7 Şubat 2018 Çarşamba

Güneş Odaları ve Güneşin Az Bilinen Faydaları/Nefis Görseller Eşliğinde


İngilizcede böyle bir tabir var:Güneş Odaları.
Güneş odaları evin bolca ışık alabilen yerine denir.Genel olarak bu odalarda stor perde,tül perde,jaluzi perde gibi pencerelerin önüne asılan hiç bir şey kullanılmıyor.
Odaların amacı olabildiğince güneş alması.Bu yönde tasarlanmış bu amaca hizmet etmektedir.

Ama neden?
Güneşin özellikle yaz aylarında verdiği sıkıntıyı hemen hemen herkes biliyor bu insanlar böyle bir şeyi neden yapıyor gibi bir soru sorulabilir.
Dünyanın kuzey bölümünde olan ülkelerin güneşten daha çok istifade edilmesi için böyle bir yola başvuruluyor tabii ancak güneşin,şu her gün doğan doğmasına şaşırmadığımız nasılsa güneş doğacak dediğimiz güneşin bilinmeyen o kadar çok faydası var ki..

Örneğin,yeteri kadar güneşe çıkmayan insanın uykusuzluk çekeceğini ve geceleri derin uykuya dalamayacağını biliyor muydunuz?.
Ben de bilmiyordum ama öyleymiş..bu yüzdendir ki çoğunlukla kuzey ülkelerinde yaşayanlar magnezyum-kalsiyum takviyesi yanısıra D vitamini takviyesi de yaparlar.

Güneşli odaların güneşli mekanların insan üzerindeki faydaları/etkilerini bilmiyorduk diyelim.
Eh,bugün öğrenelim o halde :)GÜNEŞ IŞINLARININ AZ BİLİNEN FAYDALARI


Moral Depoluyor: Sürekli ev ortamında duranlar depresyona daha yatkın oluyor. Bu açıdan güneşin etkili olduğu saatlerde güneş kreminizi sürün gözlüğünüzü takın ve dışarı çıkın. Güneş ışınları beynin moral depolamasını sağlayarak mutluluk hormonunun artmasını sağlıyor. Bu sayede kaygı ve endişelerinizde azalmış olur.

İştahı Dengeliyor: Güneş ışınları psikolojik olarak bünyeyi rahatlattığı için açlık hissinin ortadan kalkmasına yardımcı oluyor. Kış aylarında kilo alımının artması bir nevi bu yüzden de kaynaklanıyor. Güneş enerji seviyesini arttırarak hareket sağlıyor ve açlık çokta mideyi uyarmıyor.

Kemikleri Kuvvetlendiriyor: D vitamini kas zayıflığına iyi gelmektedir. Kalp atışının dengelenmesi konusunda yardımcıdır. Gün boyunca ihtiyacımız olan D vitaminini alabilmek için on bardak portakal suyu ve haftada beş öğün de somon balığı tüketmenizi gerekmektedir ki, bunu uygulamak da bir hayli zordur. D vitamini vücutta aktif hale gelmek için karaciğer ve bağırsaklarınıza ihtiyaç duyar. Hasta bir bağırsak ya da karaciğer D vitamininin etkisini de engeller. D vitamininin vücutta depolanma özelliği bulunur bu yüzden her gün bol miktarda güneş ışığı almanız durumunda olası bir kemik erimesi probleminden kurtulmuş olursunuz. Özelikle kadınlar kemik erimesi konusunda risk grubu altında olduğu için bu duruma kadınların daha fazla özen göstermesi gerekmektedir.

Günde beş dakika bile güneşten faydalanmanız kemik erimesi, kanser, depresyon, diyabet, obezite gibi hastalıkların önüne geçmenizi sağlamaktadır.

D vitamini büyük ölçüde güneşten sağlanır. Sağlık açısından vazgeçilmez olan D vitamini birçok hastalığın önünü almaktadır.

Koyu renk pigmentleriniz var ise, güneşe daha çok ihtiyaç duyarsınız.

Açık ten rengine sahipseniz elbette güneşten daha çok korunmanız gerekir. Yüksek koruyucular ile yüz, boyun, omuz ve kollarınızı güneşin zararlı etkilerinden de koruyabilirsiniz. Böylece hem güneş ışınlarının faydasını almış olur hem de zararlarından korunmuş olursunuz. Yıpranmanın daha az olduğu bölgeleri güneşte tutmanız dahi yeterli olacaktır.

Yaz boyunca almış olduğumuz güneş, kış aylarında yağ hücrelerinde saklar. Bu da bol güneşli bir yazın sefasını kış aylarında da süreceğinizi gösterir.

Güneş banyosu deride oluşan egzama, akne, kepek gibi sorunları ortadan kaldırır. Tabi deriye faydalı olacağını düşündüğünüz için saatlerce güneşin altında yatmanız da doğru bir hareket değildir.

Bu kıymetli bilgiler buradan alınmıştır.


Bilgiler oldukça etkileyici değil mi?..
Aşağıdaki görseller de öyle..
GÜNEŞ IŞINLARININ AZ BİLİNEN FAYDALARI

1. Bağışıklık Sistemini Güçlendirir 
2. Kemik Sağlığını Korur
3. Yaşlanan Gözeleri Gençleştirir 
4. Metabolizmayı Hızlandırır 
5. Uyku Kalitesini Artırır
6. Doğal Olarak Depresyonu Yenmenizi Sağlar
7. Boy uzamasına yardımcı olur 
8. Kanser Riskini Azaltır
9. MS Hastalığına Yakalanma Riskini Azaltır 
10. Kalp Sağlığını Destekler
11.Felç riskini azaltıyor


  
İnsanın gönlü ferahlıyor değil mi?..

Biraz daha?..

İşte tüm bunlar her gün doğan varlığına az şükrettiğimiz güneşin bize sunduğu faydalarıdır..
İşte tüm bunlar dünyadan az bir mesafe uzakta olması durumunda dünyamızın donmasına sebep olacağı biraz daha yakında olması durumunda dünyamızın sıcaklıktan kavrulacağı güneşle ilgili..

Konumu,varlığı,yaratılışı başlı başına bir mucize ve büyük bir nimettir güneşimiz..
Allah'a hamdolsun..
Günlerimiz daima güneşli olsun..
Bu güzel odalar da en çok isteyenin olsun mu?
Hadi öyle olsun!..
Kiremithanem
Kiremithanem

”Bu Dünyada Çiçeklere Bakmak İçin Cehennemin Çatısında Yürüyoruz,Haydi Gelin,Çatıya Çıkalım!”

10 yorum:

 1. Odaların hepsi şahane görünüyor..Çok isteyenlerden biri benim:) Güneş benim yaşam enerjim..hep aydınlık hep güneşli olsun günlerimiz.

  YanıtlaSil
 2. Bilmediğimiz ne kadar fazla şey varmış. Gerçekten haklısınız varlığına az şükrediyoruz. Sıkılmadan keyifle okudum. Bilgilendirdiğiniz için teşekkürler. Sevgiler :)

  YanıtlaSil
 3. Bende beyaz tenli olduğum için güneş kremi kullanıyorum böyle faydasını görebiliyor muyum bilemiyorum Kıbrıs'ta yaşarken Mart ayında Biz kabanlar la gezerken İngilizler şortlarla geziyordu 😊az bir güneşten bile faydalanmaya çalışıyorlardı sanırım😊Güzel bir yazı olmuş emeğine sağlık 😊

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Güneş kremi zaman içinde faydasını gösteriyormuş öyle okumuştum yani şu anda belki de faydası görünmez ama ileride daha net anlaşılıyor.

   Sil
 4. Görsellere bayildim. Biz de su an kisin en günessiz zamanlarini yasiyoruz. Hemen hayatimdaki negatif etkisini hissediyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Dimi..buralarda daha çok etkiliyor insanı aşırı sessiz geliyor bana Almanya.

   Sil
 5. Güneşin insana moral verdiği kesin . Ben güneşi görünce kendime geliyorum . 😂 Maşallah faydası çokmuş . 😊 Dikkat etmek lazım. Yaz gelse de doya doya tadını çıkarasak güneşin . 😊🌸
  Bu güzel paylaşım için çok teşekkür ederim. 😊

  Bu arada son yazıma çok güzel şeyler yazmışsınız ama sadece mail olarak okuyabildim . Yorum sayfamda görünmüyor . Teşekkürümü buradan edeyim dedim . 😂
  Sevgiler , mutlu günler dilerim. 😊🌸

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. YOrumumu ben de göremedim sayfanda sebebi nedir bilemiyorum..çok teşekkür ederim bilgi verdiğin için..güneşe gelince elbette faydası çoktur özellikle de dediğin gibi moralimizi hemen etkiliyor bol güneşli günler dileyeyim o halde :) sevgiler.

   Sil