22 Aralık 2018 Cumartesi

Van Kedisinin Özellikleri Nelerdir?


Kedimizi görmeye gittiğimiz gün ne cinsini ne de cinsiyetini merak etmiştik.Nasıl göründüğü de önemli değildi bizim için.
Bir kediye sahip olma arzumuz öylesine yoğundu ki dış görünümünü asla önplana almadık ve hatta sağlık sorunları olur mu olmaz mı gibi daha ince düşüncelere bile mahal vermedik..
Zamanla ve büyüdükçe bazı davranışları dikkatimi çekmeye başladı.
Bu bizim ilk kedimiz değildi,kedilerin genel anlamda nasıl davrandıklarını az çok biliyordum,aklımda kalan en baskın özellikleri ise sudann asla ve asla hoşlanmadığıydı..
İşte bizim kedimizin cinsini araştırmamın çıkış noktası tam da buydu..Nasıl olur da bütün kediler sudan uzak durmalarına rağmen bizim kedimiz suyla ve suyun olduğu yerlerle böyle yakından ilgileniyordu?
Nasıl olur da banyoya girmek için kapıları tırmalar bir ihtiyacı varmış gibi davranabilirdi?
Bir kedi,suyu bu kadar çok sevebilir miydi gerçekten?..
İnternet üzerinde kediler ile ilgili yazılanları okudukça suya bu kadar meraklı olan bir kedi cinsi çıktı karşıma o da van Kedisiydi..
Bizim kedimiz Van kedisi olabilir miydi?..
Yabancı bir sitede anlatılan görüntüsü ve davranışı da uyuyordu özellikle de suya olan ilgilerini okuyunca şaşırdım.


Tüylerinin tarifi de uyuyordu vucüt yapısı da öyle özellikle de baş ve kuyruklarının tek renge sahip oluşu,gözlerinin iki farklı renk veyatek  altın renginde oluşları da vardı..
Veterinerimiz kedimizin farklı bir cinsten olabileceğini söylemişti ayrıca,böylece kedimize bakarak hem onu anlamaya çalıştık hem de daha da çok sevmeye..


Van kedisi olup olmaması yine de önemli değildi ama kedimizi tanımak herkesin daha huzurlu daha mutlu yaşaması bakımından önemliydi..
Zeki ve meraklı,hareketli ve çok neşeli bunların yanısıra keyfine de düşkün,suya aşık,suyun aktığı veya bulunduğu ortamda bulunma isteği karşı konulmaz.


Evin bir çok yerini ve köşesini keşfetmeye bayılır,kişiliğine bağlı olarak istediği ne varsa alır,bizim isteklerimizin kendisi için asla bir anlam taşımamaktadır.
Öylesine asildir ki onunla anlaşmanın birlikte yaşamanın tek yolu kişiliğine saygı göstermektir.
Sevilmeyi okşanmayı da çok çok sever,geceleri ayak ucumuzda uyumaya bayılır bazı gecelerse kızların yataklarına kıvrılır,almaya çalıştığım zaman yine ön ayaklarını uzatarak karşı koymaya başlar..


Duygularını ifade etme şekli insanı şaşırtıyor.
Bulaşık makinesi çalışmaya başladığı andan itibaren mutfağın tezgahına uzanır ve makine bitirinceye kadar oradan inmez,indirmeye çalışana karşı koyar,ön ayaklarını uzatarak ''beni elleme''der gibi orada kalmak istediğini gösterir..
Çocukları banyo yaparken içeriye girmek için banyo kapısını azimle ve bıkmadan tırmalayışı da var..
Ne zaman abdest almaya kalksam asla banyonun dışında kalmayı kabul etmez abdestim bitene kadar lavabonun kenarında bekler..


Kedimizin cinsi Van kedisi midir değil midir bilemiyorum ama oldukça ortak noktaları olduğunu düşünüyorum belki de kedimiz tam bir Van kedisidir..
Gözlerinde alışık olduğumuz iki renk olmasa bile..

Kiremithanem
Kiremithanem

”Bu Dünyada Çiçeklere Bakmak İçin Cehennemin Çatısında Yürüyoruz,Haydi Gelin,Çatıya Çıkalım!”

10 yorum:

 1. Farklı özelliklerini bilmiyordum.Harika bir tanıtım olmuş.Kaleminize sağlık

  YanıtlaSil
 2. Sevgi abla çok şeker bir kedin var 😊 cinsi belki de gerçekten van kedisidir gözleri olmasa bile. Çünkü Van kedileri yavruladıklarında gözleri değişik olan bir iki yavru oluyor. Diğerleri normal gözlü kediler 😊

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Haklısın yavrularında renkli gözler olabilir canım,çok teşekkür ederim.

   Sil
 3. bizim de evde bir adet british short hair var ve o da suya bayılıyor hiç korkmuyor musluk akarken gidip kendisi başını sokuyor deli mi ne :))) kediniz çok güzelmiş gerçekten...maşallh..sevgilerimle...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Onlar da çok tatlı oluyor bizim nasibimizde bu vardı her haliyle de seviyoruz :)
   Benden de sevgiler.

   Sil
 4. Van kedisinin en belirgin özelliği gözleri renkli ve beyaz diye biliyorum

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aynen,ben de öyle biliyordum ama suyu da pek severlermiş baksana :)

   Sil
 5. Cok tatli bi kedi. Hangisi degil ki gerci.

  YanıtlaSil