31 Aralık 2018 Pazartesi

Fotoğraflarla 2018


2018 yılı doluydu,sarsıcı,renkli,aydınlık bazen çok karanlık geçti,her yıl gibi aslında..çünkü herşey bir kadere bağlıdır nasılsa,yaşanması gereken yaşanacak bitmesi gereken bitecek gitmesi gereken gidecek.Hayat böyle işte..her yıl bir şeyler veriyor bize bir şeyleri de alıp götürüyor.Yenilenmek için veya daha güçlü olmak için veya şekillenmek için.
Son nefesimizi verip bu dünyadan ayrılana dek her yıl yeni olacaktır her günün yeni olduğu gibi.
Ben,başlangıçları daima sevmişimdir,zorluklarına veya güzelliklerine rağmen.Yaşanan herşey bana bir şeyler katacak çünkü,biliyorum.
Kalbime ağır gelen durumlar da olacak kalbimi mutlu eden durumlar da ama ben her zaman kazanan olacağım.
Acı gelince olgunluk da gelecek beraberinde,acının içindeki dersi iyi anlarsam iyi okur iyi yorumlarsam acı bile bana çok şey katacak öğretecek ve nihayetinde gidecektir çünkü.
Sevinler de böyledir benim için.Herşey bitmeye mahkumdur,biliyorum.
Bu dersi çok küçükken öğrendim bu yüzden bir şey bitti diye eskisi kadar üzülmüyorum artık.
Yaşadığımız her durum tanıdığımız bir insan tattığımız her yenilik/mutluluk/acı her biri mutlaka bir sona varmaya mahkumdur..
.Ne karelere ne defterlere sığar yaşananlar.İfade edemem..içimdekileri karşıma dizip fotoğraflar gibi seyredemem ama objektifime takılanlara bakarak kimsenin görmediği dersleri görebilirim..
2018'de ben dünya üzerinde en çok sevdiğim insanlardan birini ahiret alemine uğurladım.Yokluğu beni kahredecek diye düşünüyordum ama öyle olmadı.Çok üzüldüm çok ağladım,milim milim eriyip gitti gözlerimin önünde..son anlarına dek yanında oldum ve içimde beslediğim kırk yıldır büyüttüğüm o sevgi bana acı vermedi.
Sevdiğim bu insanı uğurlarken sanki bir yolculuğu noktalar gibi hissettim,kahrolmadım,isyan etmedim,ağlamaktan bitap düşmedim ama sevginin iyileştirici gücünü tattım.
Sevginin de sevmenin de bir zamanı varmış anladım.Bu konu hakkında o kadar çok şey yazabilirim ki..ama yazmayacağım..bu bir dersti benim için,anladım.
İnsanın er ya da geç çok sevdiklerini bile yitireceğini ama duyulan sevginin iyleştirici gücü ile ve inancıyla zor durumların çok daha kolay içinden geçebileceğini öğrendim..


Memleket hasreti damarlarımda akıyor,memleketimden uzak kendimi öksüz hissediyorum..


Kemal ailemize katıldı..


Evin her tarafında oyunlar kuruldu..akla hayale gelmeyecek senaryolar üzerinde saatlerce oyunlar oynandı..sildiğim boyanın temizlediğim yüzeyin haddi hesabı yok.


Kendime zaman ayırdım,ürettikçe mutlu oldum ama yalan yok,kalabalık ailesi olunca insanın kendini arkaplana atıyor farkına varmadan..aile olunca bu kaçınılmaz heralde.
Başrölünü başkasına kaptırıyorsun hatta bazen sevdiğin parfmün ne olduğunu bile unutuyorsun :)


Doğaya hayranlığım artıyor bzen kendimce çok kötü senaryolar kurabiliyorum dünyanın gördüğü kirlilik ile ilgili.
Korkuyorum bazen kışın eskisi kadar soğuk olmayışından veya yağmurların yağması gerektiği gibi yağmayışındanBolca fotorğaf çektim fazla özenemedim gerçi çoğu fotoğrafı kaşla göz arasında çektim,fotoğraf çekmek ile ilgili bir çok makale okumuş olmama rağmen bu alanda çok çok az bir mesafe katettim..


Memeleketimi çok özlüyorum hep özlüyorum.Ne zaman biri beni uyarsa veya yaptığım bir şey için tepki gösterse kendimi mahzun hissediyorum.En son bir Almanın attığım çöp ile ilgili yüksek sesle yaptığı kaba uyarı beni öyle tedirgin etti ki..bağırasım geldi hey benim de bir memleketim bir kültürüm bir toprağım ve seninkilerden belki de bin kat güzel olan değer ve geleneklerim var diyesim geldi ama diyemedim..


Kızlarıma çok basit sayılan ve hatta unutulmaya yüz tutmuş şeyler öğretmeye gayret ediyorum,sofra bezini silklelemk halı yıkamak gibi bilmelerini istediğim bir çok şeyi öğretmeye çalışıyorum.İnsanın neye ne zaman ihtiyaç duyacağını bilemeyiz kendisine saygısı olan bir şahsiyet dışında bir ana gibi olarak da yetişmelerini istiyorum.


Epey de keyif alıyorlar bir çok şeyden :)


Dolaştık bol bol,gezdik gördük bildik..dünya büyük hayat geniş olabiliyor bazen bazen bir kıskaca takılıyor insanın canı ne versen mutlu olmuyor yetmiyor..


Çok,çok çocuk geldi gitti evimize çok younlar oynadık yine çok güldük çok kavga ettik çok üzüldük ayrılırken,gözyaşları döktük.


Eski sokakalrda yürüdük,bir yolcu olduğumuzu anladık,asırlık taş duvarların yanından geçerken sakladıkları sırları merak ettik,suskunluklarıyla tanıştık..Eski evimizi boyattık onardık yeniden eşya aldık yuva yapmaya çalıştık,uzun yaz günlerini dolu dolu yaşadık,geceleri uyumayı istemedik sabahları mutlulukla uyandık.


Ah bir de mahalle düğünleri olmuştu yaz tatilinde..cıvıl cıvıldı her yer..
Düğünlerin mahallede yapılışına bayılıyorum,düğün salonlarını da zaten hiç bir zama nsevmedim,düğün mahallede olunca hasta olan da katılır düğün salonuna gidemeyen de..geleneklerimizi unutmamak lazım.


Yunan adalarının güzelliğine bir kez daha hayran kaldım..


Edirneyi bir kez daha ziyaret ettik..


Yaylalardan tarlalardan geniş arazilerden geçtik.


Ve o kadar çok yol gittik ki bu sene..o kadar çok kilometre yaptık ki..hayatımda ilk kez de bir saat içinde otuzdan fazla tünelden geçtim.


Temizlik yaptım yemek yaptım ev topladım..


Mutfağı defalarca dağıttım topladım,sofralarımız hep kalabalıktı,evimize sürekli birileri geldi,ev işlerini kolayıma gelecek şekilde yapmayı öğrendim ama ev işleri kadar nankör iş henüz görmedim :))


Doğa vazgeçilmezim.


Notlar,randevular,kahvaltılar,alışveriş poşetleri hiç bitmedi..
Doğru düzgün giyinip evimde oturamıyorum sürekli dışarıya çıkmam gereken durumlarımın sayısı azalmak bilmiyor.


Denize baktım doya doya fotoğraf çektim bolca.Çocukken yaşamadığım göremediğim tatil kavramını gücümüz nispetinde çocuklara yaşatmaya çalıştık,daha anlayışlı davranmaya gayret ettik daha sakin olmak için çabaladık inşallah da bir basamak yukarıya çıkıp bunu başarmışızdır.


Çocuklar ilk kez canlı olarak inek gördüler bu sene.Bir inek bu kadar mı mutlu eder bir çocuğu :)Herşey insanlar için..ağıt bir yürekle Almanyaya dönük tatilin ardından sanki havasız bir yere kapatıldık..ayları sayıyoruz,tatilleri sört gözle bekliyoruz,uzaktaki yakınlarımızla görüşüyoruz,çektiğimiz zorluklardan asla bahsetmiyoruz.


Karlarla mutlu oluyor yağmurlarla hüzünleniyoruz.Gurbet ağır imtihan,dünya nimetleri içindeki ağırlığı hafifletmiyor..Kuşu altın kafese koymuşlar da illa vatanım demiş ya işte öyle bir şey..vatan gibisi yok ama herkesin bir imtihanı var bu dünyada bizimkisi de vatan hasreti..
Öyle ya da böyle bir kader üzere geçiyor zaman,ömür öğretiyor ve eğitiyor insanları..dilerim ki her yıl değil her gün Allah bizi iyi insanlarla karşılaştırsın,gücümüze güç katsın bize zarar verecek güzmüze ve nefsimize hoş ama özünde kötü olan şeylerden bizi muhafaza etsin,ailemizi kalbimizi güvence altına alsın.Ne istiyorsa bizden bize onu nasip etsin..
Kiremithanem
Kiremithanem

”Bu Dünyada Çiçeklere Bakmak İçin Cehennemin Çatısında Yürüyoruz,Haydi Gelin,Çatıya Çıkalım!”

14 yorum:

 1. Geriye bakınca herşey bir tebessüm olarak kalıyor.Hersey gönlünüzce olsun.Mutlu yillar

  YanıtlaSil
 2. Yüreğinizi sımsıcak yapan, hayallerinize ulaştığınız, güzel sürprizlerle dolu harika bir yıl olsun.

  YanıtlaSil
 3. Hayatı olduğu gibi karşılayabilen bir insan olduğunu düşünüyorum hep. Kötü olaylardan güzel dersler çıkartabiliyorsun ya da güzel her şeyin bir sonunun olacağı hep aklının bir köşesinde. Keşke hepimiz bir parça böyle olabilsek.

  Ayrıca başın sağolsun. Acıları hep yüreğimizde bir yerlerde kalıyor ama anıları hep aklımızda sevdiklerimizin.

  Sana ve güzel ailene sağlıklı ve huzurlu bir 2019 dilerim. Mutlu seneler!

  YanıtlaSil
 4. Amin... Gurbette olan herkesin Rabbim yardımcısı olsun... Ayrıca fotoğraflar mukemmel... Selam ve Dua ile...

  YanıtlaSil
 5. Ben fotoğrafların, yazılanların ardındaki Sevgi yi görüyorum sanki.
  O yüzden buradayım. O yüzden onu çok seviyorum.
  Hayırlı dileklerinizin gerçekleştiği bir yıl diliyorum canım. Güzel ailen ve kıymet verdiklerinle birlikte.

  YanıtlaSil
 6. Yeni yılınız kutlu olsun,
  Blogunuzla güzel yıllara. <3

  YanıtlaSil
 7. Çok güzel bir yazı olmuş.Fotoğraflara bayıldım.Sağlıklı mutlu yıllarınız olsun.Sevim

  YanıtlaSil
 8. Nasıl güzeldi bu yazıyı okumak.. Sanki fotoğraflara bakarken, seninle birlikte yaşamış gibi hissettim. 2018'in bana hediyesi oldun sen, öyle çok mutluyum ki bundan. İyi ki tanıdım seni, iyi ki rastladım sana💕
  Sağlıkla huzurla yaşa 2019'un her gününü. Ve hep burada ol, fotoğraflarınla anlatacaklarınla🎈

  YanıtlaSil
 9. çok güzel anılar biriktirmişsiniz 2019'da sevdiklerinizle böyle geçer inşAllah :)

  YanıtlaSil
 10. Merhabalar.
  Acısıyla tatlısıyla, iyisiyle kötüsüyle geride bıraktığımız 2018 yılı ile ilgili paylaşımınız o kadar güzeldi ki, çok büyük bir keyif aldım ve zevkle takip ettim. Kaleminize, emeğinize ve yüreğinize sağlıklar dilerim. Hele o fotoğraf kareleri çok güzeldi. O kadar güzel ve net çekilmiş fotoğraf kareleri karşısında bayıldım doğrusu. 2018 yılının sizin için çok güzel geçtiği kanaatine vardım. Ne güzel! Ben, 2018 yılının bu kadar güzel geçtiğini söyleyemem. Belki siz de içinden tatlı taraflarını paylaşmış da olabilirsiniz. Ama gerçekten çok güzeldi. Fotoğraf makineniz çok kaliteli olmalı. Gerçi şimdi cep telefonları ile de bu kadar güzel ve kaliteli fotoğraflar çekilebiliyor.

  Sayfanızı da çok beğendim. Emeğinize sağlıklar dilerim. İyi ve güzel paylaşımlarda buluşmak üzere Allah'a emanet olun. Mutlu yıllar dilerim.

  YanıtlaSil
 11. Fotoğraflar o kadar güzel, o kadar içine alıyor ki tam anlamıyla kayboldum her bir karede. İyi ki varsınız, bu güzel görsel ziyafetler, anılar, mutlu haberler, yeni keşifler, merak, heyecan, huzur her daim sarsın etrafı yeni senede.. Çok daha aydınlık bir yıl diliyorum <3

  YanıtlaSil
 12. Merhaba Sevgi hanım.. Hayat kimimiz için ağır bir imtihandan ibaret olabiliyor.
  Sizinde dediğiniz gibi bu bazen gurbet oluyor, bazende sevdiklerimizi kaybetmek...
  Allah, başka acılar göstermesin.
  Yazınız o kadar içten o kadar samimi ki sanki karşılıklı konuşuyoruz gibi hissettim.
  fotoğraflarda çok güzel ve anlamlı..
  Yeni yılın size tüm güzellikleri de beraberinde getirmesini diliyorum..sevdiklerinizle birlikte.
  Sevgilerimle..

  YanıtlaSil
 13. Ne guzel biten bir yil bu kadar guzel anlatilabilirdi.

  YanıtlaSil