1 Kasım 2017 Çarşamba

Suyu Üç Yudumda İçmek


Esas olan suyun yavaş yavaş içilmesidir. Suyun miktarına göre yudum sayısı artırılabilir ve azaltılabilir. Suyu üç yudumda içmek sonunda Elhamdülillah demek; su içmenin adaplarındandır. Peygamberimiz (s.a.v.) buyuruyor: “Suyu çocuğun memeyi emmesi gibi için. Depodan doldurur gibi içmeyin. Ondan ciğer hastalıkları zuhur eder.”

İnceliklerle doludur hadisler bir de zamanla gül gibi açılır.
Bir bakmışsın asırlar evvelinde söylenmiş bir söz günümüz doğrularının merkezinde yerini alır..

İnceliklerle doludur dinimiz.
Japonların kültürüne ilgi duyanlar beni daha iyi anlayacaktır,onların bir çay hazırlama ve çay içme seramonisi vardır..her hareketi yavaş yavaş zorlamadan acele etmeden yaparlar.
Giydikleri giysinin uzun kollarını hafifçe çekerken bile acele etmezler usulune göre yaparlar..işte bizim dinimize de böyle bir incelik böyle bir zerafet yakışır.

Ha bizim dinimizde bu kadarı yok diyenler olabilir doğrudur,çünkü dinimizde dahası var ama önemsenmeyince kıymeti zamanla zarar görmüştür.

Efendimiz (s.a.v.) suyu ve diğer meşrubatı üç nefeste içer (Buhâri, Eşribe, 26) ve bu hususta da şöyle buyururdu: “Deve gibi bir nefeste içmeyin. İki veya üç nefeste için. Bir şey içeceğiniz zaman besmele çekin; içtikten sonra da «elhamdülillah» deyin! ” (Tirmizi, Eşribe, 13)

Peygamber (s.a.v.)suyu üç nefeste içmenin faydalarını şöyle açıklamıştır:

1. Üç nefeste içen kimse suya iyice kanar, böylece susuzluğu teskin edilmiş olur.

2. Suyu üç nefeste içmek sağlığa daha uygundur. (Müslim, Taharet, 65; Eşribe, 121)


Suyun mideye azar azar inmesi halinde insanın vücut yapısı, onu hemen ihtiyaç duyulan yere sevk eder. Çok miktarda suyun birden hücumu halinde ise vücut, dengesini kaybederek vazifesini tam olarak yapamaz: 

Üşüyen bir kimse midesine aniden inen suyun soğukluğu ile daha da üşür; hararetli vücut da bir anda gelen çok suya karşı tepki gösterir ve suyun serinliğinden tam olarak istifade edemez. Yavaş yavaş ve azar azar içilmesi durumunda ise bu gibi zararlı durumlar söz konusu olmaz.

Bir bakıma bizim kendi vucüdumuza göstermemiz gereken yüksek saygı da ifade edilmektedir burada..vucüdumuz bizimdir elbette ama onun da bir sistemi bir işleyiş biçimi var sırf o mide içimizde olduğu için istediğimiz gıdayı istediğimiz şekilde ona dolduramayız,olay kısaca böyle kardeşlerim..

Bir şey içerken, meşrubatın içinde bulunduğu kaba herhangi bir sebeple üflenmesi de uygun görülmemiştir. Ebu Said el-Hudri’den rivayet edildiğine göre, Peygamber Efendimiz içilecek şeylere üflemeyi yasaklamıştı. Bir adam:

– Kaba çerçöp düştüğünü görürsem ne yapayım? deyince:

“– Düşen şeyi dök!” buyurdu. Bu defa adam:

– Bir nefeste içince suya kanmıyorum, dedi. Resul-i Ekrem de:

“– O takdirde su kabını ağzından çek! (Üç yudumda iç!) ” buyurdu. (Tirmizi, Eşribe, 15)

İstifade etmemiz dileğiyle..


Kiremithanem
Kiremithanem

”Bu Dünyada Çiçeklere Bakmak İçin Cehennemin Çatısında Yürüyoruz,Haydi Gelin,Çatıya Çıkalım!”

2 yorum:

 1. Malesef çok fazla su içebilen biri değilim. Yudumlar 3den de fazla oluyor bende genelde. Bazen yudum biraz büyük olursa ciğerlerimde ağrı hissettiğim olmuştur.
  Tüm hadisleri yapabilseydik daha sağlıklı bir hayatımız olurdu muhakkak.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hadislerde muhteşem bilgiler var elimizden geleni yaparız inşallah aslolan niyet değil mi.

   Sil