20 Mayıs 2018 Pazar

Ramazan Günlüğü 4'ncü Gün-Ramazanda Yapılacak Küçük Ama Etkili İbadetler


TEFEKKÜR EDİN

Vaktiniz varsa ve hal ile durumunuz müsaitse Ramazanda biraz tefekkür etmek için akşam saatleri yani nefsin en çok sıkıntı çektiği ve oruç sevabının en yüksek olduğu zaman diliminde dışarıya çıkın.

Allah'ın yarattıklarını öylece izlemeye çalışın.Telefonunuzu kapatarak kendinizi karşısında ve içinde olduğunuz dünyada unutun.
Dinleyin;çocukların sesini,arabaların sesini,insanların sesini.
Ve bunların arkasında olan normalde koşuşturmacadan dolayı duyamadığınız ama işittiğiniz sesleri..
Koklayın;havadaki kokuları,akşam serinliğinin büyüsünü,vucüdunuzun nasıl heyecan duyduğunu.
Yürüyün;insan yürümek için yaratılmış bir varlıktır.Öylece ve sadece yürüyün.Çevrenizde sürekli değişen manzaralara insanlar arasındaki sohbetleri bunların içindeki uyumu,anlaşabilmenin paylaşabilmenin bir arada yaşayabiliyor olmanın güzelliğini fark edin.
Zamanın akışı en güzel sabah ve akşam saatleri anlaşılır değişimler de bu vakitlerde fark edilir daha çok.
Kendinize kalarak vucüdumuzu dinleyebilir aklımızı dinlendirebilir tefekküre dalabiliriz çünkü;

“Bir saat tefekkür bazen bir sene ibadetten daha hayırlıdır.”(Suyutî, Camiu’s-Sağir, II/127; Aclûnî, I/310)

Görün;Telaş tüm bunları örtüyor,modern hayat perdeliyor,aslında bizim mutluluğumuza mutluluk katan onca unsur gözlerimizin önünde duruyor,her an.
Bu muhteşem güzelliği görün.
Allah'ın nasıl bir nizam ve taksim ile insanları bir arada tutabildiğine şahit olun.
Tefekkür bittikten sonra eve dönüş yolunda aldığınız pideden bir adet daha alın,karşılaştığınız ilk komşunuza uzatın..

 TESBİH ÇEKİN

Gece veya gündüz 10 ila 15 dk sırf bu güzel ibadeti yani zikr yapmak için vakit ayırın.
Taze bir abdest alarak çok sevdiğiniz bir köşeye gidin evvelinde sessizliği temin edin.
Tespih çekmenin insan üzerindeki etkisi oldukça etkilidir ek olarak sürekli olarak zikredilen Esmalar sayesinde beynin bu esma doğrultusunda yeni alan açıp yine o Esmanın anlamı yönünde düşünmenizi sağlar,bu yönde artan düşünceleriniz hayatınıza yansır,böylece hayatınız olumlu şekilde yavaş yavaş değişmiş olur.

Bilim insaları, beynimizin, çalışma yaşamının güçlükleriyle, sorunlar, endişeler ve korkularla sürekli basklı altında tutulduğunu, bunun sonucunda sinir hücrelerinin aşırı yorulup yıprandığını ve beynimizn rahatlamak, onu özgür bırakmak, dikkatimizi başka tarafa yöneltmek için tespih çekmenin çok etkili ve faydalı olduğunu söylüyorlar.

KUR'AN-İ KERİM DİNLEYİN

Okumak yerine kulaklığınızı takıp Kur'an-ı Kerim dinleyin.
Bir kaç gün evvel şahsen yılalrdır dinlemeye doyamadığım Mülk suresini paylaşmıştım.
Lütfen bir kerecik bile olsa kulaklığınızı takıp bu güzel tilaveti dinleyin.
Ardından da surenin mealini okumaya gayret gösterin..sonra bir daha dinleyin..
Rabbimizin gerçekten bizimle konuştuğunu hissedeceksiniz.


CEVŞEN VARDI YA HANİ ONU OKUYUN

Çevşen sırlarla ve nice hikmetlerle dolu bir kitaptır.
Hangi bölümünü okursanız okuyun size mutlaka bir ferahlık ve lezzet verecektir..
Dualarınızın ardından cevşeni açıp bir sayfa okumaya niyet edin..sadece bir sayfa okumanın size yetmediğini fark edeceksiniz..


Bunlar küçük öneriler ancak etkisi oldukça büyüktür..hepsi de zikirdir esasen bunun yanısıra ruhu besleyen en güzel gıda türüdür çünkü ruh ancak Allah'ı anarak mutmayin olur..
Sizin de bu gibi önerileriniz varsa lütfen yorum kutusuna ekleyin..

Rabbim ibadetlerimizi katında kabul eylesin.
Allah'a emanet..

Kiremithanem
Kiremithanem

”Bu Dünyada Çiçeklere Bakmak İçin Cehennemin Çatısında Yürüyoruz,Haydi Gelin,Çatıya Çıkalım!”

17 yorum:

 1. Güzel tavsiyeler için teşekkürler:) Hayırlı ramazanlar...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Allah razı olsun size de hayırlı maneviyatı yüksek bir Ramazan ayı dilerim.

   Sil
 2. Geçen akşam, balkona çıkıp bir dakika kadar dışarıyı seyrettim. Güneşin son demleri karşıki apartmanların camlarından yansıyor, kırlangıçlar çılgınca uçuyor, ağaçlar bambaşka bir güzellik saçıyordu. Bilirsin etrafımı izlemeyi hep çok severim . Ama o sırada havada ramazan büyüsü vardı sanki. Sadece oruç tutarken görülebilen bambaşka bir huzur ve mutluluk. Çok şükür.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Dikkat ettiysen kandil geceleri de öyledir hep farklı bir kokusu olur.

   Sil
 3. Allah razı olsun. O kadar güzel öneriler ki... Bir az halsizlik sorunu yaşadığım için fazla bir şey yapamıyorum ben.😔 Mübarek 3 aylar girdiğinden bu yana ara-ara tutsam da nedense vücut alışamıyor. Zamanla alıştıkça önerilerinizin her birisini dikkata alacağım inşallah.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Halsizlik özellikle ilk haftada baskın olabiliyor baş ağrısı da öyle belki sahur vakti bedenin ihtiyacı olacak vitaminleri de ek olarak alırsanız umuyorum ki faydasını göreceksiniz.
   Rabbim hafiflik ve afiyet versin her cefanın mükafatı elbette vardır Rabbim Ramazan vesilesiyle miktarını artırsın.

   Sil
 4. Ne güzel tavsiyeler.Ramazanda,asıl ruhunuzu doyurun diyorsun yani :)
  Okunan Kur'an-ı Kerim'in mealini beraberinde alt yazıyla veren videolar çok güzel oluyor tefekkür için.Es Sudeysi'de benim favorim...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Elbetteruhumuz doymalı ben demiyorum Alah diyor zaten bütün mücadele nefsin sevdiği seyreden uzak kalırken bir diğer yandan da ruhumuzu dinlendirmek Yaradana yaklaşmak huzur hissetmek manevi anlamda arınmak.Butun yıl içtik yedik ruhumuza bir değişiklik oldu mu ?..olmuyor.
   Demek ki Ramazan tamamen ruhumuz için yaşadığımız bölgeye koşullara her yıl ona göre yeni bir formatta ve düzende gelen ilahi bir arınma dönemidir ben bunu böyle anlıyorum.Ruh doymayacaksa mideyi boş bırakmanın anlamı yok zaten belirli bir vakitte o mide yine dolacak ama ruh?..
   Şeyh Es Sudeysi'yi çok az dinledim bu akşam tekrar dinlerim ınsallah tavsiye için ayrıca teşekkür ederim.

   Sil
 5. Allah razı olsun Sevgi.Ne zaman şeytan vesveselerine başlasa ya da geçmişle ilgi kötü anılar getirse aklıma hemen dilimi zikirle meşgul etmeye çalışırım.O zaman aklımdan hemen gidiyor kötü düşünceler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Euzübesmele dahi tek başına bir vesvesesavardır.
   Allah senden de razı olsun.

   Sil
 6. Dediğiniz gibi en çok ihtiyaç duyduğumuz bir hal, tefekkür nimeti... gel gör ki o iişgal edilmiş ki anımız.. bu işgali hayırlı meşguliyete evet, tesbih, zikr ile çevirebiliriz... Allah kabul eylesin..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İşgal edilmiş neyimiz varsa geri alınabilir :)
   Alırız onları ne var :)

   Sil
 7. Dışarı çıkmak iyi geliyor insana. Ramazanın sakin, temiz kokan o farklı havasını içine çekmek, hissetmek dinlendiriyor. Ramazanda her şey bir başka huzur dolu. Allah onu yaşamayı nasip etsin herkese. Güzel ve içten yazı için teşekkürler..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Allah razı olsun güzel duanıza da amin diyorum bütün kalbimle.

   Sil
 8. Yazıyı okurken dedim ki bir dalga sesi kuş cıvıltısı ya da hafif bir ney ezgisi eşliğinde sesinden dinlesem tam bir terapi gibi olurdu. Hepsi çok kıymetli yazdıklarının, Allah razı olsun. Akşam saatlerinin özellikle iftar saatinin o nurani havasını bazen mutfakta kaçırıyorum da kızıyorum kendime, çocuklara da diyorum hadi oturalım sakin bir duamızı edelim. Yenik düşmeye direnecek ne çok alışkanlık sokmuşuz hayatımıza. Her ramazan bir milad aslında, bir umut ki öyle böyle değil ama nefs ve şeytan da boş durmuyor. Kazananlardan olalım inşallah. Zikir,esmalar çok önemli haklısın, içimizde saklı şifre gibi bir şey. Gaflet halimi dürten sözlerin için sağ ol. Hayırlı, bereketli ramazanlar olsun..

  Kızlar evi fena dağıtmışlar, geçen ig de gördüm. Önlerine hamur koyup mantı yaptırsan ne yapsan:) Bizimkiler de çok dağıtıyor büyüdükleri halde için rahat olsun:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Geçen gün ben de Ramazan ile ilgili düşüncelere daldığım bir anda bütün yılı değerlendiriyordum kıt kanaat sonra gördüm ki aylar içinde en anlamlı olan ciddi anlamda hayatı yeniden düzenleyen ve tamamen değiştiren sadece Ramazan ayıdır.
   Bir elmas gibi parladı diğer aylarınarasında,öyle özel öyle farklı öyle net ki bu ay insan hemen hemen herşeyini değiştiriyor,hamdolsun.

   Kızlara gelince,kızlar bu aralar tam bir doruk noktasındalar.Umut ediyorum ki zamanla durulacaklar.

   Sil
 9. şükretmek lazım her nefeste
  güzel anlamlı tavsiyeler için de yüreğine sağlık

  YanıtlaSil