31 Ekim 2017 Salı

Babalara Ne Oldu:1


Her gün hava nasıl olursa olsun kızları dışarıya çıkartmaya çalışıyorum,nerden kaynaklandığını veya bu adeti nasıl edindiğimize dair hiç bir fikrim yok bildiğim şu var ki çocuk günde bir kez en azından dışarıya çıkmalı.

Kimileri ''Bir gün de çıkmasın ne olmuş'' dese de kısa bir süreliğine de olsa çıkartıyorum.
Konu bu değil yalnız..kızımla bir yere oturmuş cips yiyoruz..
Karşıdan bize yaklaşmakta olan bir 'baba' görüyorum.
Göğsü gururlu bir şekilde kabarmış,omuzlarını yürüdükçe genişletmeye çalışan,adımlarını ayaklarının altında çiçekler varmışcasına,onları ezmemek için hafif hafif atılan türdendi..veya kendisine yakışmayan bir rol oynuyormuş gibi bir hali vardı yine de beceririm bu işi bir şekilde der gibiydi..
Bir eli pantolonun cebinde diğer kolu da bebek arabasındaydı.

Kolu diyorum çünkü eli nerdeyse değmiyordu bebek arabasına,bebek arabası ile gövdesinin arasında bir kol kadar mesafe vardı..uzatmış kolunu eli değiyor mu değmiyor mu anlaşılmayan türdendi..belki de parmakları değiyordu..
Sanki arabada çocuğu değil de başka bir şey vardı,bulaşıcı hastalığı olan bir şey veya onun olmayan emanet olan bir bebek varmış gibi yürüyordu..

Öylesine dikkatli ilerliyordu ki yol boyunca gözümden kaybolana dek izledim onu.Hali tavrı mimikleri bir şeyi haykırıyor hatta bunu destekliyor ıspatlamaya çalışıyordu..''Bakma babayım,ama hala bekar gibiyim,öyle hissediyorum,çocukla güçlü bir bağım yok,bunun olmaması için elimden geleni yapıyorum görüsyorsun,mesafeyi iyi koruyorum...''der gibiydi..

Abartmıyorum..
Bebek arabasına hiç yaklaşmadı,bebeğe hep uzaktan ve kuşbakışı baktı,elini cebinden çıkarmadı bile..

Efendi'...
Dedim kendi kendime..
Yanında bebeğin var ama sen bedenen bile onunla değilsin.
Gezdirmeye çıkartmışsın ama bir an evvel bu yürüyüş bitse de kurtulsam gibi bir halin var ve en acınacak yanın da cool biriymiş gibi davranmaya çalışarak kendini böylesine itici bir manzaraya malzeme ediyor oluşun.

Bebeğin yanında dışarıda bile olamayan erkeğin evde nasıl davrandığını merak ediyorum.
Bebek arabasının yanında yürürken bile havasından ve tavırlarından ''Aslında ben bu bebeği pek istemedim ama oldu bi kere''der gibi bir hali vardı..

Efendi!..
Gövdeni yaklaştıramadığın o minicik yavruya kalbini nasıl yaklaştıracaksın merak ediyorum..
Sordum durdum,çok soru sordum durdum..

Adam gözlerimden kayboldu ama onu unutmadım.
Unutmadım çünkü bu şekilde bebeğini gezdirdiğine şahit olduğum ilk baba değildi..

Sırf çocukları için her tür fedakârlığı göze alan babaların hatırına güzel bir fotoğraf  koydum..Kiremithanem
Kiremithanem

”Bu Dünyada Çiçeklere Bakmak İçin Cehennemin Çatısında Yürüyoruz,Haydi Gelin,Çatıya Çıkalım!”

24 yorum:

 1. Evet var öyle örnekler ne yazık ki

  YanıtlaSil
 2. Şöyle bir araştırma okumuştum.O geldi aklıma bu yazıyı görünce.Çocuklarını gezdiren bekar babalar kadınlar tarafından çekici bulunuyormuş.Bu baba,durumu içselleştirmediği için sanırım pek çekici gelmez kadınlara :) Teşekkürler :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yok Yurdagül hanım bu öyle değildi o tür adamları gördüm sanırım onlar özellikle çocukla çok samimi çok sevecen bir rol içine girerler yani o tatlı ilişki sadece dışarıda sergileniyor yapay olduğundan anlaşılıyor.
   Benim gördüğüm sanki olabildiğince çocuktan uzak durmak olabildiğince kendini korumak derdindeydi yani gören bu adama bebegi birilerinin bu bebegi gezdirmen lazım dediği öyle belli ki,dayatma var sanki.

   Sil
 3. Ben Avrupada yaşadığım için burda o kadar çok görüyoeum babalar çocuklarını gezmeye çıkartıyor yemege götürüyor, belki 3 yaşında bile olmayan çocuguyla o kadar güzel konuşuyorlar ki çok hoşuma gidiyor:) hatta eşimede dedim ne kadar güzel birsey:) ama sizin anlattığınızda tam tersi olmuş ne yazıkki :(

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu manzarayı ben de Avrupa'da gördüm,Almanyada üstelik🙃

   Sil
 4. Arkadaşım bebekleri olduğunda eşinin yanında alt değiştirmesini istemediği söylediğinde nasıl da kızmıştım. Metos doğar doğmaz Can'a bezi verdim ben. Senin de benim de ilk çocuğumuz, ben de senden iyi bilmiyorum, ikimiz de öğreneceğiz. Sanırım Can git yan odada değiştir deseydi kafasına kirli bezi yerdi :D

  Babalar çocuklarına bambaşka sarılmalı ki onların hayata duruşu düzelsin.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hamdolsun eşim de elinden geldiği kadar hep yardım etti hâlâ da yardım ediyor bu tür babaların sayısı az bence ama insan karşılaşınca garipsiyor ben direk kınadım🙈

   Sil
 5. Merhaba... Yazının başlığını gördüğümde babaların çocuklarına ilgisi arttı şeklinde bir yazı beklerken tam tersi bir durum görünce şaşırdım. Ben de bu dönemde durumun biraz daha değiştiğini, babalar sevgi göstermez sadece çalışıp eve para getirir tarzı düşüncenin yavaş yavaş kırıldığını düşünmeye başlamıştım kiiii demek ki yanılmışım ya da bana hep öyle denk gelmiş. Bu arada sizi takibe aldım çünkü yazılarınız gerçekten ilgimi çekti. Ben de neşeli aile bloguma beklerim. wwww.idilob.com instagram:@idilozturkbasara

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İdil hanım(isminiz İdil diye varsayalım hitap ediyorum değilse bağışlayın)evet dediğiniz doğrudur ben de öyle düşünmek istiyorum yavaş yavaş babalar da daha aktif olmaya başladılar tatlı bir yazı değil ama bu ne yazık ki böyle bir manzara her anneyi kızdırırdı eminim eşi de görse kızardı bu babaya🙃
   Size de geleceğim muhakkak sevgiler💕

   Sil
 6. Babalık sonradan gelişen bir duygu sanırım, annelik gibi genlerine tanımlı değil....
  İlginç şu erkekler hakikaten :)))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Böyle bi genelleme yapmayalım ne babalar var anneleri gölgede bırakan sayısı az ama böyle babalar mevcut anne kadar olamazlar tabii ki belki de bu duyguların gelişmesine biz anneler engel oluyoruz farkında olmadan.
   Bebek daha doğmadan inanılmaz sahipleniyoruz kimimiz eşini dahi ihmal ediyor bu tür haller de var.

   Sil
 7. Fotoğraf içimi ısıttı... Ama yazındaki türden baba modelleri fazlaca var ne yazık ki :(

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Fotoğraf çok güzel ben de sevdim ama ev ortamında çekilmiş şüpheli:))))
   Teşekkür ederim❤

   Sil
 8. Babalarla çocukları arasındaki bağı çok önemsiyorum. Genellikle geçmiş yıllardaki yetişme tarzından kaynaklanıyor.Bazen anneler çocuklarına kıyamıyor, hiçbir iş yaptırmıyorlar. Hatta üstüne basa basa "sen erkeksin" diyor. Oysa çocukların babaya da öylesine ihtiyaçları var ki.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Söylediklerinizin tümüne katılıyorum Makbule hanım.
   Geçmiş bir çok yanlışlara zemin oldu tohumlar büyüdü ağaç oldu meyveler de işte böyle çeşit çeşit çıkmaya başladı.
   Ben kadının bu anlamda dediğiniz gibi çok önemli-kilit bir röle sahip olduğunu düşünüyorum.
   Yani babayı da bir çok duyma katmak lazım inanıyorum ki istisnalar dışında her erkek buna ihtiyaç duyuyor ve bekliyor.
   Annelik fıtri babalık belki daha farklı onlar da çocuk gibi derinlemesine incelersek dolayısıyla evet yardım etmemiz gerek bu konuda bile.
   Teşekkür ederim yorumunuz için,renk kattınız.

   Sil
 9. Yaa anne ne kadar farklı birseyse cocuk ıcın bana da o denli farklı.. Sadece anneler cocuk için fedakarlık yapar, oyun oynar, ılgılenır dıe bırsey yok. Babalarda aynı derecede yapması gerekıyor.. Evlat ikisininde.. İkisi de aynı sorumlulukları tasıyor dıye dusunuyorum..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çocuğun yapı taşları olan bu iki insan çocuğun hayatında aktif olarak birikim sabır kuvvet ve azimlerine göre yer almalı tabii ki.
   Dünyaya güzel bir insan yetiştirmek zordur en zorudur zaten insan yavrusu büyütmek.

   Sil
 10. Bir de bebeğin iç sesini dinlesek. Neler diyordu sence canım?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ah..bi tahmin yürütebilirim ama daha çok küçüğü ama ileride ne olur bilmem sözleri.

   Sil
 11. Anneliği de babalığı da herkes beceremiyor maalesef. O baba tanımına girmiyor. Sinirim bozuldu. Her gün haberlerde benzerini görüyüroz. :(

  YanıtlaSil