26 Kasım 2017 Pazar

Zorluk - Maddi Manevi Sıkıntılar İçin Dua


Bismillahirrahmanirrahim

“Summes sebîle yesserahu.”

ثُمَّ السَّبِيلَ يَسَّرَهُ


Manası:Sonra ona, doğumunu, seçeceği yolu, mutluluğu, hidayeti, çevresinden yararlanmayı kolaylaştırdı.”
Kısacık ama etkili,ne zaman etkili?..

Darda,zorda kaldığımız anlarda,çıkışımız veya elimizdeki imkanların tükendiği elimizden hiç bir şey gelmediği veya elimizden gelen herşeyi yaptıktan sonra işimizi Allah'a havale edip söylenecek en güzel en etkili kelimelerden sadece üç tanesi hakkında bahsetmek istiyorum bugün..

''İşimiz yine olmadı,zorlukların ardı arkası kesilmiyor,iki yakamız bir araya gelmiyor''diyen varsa bu ayeti mutlaka ama mutlaka tesbih gibi dilinden düşürmesin.

Bu dua mahiyetinde olan ayet Abese suresinin yirminci (20) ayetidir.Zorları kolaylaştırmak ile ilgili bir çok faydasını görenler var.Kur'an'i Kerim'de bulunan her ayet biz insanlar için şifa olduğu gibi mutlaka dert sıkıntı ve zorluklarımız için de her bir ayet bir kurtarıcıdır.

İkinci kızımın doğumunda dilimden düşmedi bu ayet,doğum sadece kırkbeş(45) dakika sürdü,doğum esnasında bu duanın etkisini bir çok bayanın görmüş olması muhtemeldir ki kolay doğum duası olarak da bilinmektedir..

Bu yayını hazırlamamın sebebi ise evrak işlemleri bir tülü yola giremeyen dostumun ayeti ezberlemesi ve bu vesile ile kendisi gibi sıkıntıda olan kardeşlerimizin bu ayetten haberdar olup istifade etmesidir.

Mümkün mertebe okuyun,tekrarlayın,inanarak.

Hayırlı olanı nasip etsin Rabbim dilerim,unutmayalım ki bazen bizim istediklerimizde şer istemediklerimizde hayır vardır kardeşlerim,bir işimiz ısrarımıza rağmen olmuyorsa veya çok büyük sıkıntılar sonucu oluyorsa içinde pek hayır veya sonunda bize pek bir getirisi olmayabiliyor..

Ayeti dilinizden düşürmeyin,gözünüze basit gibi görünmesin,asla basit gibi görmemek gerek ki Kur'an'i Kerim'in bir harfi dahi nice hikmetler nice mucizeler içermektedir..kalbiniz selim diliniz temiz niyetiniz pak olması ve istifade edip işlerinizin kolaylaşması dileği ile,gününüz hayrolsun..Kiremithanem
Kiremithanem

”Bu Dünyada Çiçeklere Bakmak İçin Cehennemin Çatısında Yürüyoruz,Haydi Gelin,Çatıya Çıkalım!”

6 yorum:

 1. Allah razı olsun. Sayenizde bir şey daha öğrenmiş oldum. Dualarıma bunu da ekleyim inşallah.

  YanıtlaSil
 2. Bir an gelip kimilerinin başvuracağı bir dua olabilir.
  Teşekkürler :)

  YanıtlaSil
 3. Sen bunu güzel bir resimle yayınlamıştın daha önce. Ben de kaydetmişim kendime. Fotoğraf albümünde dolaşırken ne zaman rastlasam okuyorum bir kaç defa. Senin de kulaklarını çınlatıyorum o arada :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Senin yorumundan sonra yine resmin üzerine ekledım o şekilde işe yarayacağını düşünememiştim.

   Sil