delik olmayan bir parça sürekli çıkıyordu karşıma.

Hala şu anda bile bir çok sorularım ve belki de ömrüm boyunca çözülemeyecek sorularım merak ettiklerim var..


Kayıplarım Ne?


Yazmak istediğim o kadar çok şey var ki..neden yazmadığıma dair kendime kızdığım da aşikâr.

Yazmalıydım oysa..yaşadığım ve ailemle beraber yaşadığımız onca sıkıntıyı burada olmasa bile bir yerlere yazıp kaleme almalıydım..Çünkü olağanüstü durumlar yaşadık..Olağanüstü üzüldük olağanüstü kaybettiğimiz şeyler oldu..

Buraya yansımıyor değil mi?..hissedenler oldu mu ya da?..ben,kimse hissetmedi fark etmedi diye düşünüyorum.

İyi rol yapmışsın diyorum kendime bu yüzden,bazen de çok iyi idare ettin bu süreci iyi yönettin diyerek kendimi kandırmışlığım da olmuştu ama bu sonucu değiştirmiyor.

Canım çok yandı..

Derin derin açık penceremden içeriye kadar hissedilen odun sobalarından  dolayı dumanlı nefesler aldığım bu güzel gecede pandemi ile ilgili bir şeyler yazmanın iyi olacağını düşündüm ve yazmaya karar verdim..hele bir de ailece geçirmişken artık bu anlamda da bilgi sahibi sayılırım değil mi?..

Öyle olduğuna dair beni onaylıyorsanız devam edebilirim..


Test Sonucu:Pozitif


Ben ve kızlarım pozitif çıktık.

Evet,bunca ülke gezdikten bir çok ortama girip çıktıktan,yatıp kalktıktan sonra bir buçuk yıl sonra kzılarım ve ben pozitif çıkarak resmi olarak aile karantinasına girmiş olduk..

Pozitifiz peki ya şimdi?..

Hafif bir baş ağrısı ve burun tıkanlıklığı bir kaç gün sonra sadece bende meydana gelen koku kaybı dışında her hangi bir belirti olmadan günlerin ağır ağır geçmesine şahit olduk..

Bizden sonra diğer yakınlarım da pozitif çıkarak virüsün ailemiz dışında nasıl seyireceğini gözlemlemeye çalıştım..

Sancılı bir süreçti ama anlatılan yönde değil.

Koronanın patlak verdiği ilk dönemdeki ruh halim olsaydı büyük bir ihtimalle virüsü taşıdığıma dair bilgim olur olmaz evvela virüs bizi ne hallere düşürür sorusundan evvel psikolojik olarak çökecek benden bir eser kalmayacaktı..Pompalanan korkudan dolayı tabii ki.

Az çok tanıdıklarımın da belirtileri de aynıydı yani daha da sağlıklı bir deperlendirme yapabilirdim ve yaptım da,bir kaç gün burun tıkanıklığı ve hafif ateş veya baş ağrısı haricinde endişelendirecek her hangi bir gelişme olmadı çok şükür..

Karantina günleri geçip kendimize iyice gelip virüsün evimizden yumuşak bir şekilde geçmesine hem çok sevindim hem de çok şaşırdım..paniğe kapılacak gibi oldum ama olmadım..ilk dönemdeki ben olsaydım çoktan korkudan ummadığım hallere gireceğimden de adım kadar eminim..

Hava günlük güneşlikti biz evdeydik ve korona olmuştuk..eşim de bizden dolayı işe gidemiyor evde duruyordu..

Sayısız testin ardından kimimiz halen pozitif eşim sürekli negatif (antikor testin dahil) virüse yakın olmasına rağmen yakalanmadı..bu da şaşırtıcı bir şeydi çünkü biz gece gündüz beraberdi koyun koyuna kızlarla yatıp kalkıyorduk..
...devam edecek,olumlu veya olumsuz yorumlarınızı bekliyorum dostlar.


Kiremithanem
Kiremithanem

”Bu Dünyada Çiçeklere Bakmak İçin Cehennemin Çatısında Yürüyoruz,Haydi Gelin,Çatıya Çıkalım!”

16 yorum:

 1. Bu konuda ben de net bir düşüncede değilim. Allahü alem. Hayatımıza bir şekilde devam ediyoruz.

  YanıtlaSil
 2. Çok geçmiş olsun hepinize. Gerçekten başta çok fazla korku pompalandı. İnsan belki hafif atlatacaksa da psikolojik olarak yıprandığı için sonuçları da ağır oldu.
  Ülkelere ben de güvenmiyorum. Herkes bir şey iddia ediyor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İnsan psikolojisi çok büyük hasar aldı bunu zaman içinde çevremideki etkileri hatta çocuklarımızın davranışlarıyla da göreceğiz diye korkuyorum.

   Sil
 3. Sadece geçmiş olsun diyebiliyorum.. :(

  YanıtlaSil
 4. Çok geçmiş olsun, hafif atlatmış olmanıza çok sevindim. Ben ve kızım şimdiye kadar yakalanmadan yaşamayı başardık çok şükür ama geçen yıl bu zamanlarda aile çevremizde çok kişi yakalandı, sevdiklerimizi kaybetme korkusunu çok yoğun yaşadım. Ve maalesef bir aile büyüğümüzü de kaybettik. Geçen hafta da ,1 ay hastane sürecinden sonra bir arkadaşımızı kaybettik. Aşı karşıtı idi ,ilk aşamada ilaçları da reddetmiş maalesef ve sonuçta 13 yaşındaki oğlunu, ailesini, biz sevdiklerini bırakıp gitti. Çok çok üzgünüm. Tüm kalbimle ülkece,dünyada bu illetten bir an önce kurtulmayı diliyorum.Yazılacak çok şey var belki ama yazmak istediğim tek şey artık rahat bırak bizi Corona :(

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yazılacak çok şey var katılıyorum buna..Rabbim ölene rahmet kalanlara sabır nasip etsin çok çok zor bir imtihan.

   Sil
 5. Öncelikle çok geçmiş olsun, o kadar iyi anlayabiliyorum ki sizi. Bizde bir gece hastaneye gittik ve 1.5 yaşındaki oğlum pozitif çıktı. Ben daha soğukkanlıyımdır ama eşim gerçekten psikolojik olarak çok yıprandı. Çocuğum da oldukça hafif bir şekilde atlattı şükür. Bize de ilginç gelen oğlum hasta olmasına ve küçücük bebeği ayrı karantinaya alamayacağımız için bu süreçte koyun koyuna yatmamıza rağmen hatalığın ne eşime ne de bana bulaşmamış olmasıydı ki o dönemde sadece eşim aşılıydı (sağlık çalışanı) olduğu için... Yazının devamını merakla bekliyorum ve acil şifalar diliyorum tüm ailenize.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Size de çok geçmiş olsun dilerim tekrar,ben bu virüsün gücünün kırıldığına bağışıklık kazandığımıza inanıyorum..inandığım bir şey daha var ki o da şu:
   Virüs değil,ilaçlar ve tedavi öldürüyor..
   Doğrusunu Allah bilir.

   Sil
 6. Öncelikle geçmiş olsun ve Rabbim acil şifalar versin. Yazınızda gönül koyulacak, alınacak birşey olduğunu düşünmüyorum. Süreci gayet doğru kelimelerle ve açıkça anlatmışsınız.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sıradaki yazılarıma gönül koyan gücenen olabilir diye peşinen yazdım :)
   Allah razı olsun çok teşekkür ederim.

   Sil
 7. Öncelikle çok geçmiş olsun, hafif atlatmanıza sevindim. Bizde eşimle geçen yıl bu zamanlar olduk, biz işyerinden virüsü kaptık. Bizim biraz ağrılı ve sancılı geçti. Oğlumda yanımızdaydı ama ona bir şey olmadı, hiçbir belirti olmadığından test bile ona yaptırmadık. iş yönünden elhamdülillah biz fazla etkilenmedik. hatta pandeminin en başında 2 hafta izne çıkartıldık o kadar. sonrasında normal çalışmaya devam ettik. sizin yazılarınızdan sizin durumlarınızın farklı olduğu anlaşılıyordu. Ama tabi ki de bu konular sorulamıyor burada siz anlatırsanız dinleriz. Selamlar...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İlk aylarda virüse yakalananlar psikolojik olarak çok çok savunmasızdı bence ağır geçmesinin bir nedeni de bu.
   İnsanlar hazırlıksızdı daha evvel görülmemiş yaşanmamış bir şeydi.Tecrübesizdik,rahata çok alışmış söylenen herşeye kolay inandırılmıştık.
   Artık öyle değiliz.
   Umarım.
   Allah razı olsun size de geçmiş olsun.
   Vealeykümüsselam.

   Sil
 8. Çok geçmiş olsun. Hafif geçiriyor olmanız en hafifletici yanı olmuş, bir bakıma da doğal olarak antikorlarınız oluşmuş olmuş, Allah beterinden saklasın, böylece gelmiş geçmiş olmasın bir daha da uğramasın inşallah. Paylaşarak rahatlayacağını düşünürsen hep yanında olurum, yazarım sana, yalnız bırakmam elimden geldiğince, mesai müsait olduğunca.Sevgiler <3

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Canım benim tatlı Ecem ço kteşekkür ederim öpüyorum yüreğinden.
   Benden de sevgiler.

   Sil

Yorumunuz en kısa sürede sevgi ve alaka ile cevaplandırılacaktır.
Yorum yaptığınız için teşekkür ederim.

Yemek Bloguma Davetlisiniz

YUKARI