13 Haziran 2018 Çarşamba

Ramazan Günlüğü 28'nci Gün:Motifler Mushaf Kılıfı ve Çocuk Yapmak

Şükür ki Blogger'a girip bu sefer gerçekten bir yazı girerek ayrılacağım..
Sanırım bir kaç kez gelip gidişim,yazmak isteyip de yazmadan gidişim beni bloğumdan uzaklaştırdı.
En son da bir çekiliş hazırlayıp özenle hediyeleri seçip fotoğraflayıp yayına almıştım,bir çok yerde de duyurarak ilgi göreceğini ümit etmiştim ama olmadı.
İlgi görmesi dışında katılım da beklediğimden çok çok az olmuştu bunun yanısıra katılmadan sadece bir şekilde destek vermek isteyenlerin sayısı bile 1'di ne yazık ki..haliyle bu durum beni hem biraz üzdü hem de bu alemde olmanın artık pek de önem taşımadığını düşündürdü..

Bloğumu kapatmama ramak kalmışken özelden bir mail aldım.
Genelde hep böyle olur desem?..
Ne zaman bu alemde varlığımın ve yazdıklarımın önemsenmediğini veya hak ettikleri ilgiyi görmediklerini düşünüp ayrılmaya niyet etsem öyle bir mail veya bir mesaj geliyor ki sanki bana ''beni bırakıp nasıl gidersin'' diye haykırıyor..

Dün de böyle oldu işte..
Tam bloğu kapatacak ve artık yazmayacaktım posta kutuma bir mail geldi..
Yanlış anlaşılmasın..
Bloğumu çok seviyorum okuyucularım demek istemiyorum buraya gelenlere,her biri benim için çok kıymetli okuyucu değil misafirimdir kalbimden geçenlere ve içimde vucüt bulanların şahididir bu insanlar ancak cidden bazen insan hem tıkanıyor hem de gerçekten devam etmek için bazı şeyleri duymaya gerek duyuyor..

Tamam,diyelim ki biz pek dile getirip takdir etmesek de değer veriyor önemsiyoruz ama şu var ki bir çok şeyi alışılmış ve garanti görmek gibi bir alışkanlığa sahibiz dolayısıyla her alemde ve ortamda iki çift sözü söyleyemez olduk ..bloğun yapısı gereği de pek emoji kullanılmadığı ve beğenme tuşu olmadığı için varlığımızın değeri diyelim bir beğeni ile veya bir emoji ile bile olsa hissettirilmiyor.

Sitem ettim farkındayım ama demek istediğimi anlayanlar elbette ki olmuştur bu yüzden bu kadar kafidir..
Ramazanın son iki gününe gelmiş bulunuyoruz ve konu Ramazan günlüğüm,Ramazanda yaptıklarım ve buraya yazmaya gerek duyduklarım aslında.


Geceleri çok fazla şey yapma fırsatım oluyor hamdolsun gündüz çocuklarım var güçleriyle oynuyor ve eğleniyorlar bana çok az ihtiyaç bile duyuyorlar Ramazanda onu fark ettim ve bir kez daha yaşımın ilerlemesine ve bir çocuk daha doğurmadığıma dair pişmanlık duydum dün.


Evi dağıtmaları eşyayı anlamlı kılmaları gerçekten eşyadan istifade etme şekillerine hayranım..eşyalara hükmetmeleri onlar bizim emrimiz altında haykırırcasına var oluşları beni mest ediyor bir değil bin adet koltuk takımı eskitip yıpratıp değiştiresim var,feda olsun.


Çocuklar muhteşem bir nimet gerçekten ve zaman geçtikçe bu daha da iyi anlaşılıyor insan kendinde yeni kapılar yeni alanlar açtıkça anlıyor ki bir iki veya üç çocuk gerçekten çok az.
Çok az diyorum çünkü kadın öyle bir yaradılışa sahip ki verdikçe çoğalıyor çoğaldıkça yeni yeni yönleri ortaya çıkıyor bunları besleme gereği duyuyor bu ihtiyaca dönüşüyor ve çocuklar bu yönlerinden istifade edip toplum için iyi insanlar güzel bireyler kazandırmak için fevkalade bir fırsat yaradılmış oluyor.Kadın evde oturan ev işlerine bakan biri değildir kesinlikle bunu bir çok kez düşünmüş iş hayatına ve kariyere odaklı yaşayan kadınalrla kendini az çok kıyaslamış biri olarak artık anlıyorum ki kadının evde oluşu ve bu alanda dünyaya açılması büyük bir lütuftur.


Çocukları aracılığı ile kadın çemberini genişletiyor,değeri artıyor verdikçe stok bitmiyor tam aksine çoğalıyor,muhteşem bir şey.

Evet keşke iki çocuğum daha olsaydı keşke zamanında yapsaydım Rabbim nasip etseydi de ben daha zengin daha donanımlı daha dolu ve daha zengin biri olabilseydim.Günler yoğun geçiyor elbette hayat hızlı akıyor diyoruz ama asla öyle değil,gün içinde o kadar çok şey yapılabilir o kadar çok şey sığdırılabilir ki Ramazan ayı boyunca bunu anladım diyebilirim.


Nefs yemeden içmeden kötü davranış ve yine nefse hoş gelen şeylerden kendini korudukça ve uzaklaştıma çabası içerisinde oldukça çok şey gün yüzüne çıkıyor.
Vakit nefsin hoşuna gidecek yönde kullanılmıyor zaman mesela ve saatler hatta dakikalar bile öyle değerli oluyor ki elinde olmadan bunların farkına varıyor.
Gece ve gündüz daha bir güzel temel ihtiyaçları karşılamak daha bir anlamlı,yaşamak nefes almak uyanmak uyumak suya dokunmak kalbini dinlemek zorlandığı noktaları görmek ve dahi eliyle diliyle değil yüreğive can havliyle oruç denen bu sırrı ve hazineyi elinde tutmaya çalışarak yaşamak yaşamanın ta kendisi oluyor.
Ramazan bu demektir bu sene benim için bu sene bunun farkına vardım gerisi gerçekten çok boş işler.
O hızla koşan zaman canavarını birileri durdurdu ve nefs de çaresiz bir kafes içinde nefes sayısını dahi hesaba katarak yaşıyor son bir aydır nerdeyse.Bu muhteşem bir şeydir.

Ramazan mutfakta çok az zaman geçirmemle geçti,çokça sustuğum yatakta öylesine durarak düşündüğüm,evdekilerin seslerini dinleyerek insanların düşüncelerini işiterek kıymetli hocaların ve ilim insanlarının tavsiyelerini daha bir öenmseyerek geçti.
Ekmek,yemek,su.
Akşam vakti,ezan makamı,kuşluk vakti ve yastığa gün ağarırken baş koymak daha önce hiç bu kadar lezzetli ve tatmin edici olmamıştı.
Konuları karıştırdım biraz farkındayım ama bu seferlik öyle olsun içimde birikmiş bunlar anlaşılan yazmak anlatmak istedim.


En son bu kılıfı diktim,çok fazla şeyler yapmak istedim üzerinde ama malzeme olmayınca var olanla yetindim yine de bir heves düştü ki içime önüne geçemedim geçemiyorum..bu konuda bir şeyler yapmam gerek diye düşünüyorum fikirlerini önemsediğim kişilerle de biraz akıl danıştım bakalım zaman ne gösterecek..Bolca da örgü ördüm bu Ramazan bundan da bahsetmek isterim daha önceki yayınımda hobilerimden bahsetmiştim aslında yapmak istediğim o kadar çok şey var ki bir ucundan tutsam bir başlasam ortaya güzel şeyler çıkacak biliyorum desem de bir türlü cesaret edemiyorum yine de bolca ördüm,evimiz için motifli bir battaniye örmek istedim sonuna yaklaşıyorum yavaş yavaş bir de mushaf kılıfı diktim henüz istediğim gibi olmasa da bu alanda bir şeyler yapılabilir gibime geliyor.İlgimi çekiyor fikirler havada uçuşuyor ammaa insanın çok şeyi yapabilmesi bazen hiç bir şey yapmamamasına da neden olabiliyor :)
Örgü örerken sohbetler dinledim bir de bol bol,favorim ve çok takdir ettiğim 6 çocuk annesi kıymetli hanımefendi Saliha Erdim sohbetlerine doyamıyorum sizlere de tavsiye etmek istiyorum mutlaka bir programını dinleyin bana hak vereceksiniz :)

Ramazan bitti bitecek,Bayrama az kaldı Rabbim ibadetlerimizi kabul buyursun dilerim.
Kendinize gerçekten iyi bakın,size iyi gelen şeylerin peşini bırakmayın elma yiyin namazınızı kılmaya çalışın,zarra uğratacak şeylerden uzak durmaya çalışın bedeninizi koruyun muhafaza edin tesettürlü veya tesettürsüz fark etmez günahtan ve güneş ışınlarından korunun,yüreğinizi olumsuz negatif şeylerden arındırmaya çalışın size yakışan siz olmak için ciddi gayretler gösterin Cennete yakışacak kıvama gelmek için bir şeycikler yapın işte :)..
İnsanız hedeflerimiz çabalarımız olmalı önce insan olmak için çırpınmalı gerisi zaten gelecek inanın bana.
İnşallah Ramazanda elde edilen bir alışkanlık yıl boyunca ömür boyunca sürdürülür eminim bir çoğumuz küçük bir şey bile olsa hayatına katmıştır bunu Ramazandan sonra da sürdürmeyi nasip etsin Rabbim,dilerim ki bizleri Ramazandan feyiz almış kendimize bir şeyler katmış ve anlamış olarak Bayram sabahına ulaştırsın.
Hepinize sevdiklerinizle muhabbet dolu bir Bayram geçirmenizi diliyorum,kapınızın çalınmasından çok çalınacak kapılar aramanızı ve bundan çok çok mutlu ve memnun olmanızı kalben diliyorum.


Kiremithanem
Kiremithanem

”Bu Dünyada Çiçeklere Bakmak İçin Cehennemin Çatısında Yürüyoruz,Haydi Gelin,Çatıya Çıkalım!”

10 yorum:

 1. Bloğu bırakma hissini ben de çok iyi anlıyorum. O mail'i de ben senden almıştım. :)

  Birisini seviyorsanız bunu ona söyleyin, buyurmuş Rasulullah efendimiz. Bunu ihmal ediyoruz. Değer verdiğimiz, sevdiğimiz şeyleri/ kişileri önemsemezsek elimizden kaçıp gidiyor.

  Eğer o gün görüşemezsek, şimdiden bayramınız mübarek olsun.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Senin de bayramın mübarek ve huzur dolu olsun kardeşim Allahrazı olsun aynı duyguları yaşadık seninle çokça ikilemde kalmak sıkıntılı.

   Sil
 2. Sahurdan sonra yattım ama uyku tutmadı, kalktım blogger ı açtım yazını gördüm tam okurken mailinin penceresi çıktı. Dedim ki uzak nedir yakın nedir Yarabbim öyle yanımda hissettim. Hem mutlu oldum hem huzurlu ayrıca okuduğum bu yazı da katmerledi bunları.
  Bayram gibi bayramın olsun inşallah bize hediye göz aydını ya Ramazan için işte tam öyle bir bayram diliyorum ben de.
  Şimdiden hayırlı yolculuklar yazdığın tarihi takip edeceğim. Dua beklerim senden, duayla...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Allah razı olsun can.
   Sayende yazabildim ben bu yazıyı.Vesile oldun.
   Buralardayım kaçarı yok,seviyorum da gidişim zor olur ama düşünmüyor da değilim zaman zaman.
   Bekliyorum heyecanla..oralara gelirsem de sendeyim,inşallah.
   Sana da iyi mutlu ve hzuur dolu bir bayram dilerim.

   Sil
 3. Siz bloglar arasında saygın bir yere sahip değerli bir renksiniz... blog yazmak severek yazdığınız bir hobiniz... benim de severek yaptığım bir hobi... zaman zaman kırılmalar ve bitkinlikler yaşayabiliyoruz... bu kabul edilebilir bir durum... sitemleriniz de de son derece haklısınız ki biz zaman zaman sitemlerimizi de paylaşabilmeliyiz... Bir birimizizden yeni şeyler öğreniyor ve öğrendiklerimi tatbik ederek hayatı daha yaşanılabilir yapma konusunda bu önemli bir destek...

  Karışık oldu ancak siz eminim ne demek istediğimi anlıyorsunuzdur... Ben ikna konuşmalarından yetkin değilimdir... ancak en azından sizin bloğunuzun benim için ne anlam ifade ettiğini bilmek isterseniz nacizane anlatmaya çalıştım... Düşüncelerinizi tatbik konusunda yanınızda olmak adına bir şeyler yazmak istedim...

  Size gönül hoşluğu ve yaşama sevinci diliyorum... Ailenizle mutlu bir ömrünüz olsun inşallah... Ramazan bayramınız şimdiden mübarek olsun... mutlu kalın...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İnsan bişeyleri anlıyor bir şekilde yani bir söz bile yetiyor bazen,Allah razı olsun elbette ki sizi anlıyorum burası gerçekten bir çok yerden çok çok daha kaliteli ama dediğim gibi insan bazı şeyleri duymak hissetmek istiyor bu yaşam enerjisi gibi bir şeydir..
   Ramazan bayramınızı en içten duygularımla kutluyorum.

   Sil
 4. Ben yazılarınızı beğenerek okuyorum, evet bazen insan blog işine devam edip etmemeyi sorguluyor sizi anlıyorum. Ama bırakmayın zamanla daha çok kişiye ulaşacağımıza bizi anlayanlarla güzel bir yolculuk yapacağımıza inanıyorum😊sevgiler💞

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yorumunuz sayesinde varlığınızdan ve bloğunuzdan haberdar oldum.Allah razı olsun..
   Huzur dolu bir bayram dilerim her zaman beklerim.

   Sil
 5. Kılıf çok şık olmuş. Battaniyenin renklerine bayıldım.

  Ben üç çocuk istemiştim Metos'dan sonra Bilgiç gelince iki çocuk yetti. Bazen üzülürüm ama bazen de onun gibi zor bir çocuğun bana gelmesine sevinirim.

  Bu Ramazan benim için bol sohbetli kalabalık iftar sofraları oldu. Bu sene evdekilerin hepsinin saatleri ve işleri karmakarışık olsa da bir şekilde buluşmalar ayarlandı, sevdiklerimize vakit ayrıldı.

  Sana minik bir sürpriz göndereceğim ama bayramdan sonraya kalacak ihtimal.

  Seviyorum seni güzel hatun, öptüm kocaman.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tanıdığım,iki çocuğu olan hemen hemen her kadın üçüncü çocuğu yapmadığına dair pişmanlık duyduğunu işittim,bu da demek oluyor ki sonradan pişmanlık duyuluyor ve fayda etmiyor korkutuyoruz gözümüzü sonra sızlanıyoruz işte böyle napcan :)
   Çok teşekkür ederim canım battaniye bir bitsin de son halini de paylaşırım inşallah..
   Mutlu huzurlu bir bayram dilerim canım ben de seviyorum seni iyi ki varsın iyi ki buralardasın..inşallah yakındanda görüşmek nasip olur :)

   Sil