25 Aralık 2017 Pazartesi

Hayatından Zevk Alamayan Hanımlar


Bazı hanımlar dediler ki: "Her gün her gün aynı işleri yapmaktan sıkıldık!"

"Siz de işleri değiştirin." dedim. "Belediyeler ücretsiz kurslar açmış. Şahane kurslar. Dikiş kursu, yemek kursu, çocuk bakımı... Buralara gidilebilir. Organizma yorulunca insan rahat eder. Fıtrat yalan söylemez; çalışan hanımlara bakın; onlar da işteki yorgunluk bir kenara, ev işleriyle meşgul olamamanın verdiği huzursuzluğu yaşıyor. Ev hanımı hareketsiz kalmanın acısını çekiyor, çalışan hanımlar, patronun emrinde olmaktan yaka silkiyor."

Amma mutluluk insanın dışında değil, içindedir. Bir ev hanımı, evvela şunu düşünecek: Ben nasıl huzurlu yaşayabilirim?

Bunu kendisi cevaplandıramayabilir. Bunun için okuyacak, soracak, araştıracak. Mesela bu soruya ben şöyle cevap veririm: Beynimiz ilim ister, kalbimiz iman ve ibadet ister, midemiz gıda ister, kollarımız ayaklarımız hareket ister. Bu organların isteklerini yerine getirmemiz lazım. Getirmezsek ne olur? En başta psikolojik sıkıntı başlar. O hanım, maddi cihetten her şeye sahipse de, bunlar onu rahatlatmaya yetmez; her an içi sıkılır. Sonra da "depresyondayım" der.

Ruh, Allah'ın hayat sıfatıdır. Bu sebepten ruh, hastalanmaz. İslamiyet'i yaşamayan insanın ruhu, kafesteki kuş gibidir; hareket edemez, nefes alamaz, bunun için sıkılır, bunalıma girer. Maneviyat kısırlığı, habbeyi kubbe yapar, en küçük dertleri, en basit hastalıkları büyütür. İlimle, ibadetle ruh nefes alır.

Aslında insan, külli nizamı görebilse ve külli nizam içinde kendi yerini ve vazifesini tayin etse, hiçbir zaman sıkılmaz. İslamiyet maddeten ve manen şifadır.

Sıkıntılardan kurtulmanın çaresi, beynin istediği ilmi vermek, kalbin istediği iman ve ibadeti vermek, kolların ve ayakların istediği hareketi vermektir. Mesela ben, hastalanmadan evvel sabah erken kalkar, evden Cağaloğlu'na yürüyerek giderdim. Sabahın o saatinde çöplükten kâğıt toplayanları, kışın paltosuz gezenleri, hamalları görünce hiçbir şeyim kalmazdı.

Şimdiki evlerde en güzel mobilyalar, en pahalı mefruşatlar, halılar... Amma kütüphane yok!.. Nasıl ki her evde mutfak var, kiler var, mefruşat var; o evde bir de kütüphane olmalı. O kütüphaneyi kurmalı. Sonra o kütüphanenin karşısına geçip hangisini okumalıyım, demeli. Her bir kitabı tek tek alıp karıştırmalı. Bunu yapanın o günü çok rahat geçecek, sıkıntı gitmiş olacak. Rutin hayatı bunlar renklendirir.

Çok tecrübelerle görülmüştür ki, insanların ilim ve ibadetleri ne kadar azsa, şikâyetleri de o kadar çoğalır. Aksine ilim ve ibadetleri ne kadar çoksa, şikâyetleri de o oranda azalır.

Dikkatimi çeken husus da şu: Hanımların huzurunu bozan, televizyondaki bazı programlardır. Program seçilecek, her program seyredilmeyecek.

Onun huzurunu bozan bazı insanlardır. O insanları iyi tanıyacak. Ona göre hareket edecek. Dikenden şikâyete hakkımız yok, çünkü biliyoruz ki diken batar, tedbiri biz alacağız.

Gençlik yıllarımda "yapamadıklarım ve noksanlarım" listesi yapmıştım. Mesela, "Tecvitli Kur'an okumasını bilmiyorum, namazlarımda sıkıntı yaşıyorum, gereksiz arkadaşlarla fazla zaman geçiriyorum, okuduğum kitapları anlamıyorum..." Böyle eksik noktalarımı tespit ettim. Bunları tek tek düzeltme kararı aldım.

Bu liste hayatımı değiştirdi!

Kendimle mücadeleye girmiştim. O mücadele çok güzel sonuçlar verdi. Ben istiyorum ki kendi hayatımı yaşayayım. Başkaları da istiyordu ki onların istediği hayatı yaşayayım.

Bu mücadele hayatım boyunca devam etti, hâlâ devam ediyor. Hayatın tadı da bu olsa gerek...


Hekimoğlu İsmail
Kiremithanem
Kiremithanem

”Bu Dünyada Çiçeklere Bakmak İçin Cehennemin Çatısında Yürüyoruz,Haydi Gelin,Çatıya Çıkalım!”

25 yorum:

 1. Bilgilendirici bir yazı olmuş Sevgiciğim, Benim kütüphanem yok ama okuduğum kitapları şehrin kütüphanesine bağışladığım için mutluyum.
  Sevgiler,

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yazıyı bir kaç kez okumak gerek bir çok önemli nokta var..kütüphane ile ilgili yazılanlar doğru sen bağış yapmışsın bu da çok güzel bir şey biriktirmek de bir yere kadar.

   Sil
 2. Nasıl desem, bildiğim ama listeleyip uygulayamamaktan korkutuğum bir iki konu var. Olacak inşallah, onlarla mücadeleye başlayıp kazanırım Allahın izni ile.

  Bu ay bir hayalimi, hem de çocukluk hayalimi gerçekliştirmenin sevinci var içimde. Kitaplarla ilgili... yazarken bile gülümseten.
  Ne güzel şeyler düşündürdü paylaşımın canım. Sağol.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sana benzer bir durum içindeyim ben de aklımda bi kaç şey var ama ya yürütemezsem diye de bir korku sarıyor dediğin gibi Allahın yardımı ile belki uygularım nereye kadar erteleyecegiz ki Tülin hanım.
   Çocukluk hayaliniz bir kitap yazmak mi acaba,heyecan veriyor bunu düşünmek bile sizin adınıza çocuk gibi sabırsızlık içinde buldum kendimi..belki bizimle de paylaşırsınız kimbilir😍
   Allah yardımcınız olsun hep güzellikler içinde olun inşallah..Çok çok sarıldım.

   Sil
 3. Yazınıza bi kaç kez geldim yorumu şimdi yazabiliyorum ;) çok güzel bir yazı olmuş canım bende kendimde birşeyler buldum paylaşkmınızda teşekkürler :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hepimiz kendimizden bir şeyler bulduk eyvah🙈
   Harekete geçmemiz lazım❤

   Sil
 4. Can sıkıntısı diye bir şeye inanmıyorum zaten. Herkesin kendini geliştireceği, öğreneceği bir sürü şey var - öyle ki bir ömür yetmez. Hal böyleyken tv karşısında öfleyip pöflemeyi hiç anlamıyorum. Bana biraz şımarıklık geliyor doğruyu söylemem gerekirse. Bu yazılanlara katılmamak imkansız

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Televizyon uyuşturucu gibidir canım yayındakiler de çoğu çöp ne yazık ki.

   Sil
 5. Merhaba yüreğinize sağlık 😇 güzel bir yazı olmuş yayınlanan programlar konusunda bende öyle düsünüyorum nitelikli programları izlemek daha makul 😍

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Televizyon nefsi en başta tatlıyı sunarak kendine bağlıyor ardından da içindeki zehir yoluyla zehirliyor😉
   Okuduğunuz için teşekkürler.

   Sil
 6. Dizi, film gibi değil de gerçek hayattan olduğu iddia edilen programlara baktığımda aslında bazı ibret verici şeyler görüyorum. O kadar farklı insanlar var ki. Farklı düşünceler, farklı hayatlar. Çok şaşırıyorum bazen.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hayat işte herşey var aslında şaşırmamak lazım.

   Sil
 7. Ne güzel bir yazı paylaşmışsınız. Kendime pay çıkarttım 😊

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hepimiz öyle yaptık sanırım iyi de oldu.
   Teşekkür ederim Küçük Hanım.

   Sil
 8. Seninle hemfikir oduğum bir çok şey var. Kendimde naçizane bir şey daha eklemek istiyorum ki o da üretmek ve şükretmek diyorum. Bu ikisi bana inanılmaz huzur veriyor. Allah huzurumuzu eksik etmesin.
  Sevgiler canım

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Şükürsüz olmuyor zaten o imza gibidir..Tasdiklemek gibidir bir anlamda..
   Benden de sevgiler Ezgicim.

   Sil
 9. Tespitler çok güzel. Her birimizin hayatında sıkıntılı,bunalımlı zamanları olmuştur. Böyle dönemlerin de en güzel ilacı inanç kuvveti. Evet,ruhun,kalbin ve azaların doyması önemli. Teşekkürler.

  YanıtlaSil
 10. Birçogunu yasadim ve hala yasadiklarimda var.bunaldiklarim var yapmak icin planladiklarim ve hatta planladiklarimi yapacak vakit bulamadiklarim cogunlukta..
  Ama umutluyum yapicam birgun omrum yeterse azimliyimde hani duser duser kalkarim ama yaparim tabii nasip olursa

  Bir kutuphane bir mescid evimde olmasini en cok arzu ettiklerim ve esyasiz bir yasam sade yalin vaktin sadece bana ait oldugu benim esyaya degil esyanin bana hizmet ettigi

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Böyle bir düzen kurmak mümkün mü bilemiyorum açıkçası böyle bir düzen kuranı da görmedim hayatımda ama gerçekten birimiz bunu başarsa eminim ki çok geniş bir kitleye güçlü bir mesaj göndermiş olacak..
   İnşallah,Rabbim nasip etsin kardeşim..

   Sil
 11. Amin kardesim inaniyorum birbirimize samimiyetle yurekten dua edersek kirariz zincirlerimizi Rabbimizin izni ve inayetiyle oncelikler degisir basaririz insAllah

  YanıtlaSil
 12. Ne kadar güzel anlatmısınız. Çok doğru. Mutluluk aslında bizim hayata bakışımızdır. Güzel bakarsak güzel görürüz. Sevgiler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İşlerin yerini değiştirmek aslında çok iyi bir öneri denemek gerek.
   Sevgiler❤

   Sil