21 Kasım 2017 Salı

Bir Dal Kalite Alabilir Miyim Lütfen


Geçen gün bir yayınım için görsel arıyordum.
Sanırım Türk Bakkalı yayınım içindi bu görsel arayış..evet öyleydi,haliyle Google'a girip bakkal fotoğrafları yazıp enter tuşuna bastım.
Karşıma çıkan sonuçlarda bir çok görsel vardı ama nerdeyse hiç biri hatta nerdeyse demeyeceğim hiçbiri güzel çekilmiş,özenli bir görünümde değildi.
Kalitesiz fotoğraflar,düşük çözünürlük,fotoğrafların üzerinde kırmızı veya sarı renkte kocaman yazılar.
Abartılı bir şekilde bir şeylerin başlık olarak fotoğrafın üzerine yazılması ve daha bir çok şey..sonuç olarak hiç bir fotoğraf seçemedim çünkü hiç biri bir şeye benzemiyordu.
Bir sitenin reklamını yaptığı bir marketin cafe bölümü hariç o görsel takdire şâyan güzellikteydi ama telif hakları ihlali olabilir diye görseli almak istemedim..

Sonra bakkal kelimesini girerek (ingilizce)bir de yabancı sitelere baktım.
Fazla söze de gerek yok sanırım bundan sonrasına..her biri pırıl pırıl hem yüksek kalitede hem de ebatları oldukça tatmin ediciydi çoğu duvar kağıdı olacak boyutlardaydı üstelik.

Youtube'da olduğum zaman yorumları genelde okurum..bu güne dek izlediğim videoların çoğunda ama çoğunda yorumlar hep küfür içeriyor tabii ki Türkçe.
Birbirine sebepsiz çatanlar laf atanlar birbirine girenler..çoğu zaman bu Türk yorumcuları yorumlarını İngilizce de yazmaktadır elbette video yabancı bir video olunca mesela böylece ne oluyor,Türklerin küfürlerini birbirlerine karşı nasıl davrandıklarını herkes görmüş oluyor.Ne güzel(!).

Kıyaslamaktan hiç mi hiç haz etmiyorum ama bazen gerçekler beni çok üzüyor,geriliyorum.
Bu videolarda Türklerin bu şekilde bir tavır içinde olmaları acaba neye hizmet etmektir neyin nesidir?

Kadınlar

Almanyaya gelenler bilir,biz Türkler yüksek sesle konuşmayı severiz ona bişey demiyorum peki siz hiç yurtdışında her hangi bir Türk ile karşılaştınız mı?davranışlarına dikkat ettiniz mi bilmiyorum ama ben özellikle biz Türklerin mutlaka sergilediği bir davranıştan bahsetmek istiyorum.

Show yapmak.

Evet aynen böyle show yapmaktan büyük keyif alıyoruz.
Günün birinde otobüsteyim,bir durakta otobüse iki bayan girdi Türk oldukları aşik'ar Trük olduğum aşikar zaten ben telefonda konuşuyordum duymamaları da mümkün değildi.
Bu iki ham-fendi ilk başta biraz Türkçe konuştuktan sonra çatır çatır yüksek bir ses tonuyla vurgusuna virgülüne itimat ederek Almanca konuşmaya başladılar.Hissediyor insan bu tavrın kiem karşı olduğunu.Duruşları bakışları değişik show yapar gibi seni ezmek ister gibi (ne gerek var ise artık) ince bir kibir içinde olurlar.
Aynen böyle olurlar..
Türkiyeye de ne zaman gittimse bu style diyeyim davranışı farklı bir formatta gördüm.Kadınlar yanındaki veya çevredeki kadınları ezmek yok etmek istercesine bir hal sergilerler.

Olay nedir abi(!!) demek istiyorum böyle olunca..çünkü gerçekten olay ne?
Tanışmıyoruz,din kardeşiyiz yine de..bu kibir niye anlamış değilim..nezaket yok saygı çok ço kaz o da yapay bir saygı ve bu çevrede bulunan bir çok insanı rahatsız ediyor bakın insanı diyorum ne kadın ne erkek ne çocuk ne Türk ne Kürt ne İngiliz ne de başka bir şey..bu tavır elbette bloglarda da var..

Bloglardaki ise biraz daha farklı,dijital style.
Çünkü blogda bu tavrı sergileyen bir çok şey umrunda değilmiş gibi davranır yani yazar.Blog dışındaki kendisi gibi değildir ama öyle olmak için de az kalmıştır böyle olmayı istemektedir.
Küçücük bir olayı büyütebilir ve gündeminin ortasına taşıyabilir.Bakkal laf atmış,komşu balkondan aşağıya su dökmüş biri ona onu demiş bunu demiş..yazacaktır bunu,hemde en basit cümlelerle en düşüncesiz cümlelerle ifade edecektir bunu.
Ne imlâ kurallarına dikkat edecektir ne de kimin ne dediğine ne düşündüğüne..dolayısıyla ne bir edep var ne bir incelik ne de saygıdan bir eser..

Şimdi tüm bunları bir başlık altında kolayca toplayabiliriz.

Birbirini çekememek,tanımadığın birine karşı havalara girmek veya kibirlenmek,özenmemek en küçük bir şeye bile veya yapılan işi önemsememek itibarsız davranmak ve patavatsızca konuşmak yani sadece iş bir şekilde bitsin diye iş yapmak veya sadece konuşmuş olmak için konuşmak.

Biz bunu neden yapamıyoruz?

Yabancılar bir çöpün fotoğrafını çekerken bile bu derece özen gösterirken biz neden alelacele yapıyoruz,neden özenmiyoruz..kapımız çatımız çöpümüz dilimiz tavrımız neden bu durumda?

Biz bunu neden yapamıyoruz?

Yabancılar(istisnalar hariç) sana saygı gösterecek,yol verecek veya yer açacak veya rahatsızlık vermemesi için kenara çekilecek veya ne bileyim bir şekilde ve olabildiğince ne yapıyorsa daha sessiz daha dingin bir şekilde yapacaktır.

Tüm bunlar KALİTESİZLİKTİR
Ve her biri ama her biri bizi tanımlar,ifade eder,gösterir..yapmayın lütfen ve lütfen elinizin altında varsa bir dal kalite alabilir miyim..

Lütfen?


Kiremithanem
Kiremithanem

”Bu Dünyada Çiçeklere Bakmak İçin Cehennemin Çatısında Yürüyoruz,Haydi Gelin,Çatıya Çıkalım!”

23 yorum:

 1. yuz yılllarrrr daa geçse bir dal kalite türklerden alamazsın cankuş....

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yine de benim ümidim var,olsun da istiyorum.

   Sil
  2. ben sana istediğini veririm canımın içi...

   Sil
  3. Sen blog aleminde karşıma çıkan güzel yüreklilerdensin hiç şüphem yok💕

   Sil
 2. Doğru söze ne denir ki..Ne yazık ki arzu ettiğimiz seviyeye ulaşmamız çok zaman alacak.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bir şeylerin değişmesi veya geri gelmesi gerek nereye kadar böyle.

   Sil
 3. Yurdum insanı işte :) Yine de yurt dışı gezilerinde özlüyorum ülkemi :) Tuvalet için para almaz bizim lokantacılar :)Şaka bir yana umarım gerçek anlamda eğitim seviyemiz yükselir de daha kaliteli ve insanca ilişkiler yaşarız...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sorun tuvalet değil ki burada paralı tuvalet ben görmedim bu üne dek mesela ama başka şeyler var daha çok rahatsızlık veren ve insanı üzen değil mi Yurdagül hanım mutlaka denk gelmişsinizdir ki bizim dinimiz de atalarımız da ne güzel insanlardı dürüst zarif ilim sahibi..
   Batı bunları bizden almadı mı?..

   Sil
 4. Gerçekleri görmek bazen üzücü olabiliyor.Youtube yorumları benim de dikkatimi çekiyor.Yemek tarifi videosunun altında küfürlü yorum yazanlar bile var.Gerçekten çok üzücü bir durum.Lakin bu küfürlü yorumları youtube kanal sahibi neden yayınlar ? orası beni çok düşündürüyor.
  Türkiye olarak kat etmemiz gereken çok yol var gibi.Modern olmanın sadece kılık kıyafetle olduğu düşüncesinden çıkıp,düşüncelerimiz ve yazdıklarımızla modern olmak dileğiyle..
  O zaman bir dal kaliteyi her yerde görebileceğiz.
  Sevgiler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet Sibelim yemek kanallarında bile bu tür yorumlar yapılır erkekten haklısın ne gerek var demeye bile gerek duymuyorum bazen onlar bir sebep bulup böyle bir polemik meydana getiriyorlar.
   Böyle olmak yakışır mı bize Allah aşkına..dediğin gibi evlerimize kılık kıyafetlerimize özendiğimiz gibi biraz da dil ve davranışlarımızda da bu ozeni göstersek çok çok fark olacaktır.

   Sil
 5. Oooo şimdi yazılarımı yazarken çok fazla düşüneceğim haklısın aklımıza geldiği gibi yazmamalıyız sevgiler:))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ah yok seviyesizlik ve küfürden bahsettim o tarafa çekmeyelim etrafta blog kalmaz😘

   Sil
 6. sözlerini tek tek anlayarak okumak için özenle tekrar okudum.. ben bir örnek vermek istiyorum mesela bir başka ülkeye gittiğin de kendi dillerinden güzel kelimeler öğretmek isterler ama bizim ülkemiz de maalesef durum tam tersi her gelen turiste ilk önce küfür öğretiliyor ve bunun anlamını merhaba olarak açıklıyorlar.. zihniyet yok ..daha küçücük çocuklar sokaklarda annelerine küfür ediyor.bilinçli olmamız ve küçük büyük demeden bu işin ucundan tutmamız lazım,hem unutmayalım ki büyük yangınlar küçük kıvılcımlarla başlar :)) inanıyorum ki dünya bizimle güzel olucak..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Medyanın bunda etkisi büyük aslında,dizilerin çoğu şiddet ihanet iki yüzlülük hırs ve ahlaksızlıktan ibaret bunlar izlenir mi hiç ama izleniyor hem de çok fazla.
   Ordan öğrendiklerini çocuk elbette önce ailesinde ev ortamında ardından da sokakta uygulamak isteyecek çünkü madem ki evde bunları izlemek serbest böyle davranmakta da bir sorun olmaz mesajı çoktan verilmiş oluyor.
   Rabbim muhafaza etsin demek istiyorum yine de güzellik olacak emek verirsek biraz daha seçici ve özenli olursak,bu zor değil ki yaa🙃

   Sil
  2. maalesef ki haklısın..evet zor değil ve gerçekten bir gün olucak yeter ki biz biraz çaba gösterelim inanıyorum ki bizimle birlikte çok kişi o ipin ucundan tutup çekicektir..

   Sil
  3. İnşallah..çünkü hadi biz birbirimize tahammül gösterebiliriz bir şekilde ama dış dünyadaki imajımız da önemli.
   Üzülüyorum "Türk işte ne bekliyordun ki" dediklerinde.

   Sil
 7. Paris'te Eyfel Kulesi'nin altında sandviç yiyorduk Can'la. Her yer kalabalık, insanlar kuleyi gezmek için upuzuun sıraya girmişler. O kadar kalabalıkta tek bir adamın sesi duyuluyordu. Tabii ki Türk. Gezmeye gelen arkadaşına oraları nasıl bağırarak anlatıyor. İnanılmaz..

  İnternetten resim arıyorsam hep ingilizce yazıyorum. Dediğin gibi en güzel fotoğraflar ya da çizimler yabancılarda çıkıyor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İtalyanlar Yunanlılar sipanyolalr da yüksek sesle konuşur Handan bu beni çok az rahatsız ediyor ama insanın gözüne baka baka aşağılayıcı bir tavır içinde olmalarını anlayamıyorum.Kadınlar bunu yapıyor erkeklerse tavus kuşları gibi bir taraflarını kabartırlar :))
   La İlahe İllallah..

   Sil
  2. Sipanyollar İspanyollar oluyor,anladın sen onu :))

   Sil
 8. Belki bu durumun temelinde insanın kendini sevmemesi yatıyordur bilemiyorum. Ama şu bir gerçek -en azından benim gözlemlerime göre- kendiyle az buçuk barışık insanlar daha sakin, daha kibar oluyorlar. Tabii sayıları oldukça az maalesef.

  Youtube yorumlarını çoğu zaman okuyamıyorum bile. O ne küfürler, aşağılamalar inanılmaz! Nedir bu birbirimizle derdimiz? Bir başkasını mutsuz etmeden mutlu olmayı bilmiyor muyuz acaba?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Doğrudur arkadaşım belki bu biraz da insanın kendisine duyduğu saygı ile alakalı yani sen varlığını bu şekilde önplana çıkarma ihtiyacını neden duyuyorsun bir düşünmek lazım bunu..

   Sil
 9. bence kişinin kendine olana saygısızlığından tüm bunlar.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Saygısızlık kimseye yakışmıyor Ezgicim ister kendimize ister çevremize karşı olsun.

   Sil