21 Kasım 2017 Salı

Tarih Sıkıcı Mı?


Tarih kitaplarına bakınca insan tarihi çok sıkıcı buluyor ben şahsen öyle düşünüyorum yani öyle bir şekilde yol alıyor ki olaylar hem kitap tadında ilerliyor sayfalar hem de belgesel tadından ancak genel olarak tarih kitapları sıkıcı gelmiştir bana hep.
Kitapların sıkıcılığını ve tarihe karşı ilgimi cezbedecek bir şeyler var ama.O da tarih ile ilgili konuşanları dinlemek.
Tarih boyunca yaşananları bir konuyu veya olayı çok iyi araştırmış ve bilen birinden dinlemek bambaşka bir şeydir..hele ki anlatan kişiliği ve birikiminden yola çıkarak kendi içinde yaptığı yorumların doğruluğu sağlam zemine basıyorsa anlatılanların tadından yenmez,pardon dinlenmez..

Kısa bir örnek:
Bir büyüğümüzden eski hikayeler dinleyince nasıl etkilendiğimizi biliyoruz.Hatta bir hikaye ile çoğumzu yetinemiyoruz..

Tarihte yaşananlara bu şeklide kulak kabartan bir insanın ilgisini çekmek sanki daha etkili.Tarihi bilmek de çok gerekli bence.
Herşeyin tarihi ve tarihçesi var,bir icatın bir yemeğin bir adetin bir devletin,herşeyin..
Her biri de basit değildir diye düşünüyorum yani günümüze bakıp geçmişi biraz hayal eder gibi düşünürsek veya kendi kurgumuzu yaparak canlandırmaya çalışırsak biraz daha obketif olarak da incelersek tarihin hiç de sıkıcı olmadığını hatta anlatılandan ve yazılandan çok daha aksiyonlu ve hareketli geçtiğini olayların çok daha derin etkiler bıraktığını görmemiz mümkün..

Tarihten bir çok alıntılar eklemek mümkün ama eklemeyeceğim..benim dile getirmek istediğim tarihim yazılanlardan ibaret olmadığıdır.Yada tarihi birileri istediği gibi yazdığı/anlatmasıdır bu yüzden hem iyi araştırmak lazım hem de iyi dinlemek lazım aynı zamanda da alınan bilgileri iyi filtrelemek de lazım..kısaca tarih okumak veya öğrenmek gerekli olduğu kadar da zordur.

Tarihte yaşananlar bazen birbirine benziyor evet bir çok şey tekrar farklı form ve mekanda tekabül edebilir ama benzerlikleri de yok değil..sanki,bir kişinin/kişilerin kaleminden çıkmış gibidir okuduğumuz ve anlatılan olaylar ve sanki tarihin büyük bir kısmı gelecek olan nesli saptırmak,şaşırtmak veya kandırmak için yazılmıştır..

Düşünüyorum da;bugün haberlere çıkanları görünce insan yeri geliyor etkileniyor yeri geliyor kızıyor yeri geliyor şaşırıyor.
İşte bugün gündemde olanlar kısa bir süre sonra tarih olmaya mahkum olan şeylerden ibarettir.
Bugün dünya sıkıcı mı,olaylar sıkıcı mı?..sıkıcı tanımını da biraz açabiliriz aslında tam da bu noktada..

Sıkıcı tanımının iki açılımı/açıklaması olabilir:


1-İnsanın canını sıkan,empati kurmasın ısağlayan,üzen ve düşündüren türdeki sıkıcılık
2-İnsanın ruhunu daraltan,insanın bir an evvel bitmesini istediği şeyler.

Dünyamıza ve bugün yaşananlara tekrar bakalım şimdi..

Alışveriş çılgınlığı,ahlaksızlık,insanın değersiz bir varlığa dönüştürülmesi,kapitalism,gençlerin uyutulması,yaşlıların yavaş yavaş unutulması,kişilerin kişiliklerini bulmaları için başkalarına ihtiyaç duyması yardım istemesi,çeşitli bağımlılıklar..
Bunların tümü muhteşem gelişmeler değil mi?

Peki sıkıcı mı?

Hiç de sıkıcı olduğunu düşünmüyorum çünkü bir çok kaynak niteliğinde siteler ve gazetelerimiz var.
Yazarlar,çizerler kendi bakış açılarıyla ve tamamen objektif bir şekilde bugün yaşanan olayları kaydetmektedir.
Dolayısıyla kimin neyi nasıl yazdığı olayları nasıl yansıttığıdır geriye kalan,yani tarihte kalacak olanlar..Kiremithanem
Kiremithanem

”Bu Dünyada Çiçeklere Bakmak İçin Cehennemin Çatısında Yürüyoruz,Haydi Gelin,Çatıya Çıkalım!”

6 yorum:

 1. Ne yazık ki tarihimizi ve dünyada yaşanmış önemli olayları yarım yamalak biliyoruz.Tarih bilinci kazanmak dünyanın gidişatını yorumlayabilmek ve millet olma bilincini kazanmak için elzem. Ders kitaplarındaki tarih anlatımı ise ne yazık ki sıkıcı. Ancak birikimli tarihçilerin yansız bir şekilde anektodlarla anlatımı tarih sevgisi oluşturabilir. Şunu da düşünmeden edemiyorum. Dünyayı yönetenler tarihten ders almalı. Böylece belki acılar epeyce son bulur.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bunu yapmak da yetenek işi işte.
   Belki de uzun uzun veya çok detaylı anlatıldığı için sıkıcı örnğin tarihçiler mutlaka tarih vererek anlatırlar..ben o tarihi duyduğum anda beynim otomatik olarak kilitleniyor çünkü benim beynim sayısal ağırlıklı çalışmıyor.

   Sil
 2. Salt tarihi kitaplar bana da çok sıkıcı geliyor; ama tarihi bilgilerin yanında abartıya kaçmadan biraz da kurguyla oluşturulan tarihi romanlar daha öğretici ve eğlendirici bence :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. O kitapları yazan da sıkılmıştır yani yansıyor değil mi o ruh hali yoksa bana mı öyle geliyor ama sohbet esnasında dinlediğim zaman o ortamdan uzaklaşmak gemiyor içimden o denli keyif alıyorum.Örneğin Pelin Çift'in Gündem ötesi programını çok beğeniyor ve severek izliyorum müsait olunca.

   Sil
 3. İlber Hoca bir keresinde " tarihi sevmek ve anlamak, bir ülkede bir dönem yaşanırken, diğer ülkelerde nelerin olduğunu bilerek mümkündür " demişti. Bize anlatılan ve okutulanlar bu paralellik olmadığından hep askıda, boşlukta sanki.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hocam haklı Tülin hanım anlamak için bilmek lazım bilmek için de dinlemek tabii konuşan da anlattığını karşı tarafa aktarmayı bilmeli.

   Sil