20 Aralık 2017 Çarşamba

2017 Değerlendirmesi


Sene bitmek üzere..neler oldu,neler bitti..
Günlük hayatın içinde ruhsal dünyama neler girdi neler şekillendi..
Her insanın iki dünyası olduğuna inanırım..birincisi yaşadığı dünya ikincisi ise içindeki dünya,itiraz edecek olan da olmaz sanırım böyle düşünmeme..

Hayatın çok hızlı geçtiğini düşünürüm ama yaptıklarıma bakınca hayatın hızlı değil fazla dolu geçtiğini görüyorum,doluluğu ve çok gün içinde çok fazla şeylerle meşgul olmayı hız diye adlanrııyor olabiliriz...belki de hız tanımını kalbim ve ruhum farklı algılıyor,olabilir ama bu yaşananları değiştirmiyor ve sayısını azaltmıyor..
Daha tatilden döneli bir kaç hafta olmuş gibi hissediyorum ama takivmlere göre nerdeyse dört ay olacak..aklım oralarda kaldığından değil sadece ordaki yaşam türü dahafarklı olduğundan sevdiklerimi geride bıraktığımdan böyle hissediyorum çünkü yetmedi,yetmez de..

İkibinonyedi(2017) senesi yavaş yavaş son damlarını damlatıyor ömrüme ve bu seneden çok ümitli olduğum halde tam olarak bana ve bize neler yaşattığını henüzalgılamış değilim..gözle görülür değişiklik ve yenilikleri çocukları msayesinde net olarak görüyorum..bir de fotoğraflara bakınca aylar öncesindeki durum ve duygularım arasında kıyaslama yapabiliriyor ya da değerlendirme..

İçimdeki dünyanın takvimleri farklıdır,aylar ve isimleri farklıdır,,günlerin renkleri farklıdır doğanın üzerimde bıraktığı izler farkldıır ve içim istediğim gibi olmasa bile içim sadece benimdir ve mahremimdir..kendine saygılıdır içim çünkü bazen çok istesem bile kendini göstermez,kendini örtmeyi ve muhafaza etmeyi çok iyi bilir bu yüzden içime saygım göstermeyi de bana yine içim öğretmiş oldu..

Acaba yazdıklarım anlaşılıyor mu diye bir soru geçti aklımdan hemen şu anda..sonra dedim ki:içine benzeyen anlar..içine de ki rahat olsun..

KIŞ


Senenin başında hic kar hiç kar yağmadı ve buna inanamadım..böyle soğuk ve Kuzeye yakın bir konumda olan bir ülkede nasıl kar yağmaz ama yağmamıştı işte..kışın son yarısı ılık geçti bir anlamda.


Ama sonra senenin sonu yine kışın başlangıcına denk geldiğine erkenden tam üç kez kar yağdı ve bu karlı ve beyaz günler şeker gibi eritti içimi..çok mutlu oldum.

İlk arabam olan Golf'u elden çıkartmak zorunda kaldık,sigorta masrafları boyumuzu aşıyordu dolayısıyla gitmeliydi.
Yerine Merve geldi..Meriva.
Tam bir bayan aracı dediler,katılmak zorunda kaldım..aklım ve gönlüm Golf'de kaldı..yollarda Golf kullanıcıları görünce onları kıskanır gibi oluyorum.Demek ki o arabayı sevmişim.

Eşim kendi işini kurdu..gece boyunca isim aradık..içine sinen bir isim bulduk..bu sene bu yüzden çok fazla çalıştı.Eve hep geç geldi.Kağıt kürek işleri bitmek bilmiyor,toplantıların buluşmaların sonu yok..Evin yükü tamamen üstüme yığıldı..

İLKBAHAR

 

Evin eşyalarını değiştirdik ve üzerimden dağ kadar yük kaldı..sanırsın ki önceki sahiplerin tüm yaşanmışlıklarını taşıdım iki yıl boyunca,öyle bir his vardı içimde o eşyalarla yaşarken..Çok şükür yeni eşya alıp evimi istediğim gibi düzenledim ve büyük bir dert (eşime göre) nihayete ermiş oldu..
Eşyaların bir kısmı hazır monte edilmiş vaziyette geldi diğer bir kısmını ise tek tek monte ettik..çocuklarla çok zor bir iştir bu.Almanya'da yaşayanlar beni daha iyi anlar.

Bu sene ile ilgili bir çok konuda ümit besledim..özellikle gün içindeki yükümün hafiflemesi konusunda beklentilerimi yüksek tuttum diyebilirm,yanıldım.
Nankörlük etmek istemem ama ettiğimin de farkındayım bu denli de küstah olduğum için kendime çokça kızarım..bu sene çok şikayet ettim çok kez pişman olduğumu dile getirdim ama kızgınlık anlarında ve hararetten dolayı böyle düşündüm..hatalarım günahlarım da olmuştur elbet..yaşanan herşeyi ama herşeyi olduğu gibi kabullenmek zaman gerektiren bir şey benim için,kabullenirim ama bazı şeylerin üstü örtülünce içim rahat etmiyor böylece yarım kalmış bir şeyleri içimde tutmak ruhuma zarar veriyor..bir çok şeyin net olmasını sonuca ulaşmasını isterim..

Konuşarak veya anlatarak bir şekilde ifade ederek dürüst olmayı seviyorum..yakıştırıyorum kendime dürüst olmayı ve adil olmayı ama insanım her zaman başaramıyorum çünkü herşey sadece benden sorulmuyor/kaynaklanmıyor..

Ramazan ayı çok güzel geçti diyebilirim.Vucütun içinde saat ve takvim ve hafıza var,onu anladım.
İmsak ve iftar vakitlerini tanıyor vucüt böylece her geçen yıl Ramazanda daha az zahmet ve eziyet çekiyor insan.Aslında nefs.

Teravihe çok istediğim halde çok az gittim..
İlk teravihi unutamıyorum..
Sofrayı kaldırıp alelacele hazırlandım,küçük kız peşime takıldı,büyüğü de gelmek isteyince durum iiyce karıştı..içimden ölmek geldi..ilk teravihe nasıl gitmem..
Sen onlara bakma ben ilgilenirim diyen eşimi dinleyip hazırlandım,başımı örtmek için banyoya girdim..telaştan ve yetişemeyeceğim endişedi ile basımı bir türlü her zamanki gibi bağlayamadım..
En sonunda bir şekle soktum..hazırdım.
Banyodan çıkmak için kapıyı açtığımda Yatsı ezanı okunmaya başladı.Kapıyı kapattım bir köşeye oturdum ağladım.
teravihe gidemedim,kaçırdım.


TATİL


Tatil güzeldi..iki set valiz aldık.Altı kişiyiz ve herkesiz mutlaka yanına almak istediği eşyaları vardı..yolculuk güzel geçti,herkes mutluydu.
Tatile gittiğimizde rahatlıkla araba kullandım..
Almanya'da araba kullanmak psikolojik olarak bir baskı oluşturuyor üzerimde ve ne hikmetse hiç olmayacak yerlerde defalarca sırf bu baskı yüzünden saçma sapan hatalar yaptım..aptalca hatalar..Tatilde bol bol denize gittik..her gün (bir hafta boyunca) yılmadan çocukları denize götürdük..maviyi çok özledim denizi çok özledim kokusunu bol bol içime çektim ve bu bana şu anda bile yaşam enerjisi veriyor..Tatile gittiğimizde kiraya verdiğimiz eski evimin halini görünce geceyi hastanede geçirdim..tansiyonum çıldırdı resmen..anlam veremedim..tansiyonun ne olduğunu bile bilmeyen ben onunla bu şekilde tanışmak panik yapmama sebep oldu..O bakımlı onca emek verdiğim ev bambaşka bir hale bürünmüş..
Öleceğim sandım..sabaha karşı kayınvalidem ile bahçeye çıktık ve garibim bana yardım etmek için elinden geleni yaptı..hastaneye gititğimde doktorun gizli stres olduğunu ve bir şeylerin beni çok etkileyip üzdüğünü söyledi..

Evimin perişan halini gördüğüm için delirmiş tansiyon,başka sebebi yoktu ama korktum.Hayatımda ilk kez böyle korktum,en  azından başıma bir hal gelirse çocuklarım yalnız kalmayacak diyerek de kendimi avuttum...Tatil sonrası kiracımızı arayıp evden çıkmalarını istedik..Nedeni ise kalabalık oluşumuz tatil boyunca başkasının evinde kalarak sıkıntı vermek istememiz bahanesi oldu.

Bahane..asıl sebep tansiyon.


Evde kiracı olunca çocuklarım rahat edemedi haliyle..her oyun öncesi izin istediler..yürekleri kasılıyordu,bunu görüyordum ama o anda elimden hiç bir şey gelmiyordu..


Çocuklar doya doya oynadı,yalınayak ve tasasız..kayınvalidemin bahçesinde.
Anacığım çok mutu oldu..hele çocuklarla bu çimenlerde yemek yedikleri bir an vardı ki ömre bedel..
Arkadaşlar geldi..komşularım geldi..hasret giderdik,eskilerden bahsettik,mahalleden gidenlerden bahsettik.Komşularımın benim için ne kadar değerli olduğunu gördüm..eve girer girmez sıcak bir kahve ve su vermeleri bile mutlu olmama yetti..


EVLENENLER


Betül ile Cemalı evlendi.Müziksiz bir düğün yapıldı..kompozisyon güzeldi ama eksikti sanki..kadın erkek hepsi bir aradaydı..dini bir tören olsun istediler ama tam olarak yaşanan böyle bir şey değildi..düğün erken bitti,davetliler bolca sıkıldı.Allah mesut etsin.
Düğünlük halimiz çok güzeldi,bütün çocuklarım ve tanıdığım çok fazla insanla görüştük..mutlu oldum çok.
Düğünün ardından annemi teyzemi araba ile eve bırkamak gurur vericiydi.Annem için bu tür şeyler önemlidir zira.Tatil boyunca babamın arabasını kullandım.

ŞEYLER...

Kaza namazlarımı kılmaya devam ediyorum..2007 yılında Rabbim hidayet nasip etti ve tesettüre girdim..çalkantılı ve hırçın asi kişiliğimin bir çok yanını törpülemeye başladım..eski kişiliğimin asla kabul etmeyeceği şeyler yaptım..

Şeyler!...

Allah'ın emri olduğu için annem ile ilişkimi düzelttim..bu beni duygusal ve psikolojik anlamda rahatlattı,huzur buldum..affedilecek herşeyi affettim..herşeyi unuttuğum anlamına gelmesin ama affettim..yaşananlardan ders aldım diyelim..içimde kimseye karşı kin kalmadı zaten bu his benim yüreğimde pek popüler olmadı hiç bir zaman..daha çok kırgınlık işte..

BLOG2017'de Değmesin Yağlı Boay bloğumu kapattım.
Canım çok yandı.
Sebebi ise hırslı bir kadın.Ve iki yüzlü.
Daha fazla detaya gerek var mı bilmiyorum bu satırları da kendim için yazdım..
Değdi mi bilmem.

Yeni bir blog açtım,denedim ama sürdüremedim..şimdi burdayım ve çok huzurluyum..insanların benden beklentileri olsun istemiyorum.Bu aralar en azından..çünkü zaten hayatımda benden sürekli bir şeyler bekleyen ihtiyaçları olan sevdiklerim var ve ben enerjimi onlar için kullanmak istiyorum..

2018 ne getirecek bilmiyorum..Kaderimizde neler var bilmiyorum..henüz burada bahsetmediğim imtihanım devam ediyor ve onun yükü altında her gün ezilmekteyim.
Şikayet etmemeye çalışıyorum,ele avuca sığmaz bir yüktür ama yine de ''Bu senin imtihanın'' deyip şükrediyorum çünkü insanlar nice dertler içinde acıalr içinde yaşıyor,kıvranıyor...gün geliyor ki kendi imtihanım gözümde küçücük ve anlamsız görünüyor.Allah'a şükrediyorum.

Amerika'nın İsrail ile yaptıkları da beni korkuttu bu sene..
Donald Trump'ın şımarık bir çocuk olduğunu düşünüyorum.İstediği oyuncağa sahip olabilen vicdani duyguları gelişmemiş bir çocuk..Kudüs'un İsrail'in başkenti olaran kabul edilmesi düşünülemez..canım aşırı yandı ve İslam aleminin bana göre yetersiz tepkisi daha da çok canımı sıktı..

Neden bu denli zayıf ve duyarsız davranıyoruz bilmiyorum..Rabbim azmimizi,ilmimizi,gücümüzü artırsın,daha da çok vicdanımzıı ve ekonomik durumumuzu güçlendirsin ki küffar ile gerçekten ve bizlere ve tarihimize yakışır şekilde ayağa kalkıp kendimizi savunabilelim..Kendimizden kastım,Dinimiz,Değerlerimiz,Toprağımız..


Yeni senede neler olur bilmem..neler değişir,gündem nasıl şekillenir ev içinde durumlar ne olur..çocuklarım neler yapar nelerle meşgul olur neler öğrenir bilmem..kendime ne kadar zaman kalır endişelerim azalır mı işlerim hafifler mi bilmem..dilerim bir parça azalır çünkü son üç yıldır çok fazla efor harcıyorum çok yoruluyorum.Eşim işi gereği yardımcı olmuyor ve bu beni çok yıpratıyor haliyle.
Kendi çapımda bir şeyler yapmak için can attığım bir senedir 2018..

Şubat ayında okul çocukları anneleri için özel olarak hazırlanan dil kursuna başlayacağım inşallah..haftada iki gün ama evin dışında bir etkinlik bir çevreye girmek beni mutlu edeceğini ve geliştireceğini düşünüyorum..

Gelişmek benim en çok canımı sıkan konudur çünkü..annelik gereği bir çok şey öüreniyor insan ama kişisel gelişim konusunda geri kalabilir,kendinden değil,çevresinden ve dünyadan..

İnsan saf haliyle yazamıyor.Hep bir tutukluk var.
Aslında yazacak ama bu ''insanlar ne der'' durumu onu durduruyor..sırf bu ''insanlar'' yüzünden ne cevherler kaybettik..kaybetmeye de devam ediyoruz..

Yazmaya devam ettikçe ve ekrana bakmadan içimdekileri kelimelerin kalıbına döktükçe daha fazla kapı açılır daha çok pencerenin perdesi çekilecektir o yüzden şimdilik her ne kadar bana inanılmaz keyif veriyorsa da yazmaya ara vermek lazım..

Çünkü!

Kulun kendi planları dışında Allah'ın da kuluyla ilgili planları vardır..

Merhametli,şefkatli,hayırlı planları..Allah bazı planlarımızı yıkar,planlarımız bizi yıkmasın diye demiş birileri..ne güzel ne hoş söylemiş..yani Allah'a biraz daha fazla güvenmemiz daha fazla teslimiyet göstermemiz gerekiyor..yaşananları o kadar da fazla şey etmeyin yani..

Alemlerin Rabbi Olan Allah'a Hamd Olsun..

Kiremithanem
Kiremithanem

”Bu Dünyada Çiçeklere Bakmak İçin Cehennemin Çatısında Yürüyoruz,Haydi Gelin,Çatıya Çıkalım!”

33 yorum:

 1. 2017 den beklentilerim fazlaydı,aslında mesele 2017 değil de benim 18 yaşına basmamdaydı..ama bugün görüyorum ki ben daha 18 oldum demeden 19 geldi..seninde dediğin gibi abla 2018 ne getirir bilemeyiz belki çok çok daha iyi şeyler olucak belkide tam bir imtihan senesi bilemeyiz ama her halükarda bizlere şükür etmek düşüyor nihayetinde bizlerede bu yakışır..senden gün geçtikçe daha da fazla şeyler öğreniyorum elhamdülillah..muhabbetimiz daim olsun,benden yaşça büyüksün ama çoğu zaman bana en yakın arkadaşım gibi yakın geliyorsun şöyle bir baktığımda da 2017 bana bu blogla hem seni hemde senin gibi çok iyi insanları hediye etti :) hep neşeli ve mutlu görmek istiyorum seni ama bunu isterken bencil oluyorum sanırım.ama sen yine de imtihan,şeytan,nefis demeden büyük bir azimle diren Allah sabredenleri sever.. (Ali İmran 146)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Önümüzdeki yıllar ne getirir bilinmez canım elbette dert bitmez ama neşe de bitmez..Rabbim hayırla ayrılmayı nasip etsin bu dünyadan.
   Ve sen iyi ki varsın iyi ki geldin sen benim küçük kardeşimsin taaam mı??❤

   Sil
  2. yaaa sende benim ablamsın öz gibi hemde çok utandım taaaamm :)))

   Sil
 2. Merhaba.
  Özcelikle yazının sonunda ki duamız için içten bir Amin.
  Hem dolu dolu hem stersli hem keyifli bir yıl geçirmişsiniz. Bence biz bayanlar için evin içi ve detaylar ve eşyalar önemli, içinize sinen bir ev olması ne güzel. Huzurla oturun.
  Eşinizin işi hayırlı olsun.
  Evde hem anne hem kadın olmak zor, eşini yardımı önemli ama bazen şartlar buna uymuyor.
  Yeni sene s,ze ve ailenize istediğiniz dilekleri gerçekleştirmeyi nasip etsin; elbet hayırlısı ile.
  Sevgiler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Amin Gülşah hanım bunun önemini idrak etmeyi nasip etsin Yaradan buna tüm dünyanın ihtiyacı var çünkü..
   Allah razı olsun.
   Benden de sevgiler.

   Sil
 3. Aminnnn... dolu dolu bir yil gecirmissiniz ne guzel, burda olmanizda cok guzel💕 ben yazilarinizi severek okuyorum:) daha once bloglariniz oldugunuda simdi ogrenmis oldum ;) Rabbim hakkimizda herseyin hayirlisini verdin insalalh ❤️

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Alla razı olsun hep beraber daha iyi olma duası ile dönsün dilimiz çok teşekkür ederim.

   Sil
 4. benim için kötü bir yıldı umarım bu yıl güzel şeyler olur. Paylaşımınızı okurken hiç sıkılmadım. Sizin için eğlenceli ve güzel bir yıl olmuş. Umarım her yılınız böyle güzel olur :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Her yılın dersleri var belki senin derslerin biraz ağır geçmiş olabilir mutlaka sana bor şeyler öğretmiştir her biri kimbilir❤

   Sil
 5. Değmesin Yağlı Boya blog sayfanızı kapatmanıza üzüldüm ama bu yeni blog sayfanız da daha başarılı olacağınızı düşünüyorum. 2017 senesinde güzel anılar birikmiş ve yeni iş hayatı başlamış. 2018 yılındaki yazınızda mutlu ve başarılı güzel birikimler okumayı dilerim. Allah hayırlısını versin inşallah..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Doğuş kardeşim uzunca bir süre ben de acısını çektim bu denli etkilendim ama geçti artık..Allah ömür verirse burdayız inşallah çok teşekkür ederim.

   Sil
 6. Ne güzel yazmışsın sabırla... 2018 inşallah güzel seyler getirir canım arkadasım🙏🏻

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Biz seninle tanışalı iki yıl olacak biliyon mu😙😙❤
   İnsalalh balım hepimiz için öylesi daha güzel😍

   Sil
 7. Çok güzel bir yazı olmuş,paylaşımlarınızı özenerek hazırladığınız belli. Fotoğraflar ve anlatım dilinizi çok beğendim 😊
  Beğenerek ve ilgiyle okuyor ve takip ediyor olacağım İnşallah .
  Acaba günlük gibi bir şey mi tutuyorsunuz, bu kadar ayrıntılı hatırınızda koca bir yıl ✨
  Sevgilerimle..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Severek okunduğunu bilmem blog yazmanın verdiği mutluluklardan bir tanesidir ve bu yüzden burayı seviyorum hoş geldin küçük hanım sefalar getirdin❤
   Günlük tutmak epey emek ister öyle bir meşguliyetin ne yazık ki yok ama sık sık fotoğraf çekerim böylece de mevsimlere ve tarihlere göre hayatımdaki değişikliklere ve gelişmelere tanık oluyorum bu yayını hazırlamak için de fotoğraflardan istifade ettim..
   Hep gel olur mu?❤

   Sil
  2. Gelirim İnşallah ablacım 💕

   Sil
 8. "Allah'ın emri olduğu için annem ile ilişkimi düzelttim..bu beni duygusal ve psikolojik anlamda rahatlattı,huzur buldum..affedilecek herşeyi affettim..herşeyi unuttuğum anlamına gelmesin ama affettim..yaşananlardan ders aldım diyelim..içimde kimseye karşı kin kalmadı zaten bu his benim yüreğimde pek popüler olmadı hiç bir zaman..daha çok kırgınlık işte.."
  Defalarca okudum bu satırları, çok etkilendim. İmrendim ve nasılını merak ettim..
  Nasıl iç açıcı bir yazıydı öyle, iyi ki yazdınız iyi ki!

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bir gölet durgun suları yüzünden nasıl koku saçar,bilir misin?..etrafında çiçek dahi açmayı istemez..işte benim de annem ile olan ilişkim bana tam da böylesine büyük bir zarar veriyordu,yıllarca..
   Ne okuduysam ne dinlediysem fayda etmiyordu.
   İstiyor ama başaramıyordum çünkü karşımdaki insan bende güçlü bağlar kurmuş biriydi güçlü köprüler.
   Anne bu bağı nasıl tartışılır ki..
   Bu büyük dert bu büyük kasırga yıllarca yerle bir etti içimdeki bir çok onarım umudunu ve tabii ki affetme girişimini..üstelik tek taraflı bir gayretti.
   Sonra ne oldu..Ne olduysa Allahın o emirlerini okuduktan sonra oldu ve dedim ki affediyorum varsa hakkı veya geçmişse hakkım ahirete havale edip yüreğimi dindiriyor herşeyi Rabbime bırakıyorum..ve bir ayetti sanırım:
   Allah ile durumunu duzeltirsen Allah da senin insanlarla olan durumunu düzeltir diye..inanılır gibi değil biliyorum ama düzeldi.

   Sil
  2. Öyle güzel bir teslimiyet hali ki, inanın çok hoşuma gitti. Takdir ettim fazlaca, hiç bitmesin böyle güzel düşünceler. Hatta çoğalarak yayılsın.
   Sizin adınıza ben de çok mutlu oldum vallahi..
   Sevgilerimi yolluyorum..

   Sil
  3. Allahın yardımı olmadan hiç bir şey yapamayız.
   Benden de sevgiler daha iyi günlere hep beraber inşallah.

   Sil
 9. Kelimeleri ne güzel kullanıyor, duygularını ne güzel aktarıyorsun.
  Koskoca bir seneyi senin pencerenden gördüm. Üzüntülerin olmuş, mutlulukların olmuş ama ne yalan söyleyeyim en sevindiğim annenle barışman oldu. Sebebini bilmiyorum ama iyi yapmışsın affetmekle, hem de çok iyi yapmışsın. Aksi halde yüreğinde hep bir ağırlık taşıyacaktın.

  2017 çoğumuza beklediklerimizi getirmedi ama mutlaka birşeyler öğretti. Umarım 2018 daha güzel, daha keyifli ama herşeyden önemlisi huzurlu geçer.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yol alamamak biraz da içimizdeki prangalardan kaynaklanıyor bazen.Bu durumun düzelmesi herkes için iyi oldu canım arkadaşım zamanı gelmiş belki de bilemiyorum ki çok şükür yine de yoksa ömür dediğin bir gün çocukluk bir gün pişmanlık şıp şak geçiyor.
   Sana da huzur ve mutlu yıllar diliyorum çok teşekkür ederim.

   Sil
 10. Sevgi'm, kelimelerin okuyanların yüreklerini nasıl böyle parlatabiliyor bilemiyorum. Sanki sonsuz yüzeyli bir pirizmada kırılıp binlerle çarpılıyor huzur.
  Hepimizin yüreğinde bir "sandık odası" var. Zaman zaman açıp içindekileri havalandırmak gerekiyor. En dipdekileri de çıkarıyor, şöyle bir silkeliyor güneşe karşı insan. Yeterki vakti zamanı gelsin.
  Acelesi yok ki... O kendiliğinden oluyor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yle ablacım zamanı gelince zaten başka türlüsü olmaz hamdolsun bir yerde bırakmak lazım pişmanlıkları da kırılganlıkları da yoksa yürek nefessiz kalıyor.
   Gerçekten yaşamak zor oluyor bunlarla.
   Öpüyorum o kocaman Sevgi dolu yüreğinden😘⚘

   Sil
 11. Sevgili Sevgi,geçen yazılarından birinde söz etmiştin annenle olan sorunlarından. İçim sızlamıştı yazıyı okurken."Affet. "demek istemiştim sana" Affet ve rahatla çünkü affedememek yürekte ağır bir yüktür, at yüklerini." O anda yazmamın doğru olup olmayacağına karar veremediğimden yazmamıştım. Bu yazını okuyunca senin adına çok mutlu oldum. Neler yaşadın bunu tam olarak anlayamam tabii ki ama şöyle düşün Kul olarak öyle çok eksiğimiz,öyle çok günahımız var ki. Ve "af" istiyoruz,sürekli yakarıyoruz. O halde affetmemek gibi bir lüksümüz de olmaz. Bunu başardığın için çok sevindim. Bitmeyen imtihanına gelince biliyorum sabrediyorsun. Benim kucağında yavrusuyla karlar içinde gördüğüm temiz yüzlü,güzel Sevgi sabreder,mükafatını da alır inşallah. İçten gülüşlerin olsun dileğimle hoşça kal.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yazsaydın söyleseydin,dinlerdim.
   Artık dinliyorum değerlendirme yaparken artık farklı yöntemler de denemekten çekinmiyorum.
   İnsan kırgınken şeytan da yatırım yapıyor bu haline ve sonuca ulaşmak gerçekten mümkün olmuyor.
   Allaha hamd olsun ki ahirete kalmadı.
   İyi ki kalmadı.
   Sabredecegiz inşallah Allah gücümüzü artırsın can arkadaş.❤

   Sil
 12. Çok güzel bir 2017 yılı değerlendirmesi olmuş.Yazılarınızdaki fotoğraflarınızı da baya beğeniyorum.Değmesin Yağlı Boya blogunuzu da severek takip ediyordum.Siz sevenler,zaten peşinizden gelecektir.2017 yılına ve 25 aralık yaş günüme dair ben de böyle bir muhakeme yazısı yazmayı planlıyorum ama bakalım yazar mıyım :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Güzel anları klımda tuttum kötüleri ise ders dedim geçtim..içim kalabalıklaşsın istemiyorum :)
   Çok teşekkür ederims evgili Yurdagül yaparsan keyifle okurum.

   Sil
 13. Ne güzel bir döküm yapmışsın, sımsıcak.

  Gelecek yıl içini sıkan ne varsa çözüme kavuşsun, yüzünden gülümseme eksik olmasın, sevdiklerinle birlikte harika bir sene olsun.

  YanıtlaSil
 14. Her yılın güzellikleri var aslında Handan sadece bazı olaylar daha çok etkilediği için yılı damgalar gibi algılıyor insan..Dilerim senin gülüşünden bir parça bana da bulaşır😍
  Senin için de güzel ve huzurlu bir yıl olsun inşallah arkadaşım hep beraber inşallah❤

  YanıtlaSil
 15. Resmen karşıma geçtin sen anlattın ben dinledim,anlatmak için ben de sıramı bekledim sanki...dertlestik...öyle samimi...
  Yeni isinizle,yeni esyalarinizla,güzel yavrularinizla her şey güzel olsun...2018 tertemiz gelsin inşallah 💕

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Blogda bir yazı yazmak yazının uzunluğu iyi ayarlamak demektir okunur olmasını sağlamak için bu yazı oldukça uzun olduğundan okunmaz diye düşündüm ama yanıldım ve buna sevindim empati kuran sizin gibi güzel insanlar olunca yazının uzunluğu pek önem arz etmiyor demektir.
   Çok teşekkür ederim canım okuduğun için inşallah ömrümüz hepimiz için hayırlı ve bereketli olur daha da çok ahiretimiz.
   Sevgilerimi gönderiyorum sana sağ olasın❤

   Sil