13 Eylül 2018 Perşembe

Ormansı Bol Bİtkili Evler Furyası-Ben de Katılmak İstiyorum Ama..Bol çiçekli değil bol yeşil bitkili evler modası aldı başını gidiyor.
Evet!
Son zamanlarda çok popüler ve çok hoşuma giden bir akım..ama,sanki hep zor şeyler isteniyor bizden.
Kocaman,pırıl pırıl yapraklı bitkiler,şekilli ve farklı form ve desenlerdeki saksılara konmuş vaziyette mutfak banyo yatak odası salon oturma odası kalorifer dairesi,raf dolap ayna tavan arası pencere pervazı vs gibi bir çok mekân ve yerde ev sahibine nerdeyse oturacak yer bırakmayacak miktarda kullanılmaya başladı.
Bu tür bitkilerin satışı da yapılmakta,instagram'da tabii ki.
Fiyatları da öyle uygun değil ha..yani bitki bildiğin telefon bitkisi dediğimiz bir zaman sonra ne tarafa çekip saracağını bilemediğin uzayıp giden bir sarmaşık,şöyle yeşil olanı görmüşsünüzdür neyse işte o bitkiyi dahi yüksek fiyatlara satıyorlar,parlatıyorlar ışıklı yerlere koyup güzel kafesli veya çerçeveli blok halinde pencerelerin önünde fotoğrafını çekiyorlar,pencerenin diğer tarafında da nostaljik bir sokak görüntüsü azıcık buğulu..nasıl çekici nasıl iştah kabartıcı nasıl güzel gösteriyor o telefon bitkisini,ekrandan çalıp götüresi geliyor insanın..
Görüntü olarak gerçekten çok güzel ama dediğim hep zor şeyler isteniyor,zorluktan kastım o bitkinin büyüyüp arzu edilen büyüklüğe gelip arzu edilen veya yakışan bir köşede yerini alması.Bu belki de altı ay veya bir sene bile beklemek demektir.
Bekleyemeyenler için dediğim gibi instagramda hazır yetiştirilmişi var,yüksek fiyata.
Ayrıca şöyle de bir durum var ondan da bahsedeceğim ister istemez,markette satılan bitkilerin ömrü malum uzun süre yaşayan bitki sayısı çok az,bitkive çiçeklere ne sıkıyorlar ne koyuyorlar bilemiyorum,çiçeği alıp eve geliyorsun maksimum iki hafta rüya gibi görünüyor sonra solmaya sararmaya başlıyor,bakım kurallarına uyduğun halde çiçekte bir sıkıntı bir depresyon halleri sana da bulaşıyor tabii ki çok geçmeden de o bitki kuruyor veya çürüyor ve çöpü boyluyor.
Saksıyla beraber üstelik.
Yanlış anlaşılmak istemem,o bol bitkili evlere ba-yı-lı-yo-rum!..Bayılıyorum!..
Benim derdim bitkilerin fiyatı da değil benim derdim yaşadığım bölgedeki bitki ve çiçeklerin uzun süre yaşamaması..
Evimde çok sayıda bitkiler ve çiçekler var ama bunlar sanki bir yarış halindeler.Hangisi hayatta kalacak hangisi ölüp gidecek derdine düşürüyorlar beni,dolayısıyla pahalı bir çiçek almak endişelendiriyor beni.

Amazon.

Amazon dibimde arkadaşlar..bu bir marifet değil asıl marifet olan Amazon'dan dünyanın dört bucağından çeşitli çiçekler satın alma imkanının mevcut olması.Satıyorlar o güzelim bitkileri hem de satmak için taa Çin,Tayland,Filipinler,Meksika gibi tropik bölgelerden getirtiyorlar o çiçekleri..
Peki o çiçekler nasıl ölmüyorlar?
Hayata nasıl tutunuyo Kalanchoe Daigremontiana bitkisi?
Evime alırsam bizim evde de tutunabilecek mi,yüksek fiyatı itibari ile..
Risk burada işte..
Çiçeği alacaksın almasına ama ya solup giderse,ya ölürse ya intihar ederse?
Ya beğenmezse benim penceremi ya içine sinmezse manzaramız ya havamız ağır gelirse ya ben bu kahrın altından nasıl kalkarım?
Soru işareti ve keder saldırıyor yüreğime yüreğime...

İşin Aslı

İşin aslı ve sözün özü risk alınacak konular var alınmayacak durumlar var..en güzeli bilinen ve tanıdık bitkileri sevmek bağrımıza basmak ve büyütmek örneğin Peygamber Kılıcı diye bilinen o muhteşem bitki..
Haftalarca susuz kalsa sesi çıkmaz (zum Beispiel,bu mesela demek oluyormuş Alamancada)yaşamaya devam edecek o bitki,hayatı biliyor dayanıklı ve azimlidir her yerde yaşarım bana güven diyor resmen.
Bilemiyorum.
O yeşil kalın yapraklı bitkiyi evimde görmek istiyorum,isterim isteyeceğim canım çekiyor bir kere onu ama ne kadar bir süreliğine bizimle olur işte bunu canımı sıkıyor benim.

Daraldım bu konuyla..
Beni anlamanız için çok acaip yemyeşil daire fotoğrafları göstereceğim,reklam arası gibi düşünün.


Evvela evin eşyalarına bakmanızı hatta incelemenizi rica ediyorum..


Bakınız;lavabo bile en klasik en tiksinti duyduğumuz tarzda ve hatta musluklar bile,köşecikten göz kırpan fırın bile ammaaa bitkiler işte,bitkilerin etkisiyle bunlar bile gözümüze hoş görünüyor..
Görünmüyor mu?
Dolayısıyla son model mutfak yerine kaliteli bir bitki almak bu durumda daha mantıklı ve sonuç olarak da daha güzel,evimizdeki oksjen miktarı artıyor bir kere,sağlığa yatırım!..yaşarsa o bitki tabii ki de :))


Bu beyfendiyi acıdığım için ekledim aslında..garip duruşu ''Bana yatacak şu kadarcık yer kalabildi ancak,ihtirasıma yenik düştüm naaapiim'' diyor resmen.
Üzülme!


Bu mutfak inanılmaz..az aşağıda tekrar karşımıza çıktığında onunla ilgili söz edeceğim biraz.


Jungle Life..Şehirde ve dairede üstelik..
Hayranım..


Lütfen tekrar eşyalara bi odaklanalım arkadaşlar..


 Bu fotoyu koltuk takımını beğendiğim için ekledim.
Nasıl nefis bi takım ama konu koltuk değil,geç.


A-ha!..işte o mutfak ve şu kadın!
Vururum ben bu kadını!
İstersen buna kıskançlık de istersen hased(tövbe estağfurullah) ama öyle de poz verilmez ki bu ortamda.
Yoksa verilir mi?!!!??!
Hele senin bakışına!
Eşyalar yine çok eski.


Gerçekten pahalı bitkiler..bunlardan bahsediyorum işte dostlarım..inanılmaz güzeller inanılmaz çekici ama ya uzun ömürlü değillerse?

BİTKİ MAĞAZALARI


Son olarak da söz konusu şirin bitki mağazalarıibu yayın sonrasında bu konu ile ilgili araştırma yapacak olanlara bir kaç anahtar kelimede bahşetmek isterim.
Aramalarınızda Plants Boutique,France Plants Boutique veya Cute Plants Store gibi iyi sonuçlar alabileceğiniz anahtar kelimeleri kullanabilirsiniz.

Chlorophytum

Evimdeki bitkiler ile ilgili de bir şeyler yazıp kalkayım inşallah.
Küçük bir tavsiye babında olacak bu,olur da yukarıdaki bitki bulunduğunuz bölgede satılıyorsa ondan bir kaç tane temin etmenizi şiddetle tavsiye ediyorum.
İlk resimde yeni alınmış halini göreceksiniz,küçücük bir şeydi ama zamanla coğaldı ve coşarak fidanlar bile verdi,bakınız:

Chlorophytum

Bu MaşaAllah'ınızı alırım:)
Bu bitki suyu çok çok çok seviyor özellikle de banyoda durdukça coşuyor.
Yatak odası,oturma odası kısaca yaşam alanları için ideal çünkü inanılmaz oksijen sağlamakla beraber havayı da doğal bir şekilde temizliyor.Son iki yıldır evimde olan bu bitkiden fidanlar alıp sayılarını dörde çıkardım.
Dertleştik yine ve sonuna geldim bu konunun arkadaşlar :)
Fikirlerinizi merak ediyorum,çiçekli bitkili bir gün dilerim :)
Allah'a emanet.


Kiremithanem
Kiremithanem

”Bu Dünyada Çiçeklere Bakmak İçin Cehennemin Çatısında Yürüyoruz,Haydi Gelin,Çatıya Çıkalım!”

8 yorum:

 1. Maşallah çok güzel büyümüş, ben de evlerin içinde fotoğraftaki gibi olmasa da orada, burada birkaç güzel çiçek, yeşillik çok isterim ama Bücürük yüzünden olanları bile komşuma verdim çünkü dişleriyle kopartıp hem mahvediyor hem de kendisi zehirleniyordu. :( bazı kediler bitkilere ilişmez ama ben şanssız çıktım. :(

  YanıtlaSil
 2. Zehirleyen çiçekler taslak halinde duruyor :)
  Yakında onları da biraz daha araştırıp paylaşacağım inşallah,hayvan besleyenler için çok faydalı olacağını düşünüyorum.
  Sevgiler :)

  YanıtlaSil
 3. Bunlar hep insanoğlunun doğadan uzaklaşmanın getirisi.Doga ile arasında ki kadim bağı koparınca benliğinde olanı farkında olarak ya da olmayarak böyle tatmin yoluna gidiyor ama işin özü ile doğru frekansı bulamayınca , birde piyasa denilen canavar her daim açık yakalamaya çalıştığından bu resimlerde ki gibi durumlar meydana geliyor :)

  Annem de çiçeksiz bitkileri çok seyiyor öyle ki odamda çiçekten ziyade bir ağaçla yaşıyorum :)Elinin de maşallahı var hangi çiçege el atsa büyüyüp serpilmek için yarışıyorlar adeta.

  Evin içinde çiçekli çiçeksiz bitkileri seviyorum ben de..ama klasikciyim bu konuda..her yere her çiçek her büyüklükte olmaz diyenlerdenim:)

  Sizin resimlere bakıp içiniz giderken benim aklıma gelenler ; üzerlerine düşen toz nasıl temizlenir,toprağında ki böcekler evin içine yayıldı şimdi....gibi gibi:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yok yok böcek vs öyle düşünmeyelim öyle olmasın inşallah,diğer dedikleriniz mantıklı ve oldukça düşündürücü özellikle doğa ve yeşile olan hasretimiz tespitiniz çarpıcı diyebilirim.
   Ben öyle düşünmemiştim:)

   Sil
 4. Evdeki yeşillik huzur veriyor insana. Cicekciye gittim geçen gün. Daha önce oradan aldığım bir çiçek vardı. Çiçeklerini acmis baya yaymıştı kendini adama sordum evdeki böyle değil diye. Toprağını değiştirin kenarlarına baskı yapın dedi. Ama annem ilgileniyor o konuda. Çiçkcide vitamin verdi. Çiçekler için kullaniliyormuş. Bir kutu şurup şeklinde haftada bir kapak verin dedi. Sanırım bu şekilde çiçeklerine iyi bakıyorlar 😊

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Doğrudur,onlar da ayrı bir alem çeşidine göre de bakımı var kimisi güneş ister kimisi istemez kimisi su sever kimisi sevmez çürür böyle böyle ince detayları vardır bilirsin her birine zaman ayırmak da zor tabii bilgi de şart biz bakımı daha pratik çiçekler tercih etmeliyiz belki de ya da bildiğin günlük tutmalıyız onlara hakkıyla bakmak için;)

   Sil
 5. Ben çiçeksiz olmaz diyenlerdenim ama haddi aşınca buradakiler gibi bunaltıcı olabiliyor. Çiçekli bitkileri de çok seviyorum yalnız kapalı ortam diye mi bilmiyorum böceklenebiliyorlar.Böceklenince de çok üzülüyorum. Önceki yayınlarımdan birinde var benim balkonum çiçekçi dükkanı gibi.Karadeniz'de beş tane begonvili yaşatıyorum Allah'ın izniyle. Taslaklarımda da hastalanan bir çiçeğimle ilgili yayın bekliyor. Çiçekli olmak da çiçeksiz olmak da zor vesselam.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Böceklenme olayı epey dile getirildi henüz böyle bir durum yaşamadım dilerim de yaşanmaz belki de iklim ile ilgili de olabilir bilemiyorum ki inşallah yaşanmaz..
   Senin balkonun tablo gibi can,tekrar tekrar maşallah demek gerek.

   Sil