22 Kasım 2017 Çarşamba

Tükettiğin Her Lokma ya Huzur ya da Huzursuzluk Verecek Sana


Yediğimiz ne varsa,içinde haram var veya yok şüpheli veya değil temiz veya temiz olmayan her gıda tüketildikten sonra hücreye yani bedenimizin bir parçasına dönüştüğü için hem ruhen hem de bedenen bizi etkiliyor.

İbadette huzur huşu ve derinlik yaşantımızla ilgili olsa da sadece bundan ibaret değilmiş,anladım.
İbadetin nefsimize hoş gelmesi o lezzeti kendimiz için almamız yani ibadeti nefsimizi memnun etmek için yapmamız anlamına gelir bunu da anladım.
İbadet ile ilgili duyulamayan huşu hakkında yarın yazmak istiyorum ki siz de gözlemlediklerimi okuyup varsa kendi düşünce ve deneyimlerinizi ekleyin ama önce yediklerimiz.

Bir çok yiyecek ile ilgili sıkıntı çekiliyor burada ve bir çok yiyeceğin yapım aşamalarını bilmediğimiz için eve alınmaz oldu,çocuklara bunu açıklamak da ayrı bir zorluk.
Bu da küçük bir savaş,savaşıyoruz savaşabildiğimiz kadar çünkü çağ öyle zor ve öyle kaygan bir zemine oturdu ki küçücük çocuğu geçtim nerdeyse yetşkin olan evladına dahi bazı şeyleri uzun uzun hem de örnek ve ıspatlar ile anlatmak zorunda kalıyorsun.

Ekmeğin üzerine sürülen yağın veya unun bile şüpheli olduğu durumlar söz konusu,helal gıdaya dikkat etmek iyice incelemek ve bu doğrultuda beslenmek yani ailene temiz bir tabak yemek sunmak bazen dünyanın en zor şeyi olup çıkıyor karşına.

Durum böyle..herşeyin içinde herşey olabilir,haram bir katkı olmasa bile zararlı birşeyler vardır ve dediğim gibi böylece elin kolay kolay raftaki ürüne uzanamaz oluyor bir süre sonra.
Nicedir sadece bio yani organik ürünler alıyorum,evimde henüz yoğurt yapmadım belki bir ara denerim yoğurdu kısaca süt ürünleri dahil herşeyin bio olmasına özen gösteriyorum.

Bu biraz maliyetli yani demek oluyor ki az alacaksın ama en azından temiz gıda tüketme oranını biraz daha yükselteceksin.
Reçeller taze salata karışımları,tahıllı veya meyveli yoğurtlar bazen sebze bazen meyve organik olarak raflarda varsa alınıyor yoksa bir mandalina bile almıyorum çocuklara.
Bir mandalina için bile markette uzun uzun konuşmalarve açıklamalar yaptığımı bilirim.
Nasıl alabilirsin ki Narenciye fabrikasında çalışan bir akrabamızın ''yurtdışına giden meyveler hızlıca renk alıp olgunlaşması için gece boyunca bu işlemi hızlandıran kimyasallar kazanlarında bekletiliyor'' dedikten sonra.
Durum bu noktaya kadar gelmiştir.

Çikolatalar gofretler bisküviler vs çocukların en çok sevdiği şeylerdir ek olarak cipsler ve tabii ki başımın belası şekerlemeler (haribo türleri) tüm bunları eve sokmamak için tam bir mücadele içindeyim.

Bazen canım istemese bile gecenin bir vakti çocuklar istedi diye kurabiye yaptığımı bilirim puding pişirdiğimi bilirim gece yarıları dahi kalkıp bunu yaptığımı bilirim ki akıllarında o şüpheli o jelatinli abur cuburlar kalmasın.

Çocuklarıma bu hassasiyeti nasıl kazandıracağım bilemiyorum.
Onların bu şekilde düşündüğümü ve bu konuda oldukça hassas olup özen gösterdiğimi bildiklerinin farkındayım arkadaşlarının evlerine bile gönderemiyor bazen sırf ne yiyeceklerini bilemiyorum diye.
Sıkı sıkı da tembihliyorum ''yavrum şundan varsa yeme bundan varsa canım istemiyor de bak mutlaka yeme mutlaka de tamam mı'' desem bile çocuktur iradesi ne denli güçlü ne derece karşı koyabilir bilemediğim için her zaman tedirgin oluyorum.

Etkiliyor yiyeceklerimiz vucüdumuza giren her gıda muhakkak etkiliyor görüyorum.Davranışları etkiliyor tepkileri etkiliyor algıları etkiliyor ilişkileri etkiliyor ibadeti sevgiyi hürmeti etkiliyor..

Elimden geleni kendim yapmaya çalışıyorum evde mutlaka bir tatlı olmadı en azından bir kek bulunduruyorum ki çocukların canı bir şeyler çekince hemen alıp yiyebilsinler ama marketlerdeki rengârenk abur cuburlar gibi olmuyor o denli mutlu olmuyorlar ne yazık ki yine de alabildiklerimiden sık sık alıyorum ve hep anlatıyorum hep tembihliyorum..tükettiğin her lokma ya huzur verecek sana ya da huzursuzluk,dikkatli olmalısın ne yediğine nerden yediğine dikakt etmelisin..öyle yapmalısın böyle yapmalısın reddetmelisin gerekirse aç kalmayı göze almalısın diye diye konuştum ve konuşmaya devam ediyorum..

Güngeldi doğum günlerinebilegöndermedim çocuklarımı sırf o pastalar yüzünden..aşırı derecede şüphe duyarım pastalara ve şekerlemelere,herkes aynı hassasiyeti göstermediğine de şahit oldum ne yazık ki.

Rabbim herkesin yardımcısı olsun inşallah..

Bu güne dek tespit ettiklerim ve sakındıklarımı yazmak istedim bugün bizim gibi yurtdışında olup bu tür sıkıntıları olanlara veya bilmeyenlere veya bilip bu yayın versilesiyle paylaşmak isteyenlere yazmaları için vesile olsun istedim..

Allah'a emanet olun bildikleriniz varsa eklemeyi lütfen ihmal etmeyin.Kiremithanem
Kiremithanem

”Bu Dünyada Çiçeklere Bakmak İçin Cehennemin Çatısında Yürüyoruz,Haydi Gelin,Çatıya Çıkalım!”

13 yorum:

 1. okurken yüzümde hafif bir tebessüm belirdi :) bu kadar dikkat etmen beni çok gururlandırdı anne gibi anne dedim :) maşAllah..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. O kadarı bile yetmiyor işte zaman kötüüü zaman pek çetiiiin,Allah razı olsun😘

   Sil
  2. hepimizden inşAllah..

   Sil
 2. :) blogunuzu yenı farkettım cok sade ve hos bır tasarımınız var bana da beklerim..

  www.balinkokusu.com

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sizin tasarım da güzel teşekkür ederim⚘

   Sil
 3. Gerçekten çok haklısınız Avrupadaydanız alacagınız herşeyin arkasını tek tek okumanız araştırmanız gerekiyor. Özellikle domuz olması... Et alırken tavuk alırken helal olup olmadığını araştırmanız gerekiyor. Bir çok şeker ürünlerinde domuz jelatini kullanılıyor ... Türkiyede bu konuda insan daha rahat. Güzel bir konuya değinmişsiniz, Annelik duygunuzuda tebrik etmek isterim evlatlarımızdan biz sorumluyuz, onlara iyiyi kötüyü doğruyu yanlışı anlatmakda biz anne babalara düşüyor. Teşekkür ederim sevgiler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Avrupa'daki durum gerçekten çok farklı çok iyi araştırmak lazım her seferinde de mümkün olmuyor ana hamdolsun Türk ürün ve bakkalı var ayrıca kasabımız da çok dürüst bir insan.
   Ben teşekkür ederim benden de sevgiler💕

   Sil
 4. Bir hafta tatile gidince bile insan ne yiyeceğini bilemiyor, bizimkiler döner dönmez şarküteri ve abur cunura saldırıyorlar. Sürekli yaşamak,hele ki küçük çocuklarla ne kadar zordur.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Frankfurt ta işimiz oluyor bazen de gittiğimizde ne yiyeceğimiz şaşırıyoruz çok şükür ki bi simit sarayı var da oraya gidiyoruz.

   Sil
 5. Çocukları hazır gıdadan uzak tutmak çok zor gerçekten. Reklamlarda verilen mesajlar onların zihninde önemli yer tutuyor.İşin haram-helal kısmına gelince dünyalık kaygısı her şeyin önüne geçmiş maalesef

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Son zamanlarda "sizin evde Coca Cola var mı?" sloganıyla bir reklam dönüp duruyor istisnasız her seferinde 2.5 yaşındaki kızım dönüp bana bu soruyu soruyor.
   Çok etkileniyorlar gerçekten bu da o çokluğu kısmen ifade ediyor işte.

   Sil
 6. of ya hayat ne zor yaaa :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evlenme çocuk yapma dünyayı gez ahir zamandayız🙄🔫

   Sil