7 Mart 2018 Çarşamba

Bekleme Modunda Dururken Bile Çok Elektrik Tüketen Ev Aletleri

modern elektronik cihazlar
Bekleme Modunda Dururken Bile Çok Elektrik TÜketen Ev Aletleri
Evimizde bulunan prize takılı vaziyette modern elektronik ev aletlerin gizli bir hayatı olabilir mi?
Kullanılmadığı zaman elektrik tüketmediğini düşündüğümüz bir kaç alet aslında hiç de sandığımız kadar kullanım dışı olmayabilir..bekleme modunda olan modern elektronik ev aletleri zaman içinde cebimizden çıkan paranın miktarını da artırabilir..
Tek tek hesaplayacak olursak gözümüze pek de yüksek bir rakam gibi görünmeyebilir ancak bu modern elektronik ev aletlerden bir kaç tane varsa evimizde o zaman durum değişebilir..damlaya damlaya göl olur atasözünü de göz önünde bulunduracak olursak yıl içinde dikkatimizden kaçan bu harcama aslında hiç de sandığımız kadar az değil..

Çevreye de verdiğimiz zararı düşünmemiz gerek..
Gün boyunca evimizde yanan bir ampülü nasıl ki açık bırakmıyorsak,kullanım dışı olduğunu sandığımız veya bekleme modunda olan modern elektronik ev aletleri de prizden çekmek şart.

Özellikle ev hanımları kulak kabartsın..

samsung şarj aleti
Şarj Aleti

Sayısı kesinlikle bir adet ile sınırlı olmayan prize takılı vaziyette duran şarj aletlerimiz gün boyunca ucunda telefon olmasa bile elektrik tüketmektedir..televizyon için tv ünitesi
Televizyon-Televizyon Ünitesi-Elektronik Ev Aletleri

Kırmızı ışığı yanıyor olsa bile o televizyon asla kapalı değildir..
Bekleme modunda olduğu için elektirk tüketimi devam etmektedir dolayısıyla tv ünitesinde bulunan elektronik aletlerin çoklu prize takılı olması daha mantıklı..üzerinde bulunan kırmızı düğmeye bastığınız anda bağlı olan tüm aletlerden elektriği kesmiş olursunuz.apple masaüstü bilgisayar
Laptop-Dizüstü Bilgisayar

Kapalı oldukları halde çok fazla tüketmeyen ancak yine de zaman içinde diğer elektronik cihazlarla birlikte cebimize zarar vermede katkısı olan cihazlar da masaüstü ve dizüstü bilgisayarlardır..

Zamanlayıcı içeren modern elektronik ev aletleri de en çok elektrik tüketen ev aletleri arasındadır.
Modern fırın,çamaşır makinesi veya zamanlayıcı içeren bulaşık makinesinin bekletme süresini olabildiğince kısa tutmaya özen göstermekte fayda var bu yüzden..Kiremithanem
Kiremithanem

”Bu Dünyada Çiçeklere Bakmak İçin Cehennemin Çatısında Yürüyoruz,Haydi Gelin,Çatıya Çıkalım!”

12 yorum:

 1. Çok faydalı bir yazı olmuş. Emeğinize sağlık ^^

  YanıtlaSil
 2. Aa bu listede şarj aleti, bilgisayar ve televizyon bizde de hep prize takılıdır kapalı olsa da, bu bilgi yararlı oldu. Teşekkürler :).

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. En az bi tanesi sürekli şarjda olur genelde🙈

   Sil
 3. Harika bir yazı.. Televizyon ve anten kısmını biliyordum ama ucunda cep takılı olmasa bile cep şarj aletlerini bilmiyordum. Elektriği üstündeki düğmesiyle kesilen prizlerden edinmek gerek, haklısınız. Teşekkürler emeğinize :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. O prizler emniyet için de çok iyi ben teşekkür ederim❤

   Sil
 4. Önemli bir konu bu, tekil bazda hafif dursa da zamansal çarpımda ağır sonuçlar doğurabilir. Benzeri durumu marketlerde de yaşıyoruz. Örneğin 48 kuruş olan bir şey için 50 kuruş veriyoruz. "Damlaya damlaya göl olur." sözü gerçekten çok doğru. Neşeli sevgilerle :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Zaman içinde ve cihaz sayısı da eklenip toplanirsa ciddi oranda bir elektrik tüketimi oluyor.
   Bir ampulü bütün gün her gün açık bırakmak gibi düşünürsek bu hiç de akıllıca olmaz diyebiliriz elektronik cihazlar için de durum nerdeyse yani.
   Benden de sevgiler.

   Sil
 5. Ne yazikki hepsini de kullaniyor ve prizde birakiyoruz😊😊😊

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hatada ısrar etmemek güzeldir :)

   Sil
 6. Sarj aleti her daim prizde takilidir bizim de.Sanirsin insan sarj ediyo.Olmek uzereyken takicaz fullicez kendimizi.Acil ihtiyac hazir da dursun!😁

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Annemi duyar gibi oldum ki anneler daima haklıdır🙈

   Sil