25 Aralık 2017 Pazartesi

Premisla Polonya

Her halk her memleket kendisi olduğu müddetçe güzel ve özgündür..
Komunizmin izlerini hissetiren bir yer olan Premisla'dan kareler..Polonyaya ikinci gidişimden..
Yılbaşı..
Havalar öyle soğuk ki her köşe başında belediye tarafından ateş yakılıyordu akşamları..böyle soğuk bir ülkeye daha evvel çocuklarla gitmemiştik..ama ben Polonyayı daha ilk gidişimde sevmiştim dolayısıyla soğuk ziyaret etmemek için geçerli bir neden değildi..
Polonya halkı farklıdır..insana yabancılık hissettirmezler,ırkçı değiller oldukça da yardım severler..
Kendi halindeler,kadın erkek çok fazla içki tüketirler..


Bu şehirde soğuktan dolayı dolaşmak pek mümkün olmadı,ama kapitalizm buna da bir çare getirmiş baaak burada da alışveriş merkezleri var..kaçış yok :)


Kayak merkezi vardı bize yakın elbette ama ekipman olmayınca gidemedik ..ama güzeldi Polonya..
İnsanları yardım sever ve sıcak kanlı da denebilir demiştim ya ben bunu hayvanların gözünden anlarım zira burdaki kedileri ilk gördüğüm zaman kedilerdeki ciddiyetin bana Almanyanın soğukluğunu hissettirdi..bu konu hakkında yazarım bir gün..Polonyada kaldığımız evin penceresine gelen beyaz kedi öyle değildi..


Bal tatlısı bir kediydi hatta evin içine bile girmişti çocuklardan sevgi ve ilgi görünce böyle her gün pencereye gelip pencereyi açıp onu içeriye almamızı bekliyordu..biz de alıyorduk :)
..yanıma ne kadar kışlık eşya bulduysam almama rağmen yeterli gelmemişti..yine de bir kaç kez dışarıya çıktık,şehrin meydanında dolaştık araya da bir müze ziyareti sıkıştırdık..görüntüler oradan..
Papa'ya hediye edilen içki şişeleri.


Kilise..


Çok soğuk geldi bana içi..ısınamıyorumzaten böyle mekanlarda..biraz bakınıp çıktık..
Tarihi bir müze çıktı karşımıa..işte bu olur!..
Burayı çok sevdim..ama fotoğraf sayısı az..o zamanın teknolojisi buğune kıyasla çok gerideydi daha gerçekten ki ben o zamanlarda iyi denebilecek bir fotoğraf makinesi kullanıyordum..amaben de acemiyim tabi bak onu unuttum çekemiyorum fotoğraf hep flash kullanıyorum :)

Giysiler çok güzel zaten eskiden kadınalr çok daha zevkliydi bence..çok daha güzel giyinirlerdi..Yatağın altında duran objeye dikkat..


Duvar kağıtları oymalı ahşap eşyalar..porselenler halılar..hepsi çok güzeldi..


Mutfağa bayıldım bittim öldüm..ama çok az fotoğrafım güzel çıkmıştı eve gelip baktığımda hayal kırıklığına uğradım,bunu kendime çokça yapardım eskiden :) 


Polonyanın tatlıları da çok güzeldir tabii helallik derecesi tartışılır mutlaka sormanız gerekmektedir...
Cheesecake'ler ve tartlar muhteşem en temizinden denemenizi tavsiye edebilirim..sütü de çok lezzetlidir peynirleri de..mutların tadına bakmadan ülkeden ayrılmayın..Alışveriş yapmadan da ayrılmayın..ürünler oldukça güzel ve fiyatları çok uygun..

Polonyayı ziyaret ederseniz,aklınızda olsun ;)

Kiremithanem
Kiremithanem

”Bu Dünyada Çiçeklere Bakmak İçin Cehennemin Çatısında Yürüyoruz,Haydi Gelin,Çatıya Çıkalım!”

2 yorum:

 1. Ne güzel bir müze keşfetmişsin :) Ben şimdi bile müzelerde yeterince güzel çekemeyebiliyorum. Hızlı olmaya çalışınca ışık da yetersi kaldığından buğulu çıkıyor.

  Kiliseler geceleri çok ürkünç, hele çanlar çalarken :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aynen çok ürkütücü oluyorlar ama müze çok güzeldi.

   Sil