29 Kasım 2017 Çarşamba

Artık Mümkün


Nasıl da bu kadar çok etkileyici şeyin altında bıraktık kendimizi..konuyu anlatmakta bile sıkıntı çekiyorum,yazdıkça anlaşılabilir dolayısıyla anlamak için okumaya devam etmeniz gerek.

Pencereden dışarıya bakıyordum geçen gün.Pencereden dışarıya baktığım bir anda ağaçların yapraksız kaldığını,gökyüzünün sürekli renk değiştirdiğini,bulutların da onunla birlikte sürekli şekil değiştirdiklerini izledim bir süreliğine.
Bulutlar birbirini takip eder gibi koşuyordu sanki..akşam yaklaşıyordu,gün ışığını yitiriyordu,azar azar..ve sonra tüm bu gördüklerimi aniden çıkan kızıl bir güneş yerle bir etti..gözlerim kamaştı ve az önce izlediğim ağaçlar yok oldu bulutlar yok oldu ıslak caddeler yok oldu gökyüzünde uçan uçak da kayboldu..güneş kısa bir süreliğine çıkmış olmasına rağmen gözlerimi kamaştırdı çevredeki her şeyi yok etti sanki..

Birden kendi hayatımı görür gibi oldum..bir çok şeye maruz kaldığımı hissediyorum,bir çok kişiden gelen mesajlar veya bir çok kişinin yazdığı yazılar veya paylaştığı fotoğrafların etkisi altında kalıyorum..birden dünyama doğuyor bunlar güneş gibi ve bazen bir fotoğraf bile hayatımda yer alan güzellikleri görmezden gelmeme sebep oluyor..ikindi vakti aniden çıkan o kızıl güneş gibi..

Eskisi gibi olmak pek mümkün görünmüyor artık biliyorum..güzel sunumlarla sunulan bir çok şeyin zararlarını da fark edemez olduk onun da farkındayım ancak kendime ve kendi hayatımla başbaşa kalmayı o kadar çok özledim ki..

Hayatım eskiden (internetten önce) çok daha anlamlıydı..çok daha güzeldi yaşamak sanki..günler bazen ağır geçiyordu bazen zaman geçmek bilmiyordu bazen sokakta çıkan bir otun nasıl yavaş yavaş büyüdüğünü takip edebiliyordum..ama şimdi sanki üzerime istemediğim bir yağmur yağıyor gibi hissediyorum..istesem de kurtulamıyorum,kuru bir alana geçemiyorum..bu yağmur evin içinde de yağmaya devam ediyor evin dışında da..

İnternet hem nimet hem lânet..bu yağmurun sürekli yağmasını istemiyorum..ne ilgi alanıma giren ne de eskiden asla dikkatimi çekemeyecek olan şeylerin etkisi altında kalmak istemiyorum artık..eskiden hoşlandığım şeyleri KEŞFEDİYORDUM şimdilerde ise birinin hoşlandığı bir şeyden hoşlandığımı görüyorum.
Eskiden kendimi ifade etmek için uzun uzun düşünüyordum veya düşünmeden defterimi açıp bir iki satır yazıyor bir süre sonra okuduğumda değişk yönlerimi fark edebiliyordum..ama şimdilerde bu mümkün değil..

Blog hariç hiç bir sosyal medya aracını kullanmıyorum,blog dışında kismeyi takip etmiyorum yaşamına şahit değilim veya benimle paylaşılan yaşamının cicitarafına şahit değilim..bazen düşünüyorum da insanlar artık ağlamıyor heralde..
İnsanlar artık üzülmüyor heralde..heralde herkes istediği gibi yaşıyor belki ama bu mudur insanın istediği veya bizim için ideal yaşam biçimi bu mudur?

İnsan dediğin kazanır ve çoğunlukla kaybeder,güler ama çoğunlukla ağlar..değil mi?..
Dünya imtihan yeriyse bunlar yaşanmalıydı değil mi?
İnsan bu dünyada çektiği sıkıntılar ile gelişmeliydi Rabbini bulmalıydı ve karakterini şekillendirip Cennete girecek kıvama getirmeliydi kendini değil mi?

Dertsiz,tasasız nefsin peşinden giderek Cennete girecek kıvama gelmek mümkün mü..ben gelemeyeceğim galiba o kıvama..

İnterneti bilinçli kullanmak mümkün gibi görünse de bilinçsiz olarak etkisi altında kaldığımız bir çok şeyin tesiri bizi değiştiriyor bir süre sonra..biz biz olmaktan çıkıyoruz..ben kendi adıma böyle hissediyorum..

Parasızlık çektiğimiz günler oldu..çocuğumuza bez alamadığımız için yere çökmüş vaziyette ağladığımız günler oldu...bu örnek çok önemli çünkü o gün biz bir çok şeyin farkına varmıştık,anlamıştık hayatın insanı bu şekilde sınadığını ve büyüttüğünü..ağlayabiliyorduk üstelik diken sayısının güllerden çok olduğunu ama şimdi bu mümkün mü..her tarafta her yerde 

MUTLULUK 
BAŞARI 
LÜKS HAYAT 
İDEAL YAŞAM ALANLARI 
YEMYEŞİL BAHÇELER
 KUSURSUZ BİR CİLT 

ARTIK MÜMKÜNHer yerde bu mesaj her yerde bir pano bir bröşür bir yalan...her yerde bu yalan..

ARTIK MÜMKÜN

ARTIK MÜMKÜN 

ARTIK MÜMKÜN..

Kandiliniz mübarek olsun... Kiremithanem
Kiremithanem

”Bu Dünyada Çiçeklere Bakmak İçin Cehennemin Çatısında Yürüyoruz,Haydi Gelin,Çatıya Çıkalım!”

16 yorum:

 1. Evet, Kandilimiz Mübarek Olsun.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Allah razı olsun Tülin hanım,amin..

   Sil
 2. Bu kandil bir vesile olsun insAllah artik mumkunlerin yerini tefekkur alsin...

  Zira artik mumkun çivisi beynimize surekli heryerde her sekilde kazindikca artik herseyin insan eliyle yapilabilir oldugunu zanneder olduk.Allah c.c muhafaza buyursun herşeyi kul kendisinden bilip ben yaptim ben ettim ben istedim ben takdir ettim ben calistim ben aldim gibi benlik duygusunu ön plana geçirip herseyi kendine ilah edip putlastirdikca nimetlerinde gunden gune sayisi artar oldu...

  Oysa herseyin Yaraticisi kutsal kitabimizda bir kez bile "ben" dilini kullanmiyor ustelik en dogal hakki oldugu halde.surekli "biz" diyor...

  Ve soruyor "hic dusunup akil etmezmisiniz"???

  YanıtlaSil
 3. Gene yüreğini sağlık. Nede güzel anlatmışsın..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim cankuş yüreğine sağlık.

   Sil
 4. Mümkün olmayan şeylerle sınanmaya görelim, herşey bir anda değişir. Hayırlı kandiller...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. En iyi ihtimal çuvallarız..sonrak isenaryolar iç karartıcı..
   Sizin de kandiliniz mübarek olsun.

   Sil
 5. Nasıl da güzel kaleme dökmüşsünüz çok akıcı bir yazıydı,nasıl bittiğini anlamadım. Deep önermiş ayrıca sizi severek takipteyim.Sevgiler <3

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sıkıcı olur diye uzatmadım ki yine de uzun bulanlar olabilir,teşekkür ederim.

   Sil
 6. Benim de sloganım mümkünlük üzerine :) Bu güzel yazının puntosu bana küçük geldi.Biraz büyültsen sanki daha iyi olur canım benim :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sevgili Yurdagül hanım puntoya hiç dokunmadım ama elbette öyle olabilir mutlaka bir çaresini düşüneceğim dile getirdiğin için teşekkür ederim..sevgiler.

   Sil
 7. İyi Kandiller.

  Benden de azmış sosyal medyadaki payınız :)))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Burdaki dostları ihmal etmek anlamıan gelirdi başka alanlarda da oluşum dolayısıyla burdaki dostları tercih ediyorum ki onlara bile yetişemiyorum bazen vefasızlıkla suçlanabilirim şimdiden bağışlayın beni :)

   Sil
 8. Bir gün geç gördüm yazını ama hayırlı kandiller olsun canım

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Güzel gönlün sağ olsun senin de kandilin mübarek her günün aydın olsun kıvırcık kız :)

   Sil