19 Mayıs 2018 Cumartesi

Ramazan Günlüğü 3'ncü Gün-Papatyalara Zulmetmeyin


Akşam suları binanın içinde pişen yemeklerin kokularını duyabiliyorum,dışarıda oynayan çocukların seslerini işitebiliyorum.


Bu güzel papatyaları elime alıp görebiliyorum,sabaha karşı öten kuşların ötüşünü huzur içinde dinleyebiliyorum.
Televizyon açık..
Haberleri dinliyorum bir yandan..
Yine bir Ramazan yine bir zulüm yaşanıyor dünyada..
Ama dünya bu zulmü görmezden geliyor.
Sanki sağır sanki kör sanki çoğunun kalbi alınmış,çarpmıyor sanki..

Her Ramazan papatyalara zulmediliyor,kuşlara zulmediliyor,iftar yemekleri pişen mutfaklara zulmediliyor,sokakta oyun oynamak isteyen çocuklara zulmediliyor..
Sanki,sanki ''Hayır,sizin bu papatyalara dokunmaya hakkınız yok'' der gibi,papatyaların bitmesine dahi izin verilmiyor..
Yemeklerin kokuları yerine dumanların yükselmesi başları döndürüyor..çocukların sesleri yok,sokaklar yok,enkazlardan geçilmiyor..
Utanç,hüzün ve çaresizlik içinde haberleri dinliyorum..
Papatyaların bile bitmesine engel olan bir zalim ile nasıl baş edebilir insan?..
Kardeşlerimi öldürüyorlar ve ben tam da göbeğindeyken hatta topraklarında yaşarken bu zalimin sadece izleyici kalabiliyorum.
Ciğerime duman kokusu dolmuyor ama bu dolan kokunun da ondan geri kalır yanı yoktur..
Ciğerlerime sitem doluyor..kahır doluyor..nedenler niçinler boğuyor yüreğimi..nefesimi kesiyor.

Avuçlarımdaki güç ile savaşmaya çalışıyorum bu zülme karşı.
Dualarımla..
Lâ ilahe illa ente subhaneke inni küntü minezzalimin..düşürme dilinden..
Elimizde bir güç var,biz,müslümanların..o duadır,o Allah'ın ipine sımsıkı sarılmaktır.
O zalimin mühürlenmiş kalbinin göremeyeceği ipe sımsıkı sarılmaktır.
Var gücüyle reddettiği Allahâ sığınmak ve Ondan yardım dilemektir çare.
Allah'ın varlığını ve gücünü perdelemek inkâr etmek için bu kadar para,yatırım,teknoloji,artist üretimi,yapıtlar,festivaller,gelişmeler ve geliştiriciler üretmek için çaba sarf ediyorsa bu zalim,o Allah'ın gücünü bizden daha iyi bildiği içindir..
Ümitsizliğe kapılmamak gerek..
Kendimizi bilmemiz gerek.
Atamızı ecdadımızı bilmemiz gerek.
Biz bu bilgi sayesinde duruşumuzu koruyabilirz ancak.

Cuma Hutbesinden:
Mekke ve Medine nasıl ki Müslümanların ruhu ve sevdası ise, Kudüs de öylece damarlarımızda dolaşan kandır. Kudüs İslam ümmetinin vahdet binasındaki kilit taşıdır. Kudüs sıradan bir toprak parçası değildir. Kudüs ve Mescid-i Aksa bize Peygamberimizin emanetidir. Kudüs sadece Filistin, Mescid-i Aksa civarında yaşayanların değil, tüm dünya Müslümanlarının göz bebeği ve insanlığın ortak değeridir.
Bugünse Kudüs, Müslümanların ve insanlığın önünde bir vicdan, hukuk ve ahlak sınavıdır…

Kudüs sınavı karşısında her birimize düşen vazife, yaşanan vahşete asla rıza göstermemektir

…Allah’ım, Mescid-i Aksa’yı işgale yeltenenlere fırsat verme.Müslüman aleminin içinde bulunduğu bu zor durumdan bir an evvel kurtulmaları için yardım eyle. Bizlere yeniden, aziz bir ümmet olarak adaleti ayakta tutmayı nasip eyle. Dualarımız kabul eyle. Amin.”

Susma blogger kardeşim,sen de yaz bu yüzden..
Bir satır bile olsa yaz #kudüskirmizicizgimizdir

Armağana tıklamadan geçmeyin

Ramazan armağanı:Sami Yusuf SalavatKiremithanem
Kiremithanem

”Bu Dünyada Çiçeklere Bakmak İçin Cehennemin Çatısında Yürüyoruz,Haydi Gelin,Çatıya Çıkalım!”

12 yorum:

 1. La ilahe illa ente subhaneke inni küntü minezzalimin

  YanıtlaSil
 2. Yazı da dua da cok guzell Rabbim İslam Alemının gözünü açsınn bızlerı muvaffak etsın

  YanıtlaSil
 3. RABBİM YÂR VE YARDIMCIMIZ OLSUN..
  AMİN AMİN AMİN..

  YanıtlaSil
 4. zulme ve adaletsizliğe direnmek, iyiliğe inançla sarılmak dünyanın her köşesinde her toplum ve her birey için aslolan olmadıkça söylenenler samimiyetsiz,yapılanlar yetersiz kalacak her zaman.

  kötüye tahammül iyinin zulmüne besi olurmuş.

  keşke orta yerlerde söylenenlerle yapılanlar bir olaydı..o zaman iyi başlangıçlara imza atardı tüm dünya

  güzel günler olsun bizleri bekleyen

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kusursuz adil bir düzeni dünya görecek mi bilmiyorum,müslümanların ve islam aleminin kan kaybettiği bu dönem ise zannediyorum ki tarihin en şiddetli dönemlerinden biri olsa gerek ki bu yara öyle derin ki biz onu fark edemez olduk zaman zaman.

   Sil
 5. Amin kardesim amin.her daim kanayan yaramiz kudus.peygamberimizin hicbirsey yapamayan kandil yagini gondersin diye emenat ettigi ilk kiblemiz.kim ne yapabilir kismina cok takilmiyorum eskisi gibi ben kendim ne gelir elimden ne yapabilirim ona gayret ediyorum.çok sukur ogrendim okuyabiliyorum ve simdi okumazsam ne zaman okuycam da ne zaman yardima yetisecek bu ayetler diyorum ve bol bol buldugim her firsatta fetih okuyorum onlar icin.gece olur gunduz olur imsak teheccut ne zaman olursa iste.cevremede hep onlar icin fetih okuyun diyor istiyorum camide her gece hocamiz sagolsin hoparlorden semaya variyor seslerimiz hep bir agizdan onlara o zulumu yapanlara lanet okuyor ellerinden her imkanlari gitsin diye dualar ediyoruz gozyaslarimizla.o insanlarin yemek ekmek bir yere kadar bence duaya daha cok ihtiyaclari var zira onlar zaten dunyalik hicbir seye sahip olmadiklari gibi ciplak ayakla elindeki taşla mermilere kafa tutarken sadece cenneti gozetiyorlar iman gucuyle kosarak toplara tufeklere kafa atan bu insanlari bir kuru lokmayla bir damla suyla yardim.edebilecegimizi sanmak o kutlu davaya haksizlik olur.ben hep diyorim ki aslinda onlarin kaybettikleri hicbir sey yok aksine ahir zamanin en guzel cihadini yapiyorlar ve direk cennet insallah kazanclari.asil imtihan dunya muslumanlarinin burda ne yaptigi nasil davrandigi.kim ne yapiyor rabbimiz ona bakiyor suan.Allah c.c imtihanlarimizi kolay etsin insallah...
  Allah c.c laneti uzerlerine olsun o zulmu yapanlarin oruc agizlarimizda dualarimiz cogalsin Rabbimiz her planlarini baslarina cevirsin ellerinden her imkanlarini alip onlari Kahhar ismi serifi hurmetine kahru perisan eylesin.musluman kardeslerimizede tez vakitte kesin bir fetihle mujdelesin insallah..selam ve dua ile

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. "Onlar ağızlarıyla Allah'ın nûrunu söndürmek istiyorlar.Halbuki kâfirler istemeseler de Allah nurunu tamamlayacaktır."(Saff, 61/8)
   Ben buna bütün kalbimle inanıyorum.

   Sil
 6. Hepimizin kolay deneyimlerden geçmesi dileğiyle...Papatyalar da çok güzelmiş :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İnşallah Yurdagül hanım :) papatyalar acayip büyüktü acaba bunlarda mı hormonlu veya GDO'lu diye düşündüm :)))

   Sil