20 Şubat 2018 Salı

Ağaç Dediğin Ne Ki-Bol Keseden Ağaç Fotoğrafları İçerir


Çevre bakanı olma imkanım olsaydı veya bana 'Bir günlüğüne Çevre bakanı olma imkanın olsaydı neleri değiştirirdin?'' denseydi kesinlikle inşa edilen her yapı için ağaç dikimini mecburi kılar veya her apartman için,içinde yaşayan kişi sayısınca apartmanın çevresine ağaç dikme zorunluluğunu yasalaştırırdım.
Apartmanın ebatları doğrultusunda da ağaç dikme alanı bulunmayan yapılara inşa izni vermezdim :))

Ağaçların hava gibi güneş gibi su gibi sıradan olduğunu düşünüyoruz.Yani,onlar bizim dünyaya geldiğimizden kendimizi fark ettiğimizden beri ordalar..nasıl olsa da hep orada olacaklar diye bir inancımız var..

Bu kadar basit değil oysa..
Bir ağacın varlığı bir ağacın yetişmesi bir ağacın insana kattıklarını bilmek belki bizi biraz daha duyarlı ve belki de bu güzelliğin sayısını artırmak için sebep olabilir diye ağaçlar ile ilgili bilgi ağaçlar ile ilgili atasözleri ağaçlar ile ilgili dolu dolu bir yazı hazırladım..

AĞAÇ DEDİĞİN NE Kİ?

Ağaç önemli çünkü o da Dünya üzerinde bulunan Allah tarafından yaratılmış herşey gibi bir ayettir bir mucizedir..
Bir ağacın dokularının arasında su hattı vardır örneğin bu su hattının düzenli olarak işlevselliğini koruması için sürekli su ihtiyaç vardır.
Yani çevrede ne kadar ağaç varsa Allah da o oranda yağmur yağdırıyor..çok ağaç demek çok yağmur demek çok yağmur demek hem bereket demek hem de içme suyu rezervelerimizin dolu olması demektir bir bakıma..

Ağacı kestin mi içme suyunu da kesmiş oluyorsun kısaca :)
Ağacı kesme..


Yetişkin bir kayın ağacı, sıcak bir günde 250 litre, küçük bir ayçiçeği ise 1 litre su kullanır. Okaliptüs ağaçları ise günde ortalama 400 litre su kullandıklarından bataklıkları kurutmada fayda sağlar.

Ağaçların köklerinden aldıkları suyu bütün gövdeye kılcallık kuvveti ile en uç noktada bulunan yaprağa kadar ulaştırdığını biliyor musun?..
Bu mucize sende de gerçekleşiyor..hem de her gün..

İnsanoğlunun da her damarında bir nevi kapakçık bulunur bu kapakçıklar kanın yukarıya çıkmasında organlara ulaşmasında yardımcı oluyor.Kanının ta beynine kadar gitmesine neden olan bu kapakçık sistemine benzer bir sistem ağaçlarda da var..
İkimizde dik duran canlılarız çünkü :)

AĞAÇ DEYİP GEÇMEBir ağaç kendi besinini toprak ve havadan sağladığı güneş ışığı sayesinde üretir. Bu, hiçbir canlı hayvan vücudunun beceremediği son derece karmaşık bir durumdur.Yapraklardaki klorofil denilen yeşil madde sayesinde, havanın karbondioksit'inden, güneş ışığı altında fotosentez denilen hadise sonucunda kendisi ve öbür canlılara fayda sağlayacak besinleri meydana getirir.Her yaprak, kendini dış etkenlere karşı koruyacak şekilde çok etkili bir tabaka ile örtülüdür. Hava, yaprakların altındaki çok küçük deliklerden stoma girebilir. Suyun buharlaşmasıyla da, bu deliklerden (por) sağlanır. Yaprak ihtiyaç durumuna göre bu delikleri açar ya da kapatır. Ağaç kabuğu çok etkili bir su geçirmeyen zırhtır. Bir ağaç, başından köküne kadar, su buğusunun dışarı sızmasına karşı korunmuştur.

KAYNAK:agac.gen.tr

SubhanAllah!..

Tamamen kanıtlanmamış şöyle bir teori de mevcut:

Leonardo da Vinci, 500 yıl önce, ağaçlar hakkında çok ilginç bir gözlem yapmıştır. Ağaçların evrensel bir büyüme örüntüsü sergilediğini, ağacın gövdesi ile dallarının boyutu arasında bir ilişki olduğunu fark etmiştir. Ağaç türlerinin bir çoğunda geçerli olan kurala göre, dalların toplam kalınlığı, ağaç gövdesinin toplam kalınlığına eşittir.

Oregon Devlet Üniversitesi’nde bitki fizyolojisi uzmanı Kate McCulloh, yakın zamana kadar bilim dünyasının, Leonardo’nun keşfettiği bu muhteşem kural üzerinde gerçek anlamda çalışılmamış olduğunu bildirmiştir.

Da Vinci defterine, ağacın yüksekliğinin her aşamasında dalları ve gövde kalınlığının eşit olduğunu not etmiştir. Başka bir deyişle, ağacın dallarını bir araya getirip, gövdenin ucuna eklendiğini farz edersek, sütuna benzer bir görüntü meydana gelecektir.
Ancak bunun sadece bir teori olduğunu unutmayalım.


AĞAÇ BİR MUCİZE BİR AYETTİR

Yeryüzünde, narin süs ağaçlarından, dev sekoyalara kadar 20.000 kadardan fazla ağaç türü olduğu bilinmektedir. Bilinen en yaşlı ağaç, Kaliforniya'da bulunan 4700 yaşındaki bir çam ağacıdır. Bilinen en uzun boylu ağaçsa, Avustralya'da bulunan yaklaşık 150 m. boyundaki bir okaliptüs ağacıdır. Ağaç türlerinin en çeşitli olduğu yerler, tropikal yağmur ormanlarıdır. Ülkemizde de çok sayıda ağaç türü bulunur. Ağaçların biçimleri ve büyüklükleri birbirinden ne kadar farklı olursa olsun, iki bitki grubundan birine aittirler. Açık tohumlular ya da kapalı tohumlular. Kapalı tohumlu bitkiler, tohumu koruyucu bir tabakayla kaplı, çiçekli bitkilerdir. Bilinen bitki türlerinin %90'ı kapalı tohumludur. Açık tohumlu bitkilerse, koruyucu bir tabaka ile kaplanmamış tohumlar üreten ağaçlar ve çalılardır. Bunlar, çiçek açmazlar. En bilinenleri, servi, çam, ladin, ginko gibi ağaçlardır.

AĞAÇ FOTOĞRAFLARI-AĞAÇ RESİMLERİ
AĞAÇ İLE İLGİLİ GÜZEL ATASÖZLERİ

Ağaca balta vurmuşlar “sapı bedenimden” demişAnlamı: insana en yakını bile kötülük edebilir.

Ağaca çıkan keçinin dala bakan oğlağı olurAnlamı: çocuklar ana ve babalarından öğrendiklerini yapmaya özenirler.

Ağaca çıksa pabucu yerde kalmazAnlamı: davranışlarına engel olacak hiçbir takıntısı yok.

Ağaca dayanma kurur, adama (insana) dayanma ölürAnlamı: insan yapacağı işte başkalarına değil, kendine güvenmelidir.

Ağacı kurt, insanı dert yerAnlamı: kurt ağacı nasıl içten içe kemirirse dert de insanı içten içe yer bitirir.
Ağacın kurdu içinde olurAnlamı: bir topluluğu çökertecek olan şey yine kendi içinden çıkar.

Ağacın meyvesi olunca, başını aşağı salarAnlamı: yararlı eserler veren, bilgi ve erdemle donanmış kimse alçak gönüllü olur.

Ağaç kökünden yıkılırAnlamı: bir düzen, ayrıntıların değişmesiyle değil temelin bozulmasıyla yıkılır.

Ağaç ne kadar uzasa göğe ermezAnlamı: insan ne kadar yükselirse yükselsin bir yerde durur.

Ağaç ucuna yel değer, güzel kişiye söz değerAnlamı: güzel insanlar her yerde ilgi çekerler, her zaman onların sözü kabul edilir.

Ağaç yaprağıyla gürler (güzeldir)Anlamı: insan önemli işleri akrabası, yakınları, yandaşlarından güç alarak daha kolay yapar.
Ağaç yaş iken eğilirAnlamı: insanlar küçük yaşta kolay eğitilir.


Ağaç kuş yuvası demek,gölge demek,kağıt demek kitap demek,masa demek yatak demek hayatının her alanında ruhen ve manen ihtiyaç demek.
Ağaç şiir ağaç duygu ağaç serinlik ağaç salıncak demek.
Ağaç dünya dünya sen sen evren evren sonsuzluk demek..
İstediğin taraftan bak istediğin yana çek,ağaç olmalı sen de olmak istiyorsan bu evrende eğer...Giderayak güzel de bir video eklemek istiyorum
Ekranı büyüterek izlemeniz tavsiye edilir..
Sevgilerimle..


Kiremithanem
Kiremithanem

”Bu Dünyada Çiçeklere Bakmak İçin Cehennemin Çatısında Yürüyoruz,Haydi Gelin,Çatıya Çıkalım!”

10 yorum:

 1. fotoğrfları gorunce ben rahatladım :)

  YanıtlaSil
 2. Çoooook güzel ve faydalı bir paylaşım olmuş. Neden çooook güzel derseniz, tam bir ağaç aşığıyım da ondan. Önüne çıkan ağaçlara sarılıp, enerjisini hisseden bir garip hatun kişiyim. :) Ve bu durumumdan mütevellit ağaçların hiç düşünmeden kesilip kesilip binalar dikilmesine o kadar üzülüyorum ki, anlatamam. Dolayısıyla böylesi paylaşımlar çoğalsın, çoğalsın, her yere yayılsın inşallah.

  Teşekkürler. Sevgiler. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu tür yayınları bende pek severim yani doğa ile ilgili ya o yüzden ama pek okunmuyorlar be can :(

   Sil
 3. Bir atasözü de ben yazayım. "Meyve veren ağaç taşlanır."

  Bir de ŞU YAZIYI paylaşmak istedim.  YanıtlaSil
 4. Ne güzel ağaç fotoğrafları. Çok iyi geldi fotoğraflara bakmak :)

  YanıtlaSil
 5. Sokağa çıktığımda muhakkak bir ağaca dokunmaya çalışırım . Yaz kış bahar bambaşka güzeldirler ve her gördüğğmde Allah'ım ağaçları gözü dönmüş insanların gazabından koru diye dua ederim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kıymetini ben de pek bilmiyorum handan yani her tarafımda ağaç var ve bu yayını hazırlaken ne denli önemli olduklarını daha da iyi anlamış oldum.Elbette onları seviyorum ağaçsız bir hayat düşünemiyorum ama işte insana bu bile unutturuluyor,çok çok iyi yapıyorsun bu yüzden bolca sarıl onlara :)

   Sil